Jak věkový filtr na TikTok ovlivňuje naše mozky

By | September 14, 2023

LPomocí sociálních médií nám poskytněte zábavu a nové způsoby, jak prozkoumat naši existenciální hrůzu. Příklad: Nejnovější Frankenfilter od TikTok vás stárne v reálném čase a pomocí rysů vašeho obličeje předpovídá, jak byste mohli v budoucnu vypadat. Nyní virální filtr „Aged“ byl použit již ve 13,2 milionu videí, což děsí uživatelskou základnu aplikace a vyvolává otázky o realitě viditelného stárnutí.

Poté, co jsem viděl Kylie Jenner a Courtney Cox sdílet své výsledky, rozhodl jsem se vyzkoušet filtr „Věk“ pro sebe. A Ach jo, Kéž bych to neudělal. Když jsem se ohlédl, byl jsem úplně cizí. Viděl jsem vrásky. linky. Váčky pod očima. tváře. Slovy Jamieho Lee Curtise v Bláznivý pátek: Vypadal jsem jako strážce hrobky. Pokud jde o jakékoli jiné téma, tyto rysy jsou pro mě nevýrazné (dokonce krásné), ale vidět je v sobě – o desetiletí dříve, než jsem je vůbec očekával – bylo obzvláště nepříjemné.Přirozeně jsem šel na Instagram, abych zjistil, zda se mí kolegové dobrovolně nenakazili filtrem „věku“, jako jsem měl já. Stejně smýšlející ženy rychle zaplavily mou schránku. Tyto ženy – jako já – byly úžasné věčně žijící sračky o simulovaných liniích a vráskách. “Doslova mě to vzrušilo, když jsem v úterý poprvé dostal botox,” řekl můj drahý přítel. “Po tomhle jsem si skutečně koupil produkty péče o pleť za 200 dolarů,” odpověděl další.

Nyní si uvědomuji, jak rozšířené jsou tyto pocity šoku a nejistoty mezi těmi, kteří měli odvahu vyzkoušet filtr na vlastní kůži. Ptal jsem se sám sebe: Proč je tak zatraceně znepokojivé vidět se takhle?

Jak funguje filtr stárnutí a co nám říká o našem věku

Filtry ušly dlouhou cestu od doby, kdy jsme v roce 2011 poprvé představili Snapchat „Puppy“. Namísto prostého překrytí obrázku přes obličej využívá nová třída filtrů umělou inteligenci (AI) ke zkreslení rysů vašeho obličeje. Filtr Stárnutí jde ještě o krok dále a aplikuje běžné známky viditelného stárnutí na vaši jedinečnou strukturu obličeje, aby vytvořil prediktivní obrázek toho, jak *můžete* vypadat, když stárnete. Pokud se ptáte, proč se vám starší verze zdá trochu víc… geriatrické než má vaše kamarádka (nebo Kylie Jenner), protože vlastnosti IRL, jako jsou vysoké lícní kosti, hluboko posazené oči, silná čelist a známky krásy, to vše může ovlivnit vaše výsledky.

@drmonicakieu Stárnutí je výsada! Stane se to každému z nás, ale určitě existují způsoby, jak to přijmout po svém. Pojďme se zasadit o stárnutí s laskavostí a důvěrou ❤️ ✨ #aginggracefully #agingwell #agingfilter #agedfilter #drkieutips ♬ Originální zvuk – Dr. Monica Kieuová

S ohledem na tuto skutečnost plastičtí chirurgové a kosmetici v současné době chválí filtr „Aged“ za jeho hyperrealistické zobrazení viditelného stárnutí. Ve svém nyní virovém TikTok, certifikovaná obličejová plastická chirurgička Monica Kieu, DO, vysvětluje, proč je filtr tak přesný. “Naše těla produkují více melaninu.” [as we age], který způsobuje tyto hyperpigmentované skvrny; “Jak stárneme, produkujeme více kolagenu, což vede ke ztenčování kůže a vráskám,” říká Kieu. “Mnoho lidí si uvědomuje, že jak stárneme, ztrácíme také více kostí,” pokračuje, “a tato ztráta kosterní podpory způsobuje, že oči vypadají dutěji.”

Newyorský neuropsycholog Sanam Hafeez, PsyD, nicméně poukazuje na omezení chytrého filtru. Neví, že nosíte SPF, jako by to byla vaše práce, nebo že jste ze svého jídelníčku vyřadili alkohol: prostě ví, jak váš obličej vypadá přesně v okamžiku, kdy zapnete filtr.

„Pokud jde o stárnutí, pohled na rodiče je nejmocnějším ukazatelem toho, jak budete stárnout,“ říká Hafeez. „S největší pravděpodobností zestárneš lepší než to, protože tvoji rodiče ráno nepili 15 míchaných nápojů, nebrali suplementy ani nepoužívali opalovací krém.” Díky, #wellness.

Samozřejmě, že s výsledky se dá snáze říci, než udělat, zvláště pokud vás už nebaví šedivět.

„Tomu se říká konfirmační zkreslení: hledáme potvrzení toho, co už tušíme,“ dodává Hafeez. „Skutečnost je taková, že většina z nás stárne stejně jako naši rodiče – na této fotce není nic vidět. Tento filtr zachytí pouze to, co v tu chvíli postavíte před kameru.“

Psychologický dopad filtrů AI

Naše posedlost zlepšováním našeho vzhledu není úplně nová nebo nová, ale sociální média posunula věci na jinou úroveň. Podle Americké akademie plastické a rekonstrukční chirurgie obličeje 72 procent plastických chirurgů obličeje tvrdí, že poptávka po kosmetických procedurách vzrostla, protože si pacienti více uvědomují svůj vzhled na sociálních sítích. V posledních letech došlo k nárůstu „léčby, díky které lidé na selfie vypadají lépe“. Pandemie COVID-19 v roce 2020 navíc otevřela dveře únavě Zoom, která přichází se vzájemným zíráním do tváří celý den na pracovních schůzkách na dálku. Nyní existuje výzkum, který zdůrazňuje negativní dopady na duševní zdraví, když je člověk tolik na obrazovce, a plastičtí chirurgové označují tento fenomén za „významný faktor závislosti pacientů“. [cosmetic] Léčba.”

„Zasahuje do naší nejistoty ohledně toho, že nás společnost odmítá nebo že nás odmítají naši manželé nebo partneři. Jsme společnost posedlá věkem.“ – Sanam Hafeez, PsyD

Není překvapením, že příchod chytrých filtrů, které dokážou ohýbat, otáčet, zvedat a přetahovat naše tváře do závratně skutečných verzí nás samých, situaci ještě zhoršil. Podle Hafeeze nejsou tyto filtry zkreslující obličej zrovna neškodné, zvláště když zvýrazňují naše nejhlubší nejistoty a obavy.

“Stárnoucí filtr se dokonce spustil.” “Trochu obtížné,” řekl Hafeez. “Nejen, že zvýrazní všechny věci, které na sobě už nemáte rádi, ale také zkreslený obraz toho, jak budete vypadat.”

Filtry AI, které vzhled uživatele spíše vylepšují, než aby jej zhoršovaly, nejsou pro naši psychiku o mnoho lepší, říká Hafeez. Stejně jako filtr „Věk“ způsobil rozruch také filtr „Bold Glamour“ společnosti TikTok, protože pomocí AI vylepšil vzhled uživatele pomocí pečlivě umístěných vylepšení krásy. Výsledek zanechal mnoho uživatelů, kteří si přáli, aby skutečně vypadali jako jejich verze Bold Glamour. Podle Hafeeze je tato touha vypadat „dokonale“ zvláště patrná u mladých žen.

„Tyto filtry zkreslují jejich představu o tom, co je atraktivní, co je normální a co přirozené, do té míry, že už se jim jejich přirozené tváře nelíbí,“ říká Hafeez. “Bez filtru se prostě nemají rádi.”

Zatímco většina z nás chápe, že se díváme na pozměněnou verzi sebe sama na obrazovce a ne v reálném životě, psychologická daň, která přichází s touhou vypadat určitým způsobem, nás stále ovlivňuje. Označení filtrů sociálních médií za neškodné, říká Hafeez, ignoruje vnitřní konflikty, které lidé mají a které je negativně ovlivňují.

„Myslím, že filtry udělaly neuvěřitelné škody naší společnosti obecně, přestože jsou krásné a zábavné,“ dodává Hafeez. “Pokud máte sklony k depresi, pokud máte sklony k nízkému sebevědomí, pokud máte sklony k tělesné dysmorfii, nebo pokud se bojíte stárnutí, pak ne, to je ono.” ne neškodný. Ve skutečnosti může napáchat mnoho škody.

V patriarchálních společnostech, jako je ta naše, jsou mládí a krása považovány za nejvyšší úctu. Takže „věkový“ filtr přesahuje povrchní úroveň, říká Hafeez. Nebojíme se jen šedivých vlasů nebo vrány; Bojíme se ztráty naší společenské hodnoty.

„Myslím, že to souvisí s naší nejistotou ohledně toho, že nás společnost odmítá nebo že nás odmítají naši manželé nebo partneři,“ říká Hafeez. “Jsme společnost posedlá věkem.”

Všichni stárneme. No a co?

Pokud se vás věkový filtr TikTok zvláště týká, Safeez doporučuje opustit sociální média. Trendy přicházejí a odcházejí a za pár týdnů váš FYP předběhne nový filtr. Může být také užitečné nastavit si limity, kolik času trávíte na sociálních sítích.

„Lidé si myslí, že potřebují detox,“ říká Hafeez, „ale nemusíte to odkládat navždy. Omezte to, stejně jako omezujete vše ostatní ve svém životě.“

I když se děsíme dne, kdy tváře najdou trvalý domov na naší tváři, je důležité si uvědomit, že stárnutí je dar (Amy Poehler to chápe). Vrásky, váčky pod očima a vrásky jsou důkazem dobře prožitého života: života, ve kterém se smějete, pláčete a usmíváte – to vše má v reálném životě mnohem větší hodnotu než na obrazovce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *