Jak vyčistit notebook: 5 snadných kroků

By | September 7, 2023

Nechci být grafik, ale – můj notebook to dokázal viděl některé věci. Tahal jsem svůj pracovní počítač na nespočet letadel a do propocené posilovny, abych mohl mezi sériemi nesčetněkrát cvičit. A kdo by mohl zapomenout na chvíle, kdy jsem ošklivě brečel nad klávesnicí, když si Belly vybrala Jeremiáše? (Proč, Belly, proč?)

Podle mikrobiologa Jasona Tetra, autora zárodečné soubory, Vystavení vaší technologie světovým choroboplodným zárodkům něco stojí – zvláště pokud se jako já nemůžete obtěžovat, abyste ji vyčistili pět minut.

Proč potřebujete vyčistit notebook

„Laptopy jsou dnešní dálková ovládání,“ říká Tetro. „Zachycují prach a nečistoty z povrchů nebo ze vzduchu a neustále se jich dotýkají po celý den a zanechávají za sebou olej, špínu a bakterie.“ Zatímco odhady množství bakterií na laptopech jsou nesporně rozšířené, některé zdroje uvádějí, že obsahují až až 400krát více bakterií než záchodové prkénko, přičemž nejhorší ze všech jsou veřejné počítače.

Samozřejmě není zrovna překvapením, že chuchvalce kovu a plastu, které mnozí z nás používají déle než osm hodin denně, by byly špinavé. “[Laptops] může obsahovat kapičky z kašle a kýchání. Domácí mazlíčci také mohou zanechat oleje, sliny a ano, výkaly,“ říká Tetro. “Protože se notebooky nečistí tak často, hromadí se špína a špína a s nimi i mikrobiální kontaminace.”

Osobně tato zpráva stačí k tomu, aby se mi chtělo namočit notebook do kádě s bělidlem, ale počkat! Zhoršuje se to! Odpověď na otázku, zda vám může ze špinavého notebooku způsobit nevolnost, je „Možná“. „Když to lidé používají [laptops] Pokud onemocní, což je běžné, mohou za sebou zanechat viry a bakterie, které se mohou přenést na prsty jiného člověka a následně do úst,“ říká Tetro. Výzkumy naznačují, že lidé se dotýkají svého obličeje v průměru 23krát za hodinu, což představuje vysoké riziko infekce.

„Jak dlouho mohou tito mikrobi žít? [on metal surfaces]Viry jako chřipka obvykle trvají asi osm hodin. Norovirus, který způsobuje velmi nepříjemný průjem a zvracení, však může přežít asi měsíc,“ říká Tetro. Bakterie a houby mohou také zůstat na vašem počítači několik dní, říká.

Zde je však obrat: vaše zdraví a pohoda by neměly být vaším hlavním zájmem, pokud jde o špinavou klávesnici. „Ve většině případů nečištění notebooku způsobí více škody než zdraví,“ říká Tetro. Usazený prach a nečistoty ve vašem zařízení mohou ucpat filtry, způsobit přehřátí a zkrátit jeho životnost.A tak (víte, co přijde!) prospěje vašemu zdraví A Ušetřete svou peněženku tím, že si každý týden věnujte nějaký čas čištění notebooku. Hlavní hygienička společnosti Pro Housekeepers Jennifer Rodriguez níže nabízí jednoduchý proces v pěti krocích, jak zbavit váš počítač špíny a špíny.

Jak vyčistit notebook v 5 snadných krocích

Než vám vyčistíme notebook, pár slov pro moudré. Nikdy (nikdy!) nestříkejte čisticí prostředky nebo vodu přímo na váš notebook. I malé množství kapaliny může poškodit vnitřní zařízení vašeho zařízení. Ujistěte se, že hadřík, kterým otíráte počítač, je jen mírně vlhký a nikdy nekape.

1. Stiskněte tlačítko napájení

Za prvé: vypněte počítač. Nechcete přece omylem smazat důležitý dokument při čištění prachu z klávesnice. A čištění obrazovky, když je zapnutá, ji může poškodit.

2. Otřete celý počítač měkkým hadříkem

„Používejte měkký hadřík, který nepouští vlákna – například mikrovlákno – navlhčený destilovanou vodou,“ říká Rodriguez. “Jemně otřete obrazovku krouživými pohyby.”

3. Vyčistěte klávesnici

Vezměte plechovku stlačeného vzduchu a použijte ji k vyfouknutí všech nečistot z klávesnice. „Pak hadřík navlhčený isopropylalkoholem (alespoň 70 procent) může dezinfikovat klíče. Ujistěte se, že hadřík nekape mokrý,“ říká Rodriguez.

4. Odstraňte prach z větracích otvorů a portů

Znovu popadněte plechovku stlačeného vzduchu a použijte ji k vyfouknutí prachu a nečistot z přípojek a ventilačních otvorů.

5. Pravidelně si myjte ruce

Čisté ruce, čistý notebook. „Pravidelné mytí rukou může také snížit přenos nečistot a mikrobů do vašeho notebooku,“ říká Rodriguez. K tomu samozřejmě patří i opuštění počítače a přestávka na oběd. Můžete si skutečně vychutnat jídlo a vaše klávesnice zůstane čistší. Situace výhodná pro obě strany.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Anderson, Glenn BSc (Hons) a Enzo A. Palombo PhD. “Mikrobiální kontaminace počítačových klávesnic v univerzitním prostředí.” American Journal of Infection Control2007, https://doi.org/10.1016/j.ajic.2008.10.032.

  2. Kwok, Yen Lee Angela a kol. “Dotýkat se obličeje: běžný zvyk, který ovlivňuje hygienu rukou.” American Journal of Infection Control Svazek 43,2 (2015): 112-4. doi:10.1016/j.ajic.2014.10.015

  3. Bean, B a kol. “Přežití chřipkových virů na površích životního prostředí.” Journal of Infectious Diseases svazek 146.1 (1982): 47-51. doi:10.1093/infdis/146.1.47

  4. Djebbi-Simmons, Dorra a kol. “Přežití a inaktivace lidského noroviru GII.4 Sydney na často se dotýkajících plochách kabiny letadla.” CÍLE veřejné zdraví svazek 7,3 574-586. 29. července 2020, doi:10.3934/publichealth.2020046


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *