Jak se vypořádat se zapáchajícími botami

By | September 15, 2023

TVzpomínka na mou nejlepší kamarádku, která se ptala, co voní před jejím žhavým starším bratrem, a odpověď byla „moje boty“, se mi vryla do paměti po většinu posledního desetiletí. Nemusím vám říkat, že sezóna bot je receptem na něco speciálního smrad To zůstane ve vašich botách dlouho poté, co je sundáte, a může to vést k tomu, že svůj oblíbený pár kozaček nad kolena odsunete do zadní části šatníku. S těmi zapáchajícími botami se ale nemusíte loučit: při správné péči budou za chvíli vonět zase jako růže (nebo alespoň jako normální boty).

Nemluvě o samozřejmosti, ale páchnoucí boty začínají u nohou. „Zápach v nohou je způsoben ‚fermentací‘ potu a vlhkosti – je to vlastně vedlejší produkt a může to být jakákoliv kombinace bakterií, hub, plísní nebo kvasinek,“ říká pedikérka Jacqueline Sutera, DPM, členka Vionic Innovation. Laboratoř. Roztomilý! „Těmto bakteriím způsobujícím zápach se daří v tmavých, vlhkých prostorách, takže vaše boty jsou ideálním prostředím. Nedostatečně větrané nohy mohou ukládat vlhkost, pot a pachy v botách, které jsou po dlouhou dobu absorbovány materiály boty.„Kontakt s nohama.“ To vysvětluje, proč k této situaci dochází v chladnějších měsících , kde jsou vaše nohy normálně zapíchnuté v tlustých ponožkách a nevětrané boty mohou být obzvláště páchnoucí.Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zabránili vzniku zápachu z bot. Dr. Sutera doporučuje poprášit si nohy pudrem nebo antiperspirantem, aby byly suché, a nosit ponožky, které absorbují vlhkost a pot. “Pokud nenosíte ponožky, neexistuje žádná bariéra a materiál vašich bot nakonec absorbuje pot, což zase plodí bakterie způsobující zápach,” říká Dr. Sutera. „Noste ponožky vyrobené z přírodních vláken nebo napuštěné mědí, která má antimikrobiální vlastnosti.“ Kožené boty bývají lepší než jiné materiály (protože se snadno čistí). Ať už si vyberete jakékoli boty, střídejte je každý den a mezi jednotlivými nošeními je nechte důkladně vyschnout.

Pomoci může i správná péče o nohy. Pokaždé, když si myjete nohy, budete to chtít udělat opravdu Namydlete je mýdlem a zvlášť pečlivě je umyjte mezi prsty na nohou. “A suché mezi prsty!” říká Dr. Sutera. „Když si navléknete ponožky a boty hned po sprchování, aniž byste dovolili pokožce pořádně vyschnout, vytvoříte vlhké, tmavé prostředí, které je ideální pro růst plísní a bakterií.“ Pokud vaše nohy potřebují trochu extra TLC, zkuste jednu koupel nohou s černým čajem. “Kyselina tříslová v čaji pomáhá předcházet pocení nohou a vzniku zápachu,” říká Dr. Sutera. Vše, co musíte udělat, je uvařit dva čajové sáčky v litru vody, nechat vychladnout a po dobu jednoho týdne si každý večer na 10 minut namáčet nohy. “Jakmile je problém pod kontrolou, můžete zápach udržet na uzdě tím, že si jednou týdně namočíte nohy.”

Pokud jste za hranicí prevence a už máte na rukou několik bot s infuzí BO, zvažte zakročení a zabití bakterií způsobujících zápach. Dr. Sutera doporučuje používat dezinfekční UV světlo, jako je Sterishoe (100 $) nebo postřik Lysolem. Pro řešení za 0 dolarů je zkuste dát do plastového sáčku a dát je přes noc do mrazáku. “Teplota mrazu může zabít většinu bakterií způsobujících zápach,” říká Dr. Sutera. Tyto opravy se vztahují na boty, tenisky, ploché boty – vlastně všechny vaše oblíbené boty s uzavřenou špičkou. Vyzkoušejte to sami a nebudete se muset bát, že vám zavolají, že vaše boty voní zrale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *