Jak se zbavit šatních molů ve vlněném oblečení

By | September 7, 2023

ÓSe všemi věcmi, které můžete dělat s troubou – péct čokoládové sušenky, opékat zeleninu nebo ohřívat zbytky – to poslední, na co byste mysleli, je upéct si svetr. Ale to je přesně to, co Audrey Danser, majitelka Salvage Studio v San Franciscu, navrhuje v příspěvku na Instagramu jako „rychlý tip“, jak se zbavit molů na vlněných tkaninách, zvláště pokud byly zakoupeny v sekáčích nebo sekáčích. “Dělám to jako preventivní opatření, aby mi moli sežrali ostatní oblečení,” píše ve svém příspěvku.


Nesmí se zaměňovat s spížními moly, kteří se živí lidskými zdroji potravy, šatní moli preferují vlnu a další „zvířecí materiály, jako je kožešina, hedvábí, peří, plsť a kůže,“ říká entomolog Scot Hodges, viceprezident ACE certifikovaný. profesionálního rozvoje a technických služeb ve společnosti Arrow Exterminators. Dodává, že rádi zapřahají s „použitým oblečením, nábytkem, koberci a přikrývkami“, a pokud je nekontrolují, mohou způsobit nenapravitelné škody na vašem oblečení. Navíc většina lidí často neví, že tam jsou, dokud není čin hotový. Při velikosti půl palce nebo menší zůstávají larvy můr často nepovšimnuty – a “larvy jsou ty, které způsobují škodu,” říká Hodges.

Aby se tomu zabránilo, Danser peče použité vlněné látky v troubě bez ohledu na to, zda jsou přítomny larvy molů požírajících látky nebo ne. Pokud jste skeptičtí – ať už jde o účinnost nebo bezpečnost metody – je to pochopitelné, vezmeme-li v úvahu, jak je nekonvenční. Podle Státního programu integrované ochrany proti škůdcům University of California tomu však tak je Je možné péct vlněnou látku. Článek uvádí: „Zahřívání napadeného předmětu v troubě po dobu alespoň 30 minut při teplotách nad 120 °F“ může zabránit možnému napadení šatním molem ve vaší domácnosti. Zjistíte, že proces je také docela jednoduchý.

Jak upéct vlněnou látku, abyste se zbavili šatních molů

Pokud chcete péct vlněné látky, zde je osvědčená metoda společnosti Danser.

materiálů
Plech na sušenky / pečení

1. Položte vlněný oděv na plech na pečení.

2. Troubu předehřejte na nejnižší možnou teplotu – ideálně 120℉.

3. Nechte kus vlny v troubě maximálně 30 až 45 minut.

Upozornění od společnosti Danser: Měli byste se vyhnout pečení vlněných předmětů s plastovými částmi, jako jsou knoflíky a zipy, nebo syntetické materiály. Textilní expert ze San Francisca Saana Baker tento názor opakuje a dodává: „Pokud je smíchán s polyesterem nebo jinými nevlněnými vlákny, celá věc by se mohla roztavit.“ Pokud si nejste jisti obsahem látky, Baker doporučuje troubu vynechat. metoda pečení úplně a místo toho se rozhodli pro alternativní metodu, jak se zbavit potenciálních molů na oblečení.

Alternativní způsoby, jak se zbavit molů z použitých vlněných látek

Vyperte nebo osušte čistou vlněnou tkaninu

Podle Státního programu integrované ochrany proti škůdcům University of California „praní špinavých peněz [woolen items] po dobu 20 až 30 minut ve vodě o teplotě alespoň 120℉“ může účinně zabít šatní moly a jejich larvy, s upozorněním, že „mnoho vlněných předmětů neměl by Perte v horké vodě.” Baker souhlasí s tím, že je nejlepší je prát ve studené vodě, a s ohledem na to byste měli zvážit chemické čištění vlněných předmětů, abyste zabránili poškození látky.

Vlněnou tkaninu zchlaďte v mrazáku

Chcete-li se vyhnout praní nebo chemickému čištění vlněného předmětu, zvažte jeho umístění do mrazáku – protože kromě vysokých teplot oděvní moli obvykle nepřežijí v nízkých teplotách. “Dejte to na několik dní do mrazáku,” říká Baker. Také uvádí, že byste měli předmět vložit do plastového sáčku na zip nebo na zip. V opačném případě předmět sám zmrzne, což může způsobit poškození tkaniny, zejména pokud není vystavena vodě.

Předejdete tak budoucímu napadení šatními moly

Možná jste věnovali veškerou potřebnou péči, abyste se zbavili šatních molů, ale to vždy nezabrání tomu, aby se znovu objevili. Abyste se vyhnuli budoucímu napadení šatním molem, vyplatí se být připraven. „Důkladné čištění a vysávání několikrát do roka může být užitečné,“ říká Hodges, „a celkově snížit nepořádek ve skladovacích prostorách, jako jsou skříně a šatny.“ Vysvětluje: „Moli preferují tmavé, nerušené prostory, takže mají méně míst. schovat se, když chrání úkryt před nepořádkem.“

Doporučuje také oblečení pravidelně prát nebo chemicky čistit. “Znečištěné nebo opotřebované oblečení je pro moly přitažlivější než čisté oblečení, i když se živí obojím,” říká. S ohledem na to možná budete chtít zabalit mimosezónní oblečení do popelnic nebo tašek. Podle Hodgese jsou vzduchotěsné možnosti ideální pro udržení šatních molů pryč. Naftalínové kuličky také dokážou škůdce odpuzovat, a přestože jsou účinné, měli byste se jejich používání vyvarovat, protože insekticid není vhodný pro děti ani domácí mazlíčky – a vdechování jejich výparů vám může způsobit nevolnost. Místo toho zvažte cedr nebo levanduli, které jsou oblíbenými repelenty proti molům, ačkoli Baker připouští, že recenze jsou ohledně jejich účinnosti smíšené. Není však na škodu je vyzkoušet – a minimálně vám udrží skříň a oblečení příjemně vonět.

Úložný box Iris Usa 30Quart odolný vůči povětrnostním vlivům

Úložný box Iris Usa 30-Quart odolný proti počasí – 25,00 $

Tento úložný box vyrobený z odolného plastu má uzamykatelné víko a je k dispozici v osmi velikostech (6,5 až 103 litrů). Podle jednoho recenzenta Amazonu je také “odolný proti molům” – s čím mnozí jiní souhlasili – takže je ideální pro ochranu mimosezónního oblečení a lůžkovin před škůdci.

Acmetop cedrové bloky

Acmetop, cedrové bloky (15 balení) – 20,00 $

Tyto cedrové bloky můžete umístit do rohu skříně nebo do zásuvek nebo je zavěsit na šatní tyč pomocí háčků. Výrobce poznamenává, že cedrové bloky časem ztrácejí vůni, ale můžete ji „reaktivovat“ obroušením brusným papírem.

Tašky proti molům Armor Shell (balení 20 ks)

Tašky proti molům Armor Shell (balení 20 ks) – 26,00 $

Několik z těchto předem naplněných levandulových a cedrových sáčků můžete umístit do své skříně, zásuvek prádelníku nebo úložných nádob, abyste odpuzovali otravné moly. Sada obsahuje 10 sáčků sušených květů levandule a 10 sáčků třísek z cedrového dřeva.

Často kladené otázky o šatních molech

Dávají moli přednost čistému nebo špinavému oblečení?

Podle entomologa Scota Hodgese s certifikací ACE, viceprezidenta pro profesionální rozvoj a technické služby společnosti Arrow Exterminators, šatní moly obvykle přitahují špinavé nebo obnošené oblečení, i když zmiňuje, že se také živí čistým oblečením.

Jak se moli dostanou do vlněného oblečení?

Oděvní moli mají afinitu k vlně a dalším živočišným materiálům, kam obvykle kladou vajíčka. Mohou projít jinými napadenými předměty, jako je použité oblečení nebo nábytek. Podle Hodgese: „Mohou také pocházet z přítomnosti hnízdních materiálů nebo mrtvých těl zvířat, kterými se živí.“

Likviduje praní vlny moly?

Praní vlny ve vodě o teplotě alespoň 120 °F může účinně eliminovat šatní moly. Vlněné prádlo se však nedoporučuje prát v horké vodě, protože by došlo k poškození tkaniny. Můžete však zvážit chemické čištění výrobku, jeho ochlazení v mrazáku, nebo pokud je vyroben bez plastových dílů nebo syntetických materiálů, jeho zahřátí v troubě.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *