Jak vyčistit kávovar podle baristy

By | October 12, 2023

Pokud chcete přeskočit každodenní výlet do kavárny a místo toho si připravit kávu doma, možná zapomínáte na důležitý krok ve své kávové rutině, který by mohl ovlivnit chuť a sílu vaší ranní kávy: část, ve které si připravujete kávu. kávu připravte vyčistěte, což se často nazývá „odvápnění“.

Ať už jste domácí barista spravující plně vybavený stolní espresso kávovar nebo jednoduše denně používáte French press (nebo Nespresso pod), každý kávovar potřebuje pravidelné čištění, aby mohl připravit tu nejlepší a nejčerstvější kávu. Pokud se ptáte, jak často a jak byste měli čistit kávovar, máme všechny odpovědi od profesionálů na kávovary.

Proč je důležité čistit kávovar?

U jakéhokoli spotřebiče, od myčky nádobí po fritézu, může důkladné čištění čas od času zlepšit jeho funkci a životnost a váš kávovar není jiný.

„Pravidelné povrchové čištění může zajistit, že váš stroj bude dobře fungovat po velmi dlouhou dobu – ale důkladnější čištění je užitečné, abyste se zbavili usazenin oleje v oblastech, kam se pravidelným čištěním vždy nedostanete,“ říká Pat Cotter, odborník na kávu. v Seattle Coffee Gear. To je zvláště důležité, pokud vlastníte drahý stroj. „Při správné údržbě může mnoho špičkových strojů na espresso vydržet desetiletí i déle. Je to trochu jako auto: když se o něj budete starat, bude jezdit roky.”

Pokaždé, když si připravíte šálek kávy, protéká přístrojem voda. Většina vody z vodovodu obsahuje stopová množství minerálů, jako je vápník, které ulpívají na povrchu potrubí uvnitř stroje a mohou se časem usazovat. To zpomaluje průtok vody a může ovlivnit chuť a sílu vaší kávy.

„Při správné údržbě může mnoho špičkových strojů na espresso vydržet desetiletí i déle. Je to trochu jako auto: když se o něj budete starat, bude jezdit roky.”

Jak poznat, kdy je čas důkladně vyčistit kávovar

Obsah vašeho šálku je často výmluvným znamením, že je čas vyčistit vnitřek vašeho stroje. “První věc, které si pravděpodobně všimnete, je, že chuť kávy je zastaralá nebo jiná,” říká Cotter.

Přesný typ nahromadění, se kterým máte co do činění, se však může lišit. Například usazeniny vodního kamene mohou způsobit, že vaše káva bude obzvláště hořká. Ale jiné typy nahromadění, nebo ještě hůře, plíseň nebo plíseň, mohou vést k velmi nepříjemné chuti (a zapáchajícího) Joea. Vaše káva může mít také méně barvy a konzistence než dříve a elektrický stroj může znít, jako by při vaření pracoval extra tvrdě.

Plíseň nebo plíseň může mít za následek velmi nepříjemnou chuť (a zápach) Joea. Vaše káva může mít také méně barvy a konzistence než dříve a elektrický stroj může znít, jako by při vaření pracoval extra tvrdě.

V ideálním případě však svůj stroj čistěte dostatečně pravidelně, aby těchto extrémů nebylo nikdy dosaženo. Návod výrobce často poskytuje pokyny pro frekvenci čištění. Podle specialisty na stroje Nespresso Briana Mulaye je to u Nespressa každé tři měsíce pravidelného používání, neboli 300 kapslí.

Jak čistit kávovar – a jaký typ kávovaru se čistí nejsnáze

Kávovarů jsou desítky a pokud jde o údržbu, zdaleka se nevyrovnají. Cotter například poznamenává, že superautomatické stroje, které vydávají espresso stisknutím tlačítka, jako je Keurig nebo Nespresso, vyžadují méně ruční údržby než lepší stroje na espresso. “Tyto stroje se po uvaření automaticky proplachují a proplachují, často mají vestavěný systém vodní filtrace a obecně mají naprogramované připomenutí, které vás upozorní na potřebu čištění.” Nejlepší způsob, jak se naučit, jak nejlépe vyčistit váš konkrétní stroj, je podívat se do návodu nebo na stránkách výrobce.

Nejjednodušší kávovary, jako jsou french pressy a přelévače, lze často čistit přímo v myčce na nádobí nebo ručně. U kávovarů na překapávanou kávu je nejlepší si nejprve přečíst návod k produktu – ale k odstranění vodního kamene bez nutnosti kupovat drahé čisticí sady můžete podle odborníků použít dentální tablety (zvláštní flexibilita, ale funguje to) k odstranění bakterií, které by tam mohla být voda filtrační systém číhající uvnitř stroje.

@problemsolved Vyčistěte si kávovar ☕️ #learnontiktok #cleantok #káva ♬ Pampelišky – The Young Ebenezers

Čištění poloautomatického stroje na espresso

Poloautomatické spařovače, jako jsou stroje na espresso, do kterých nasypete zrna pro každý šálek, jsou náročnější na údržbu. „Většinu dílů je třeba čistit ručně a spotřební materiál, jako jsou těsnění, je třeba časem vyměnit. Vyžadují také, aby majitel sledoval čisticí cykly. „Proto často doporučujeme nechat přístroj na espresso po několika letech používání profesionálně vyčistit,“ říká Cotter.

Doporučuje se pravidelně vyprazdňovat, čistit a otřít vnější stranu odkapávací misky a všech odnímatelných částí. Pokud máte poloautomatický stroj, Cotter doporučuje pravidelně odstraňovat sprchovou zástěnu a těsnění, abyste ji vyčistili a zkontrolovali, zda nedošlo k poškození, která by mohla vyžadovat výměnu.

Když je čas na důkladné čištění, můžete odnímatelné části (jako je nádržka na vodu, karafa nebo odkapávací miska) namočit do čisticího roztoku. Cotter doporučuje Cafiza, která je speciálně navržena pro kávovary. „Odvápnění a výměna vodního filtru by se měla obecně provádět jednou ročně,“ říká Cotter. „Je velmi důležité dodržovat pokyny pro odstraňování vodního kamene vašeho stroje. Mnoho domácích strojů by mělo být odvezeno do profesionálních opraváren k odstranění vodního kamene, aby nedošlo k poškození stroje.“

@ethanrodecoffee Opravdu miluji čištění svého espresso kávovaru #espresso #coffeetiktok #káva #espressomachine #howto ♬ Dušení květinami – Fox Academy

Jak čistit kávovar Nespresso

Pokud jste jako já a milujete pohodlí tlačítkového kávovaru, možná máte doma kávovar Nespresso. Díky této značce je čištění vašeho kávovaru stejně snadné jako vaření šálku.

Novější kávovary Nespresso, stejně jako zbrusu nový Vertuo Latissima, mají kontrolku, která vám dá vědět, že je čas na odstranění vodního kamene, a také automatický cyklus máchání, který můžete spustit každý týden.

Budete potřebovat odvápňovací sadu, což je práškový roztok, který se přidává do vodní nádrže a prochází strojem, aby se odstranily případné usazeniny. „Odvápňovací prostředek jemně odstraňuje usazeniny vodního kamene a zajišťuje, že váš chuťový zážitek bude stejně dokonalý jako první den,“ říká Mulay. „Důležité je také pravidelně mýt náhradní díly teplou, jemnou, mýdlovou vodou (nádržky na vodu, odkapávací misky, zásobníky na kapsle atd.).

@briannaancheta Odvápnění/údržba na mém Nespresso Vertuo Plus ☕️???️ #nespresso #nespressovertuo #nespressovertuoplus #asmrsounds #asmrcoffee #coffeetips #coffeemachinecaining #coffeetok #coffeetok #asmrcleaning Kids #asmrccleaning XDětské Dary

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *