Jak vyrobit veganskou horchatu ze 4 ingrediencí

By | September 12, 2023

SPokud narazíte na taquería (nebo stánek s tacos) v Mexiku, pravděpodobně najdete různé možnosti agua fresca (v překladu „sladká voda“): nealkoholické nápoje vyrobené z ovoce, obilí, květin nebo semen.

Kromě své lahodné chuti se tyto nápoje staly synonymem pro mexickou kuchyni – z nich vyniká především horchata, nápoj na bázi rýže ochucený přísadami, jako je skořice a vanilka. Nedávno jsme měli možnost si popovídat s Mely Martinez, zakladatelkou Mexico In My Kitchen, která se hlouběji ponořila do historie tohoto osvěžujícího a lahodného nápoje a jak vyrobit veganskou horchatu od nuly. A pokud vás tlačí čas, našli jsme jeden z nejlepších nápojů horchata zakoupených v obchodě, který chutná stejně lahodně jako domácí směs (a navíc je rostlinný!).Co je horchata a jak se typicky konzumuje v Mexiku?

Kořeny horchaty sahají podle Martineze do Španělska a severní Afriky, kde se podobná verze tohoto nápoje vyrábí z tygřích ořechů. V Mexiku se však horchata typicky vyrábí z rýže, která jí dodává její charakteristickou bílou barvu. „Rýže se nejprve namočí přes noc do vody a poté se rozmixuje na kaši nebo pastu. To se později přecedí, aby se extrahovala tekutina, do které přidáme vodu a cukr a pak vše promícháme, aby vznikla horchata,“ říká.

K dochucení rýžové směsi Martinez říká, že někteří lidé přidávají skořici nebo vanilkový extrakt; jiní používají mléko pro krémovější konzistenci. Nicméně přidání (nebo ne) mléka a poměr přísad v receptu na horchatu se pravděpodobně bude lišit od rodiny k rodině a regionu od regionu.

Bez ohledu na recept, Martinez říká, že jedním z nejlepších (a nejautentičtějších) způsobů, jak si vychutnat horchatu, je typické mexické jídlo. antojito, což ve španělštině znamená „malá touha“. „To obvykle zahrnuje pouliční jídlo jako tostadas a sopes se studenou sklenicí tohoto sladkého mléčného nápoje. Horchatu můžete spolu s dalšími agua fresca najít také na místních veletrzích, společenských setkáních, rodinných setkáních a restauracích,“ říká Martinez. “Je to pravděpodobně nejoblíbenější aguas frescas a nápoj, díky kterému se vždy budete cítit jako doma, i když jste někde jinde.”

“[Horchata is] Pravděpodobně nejoblíbenější aguas frescas a nápoj, ve kterém se budete vždy cítit jako doma, i když jste někde jinde.“
– Mely Martinezová

Jak si vyrobit veganskou horchatu doma

Martinezův recept – který se naučila od své matky jako dítě – vyžaduje pouze pět jednoduchých ingrediencí: dlouhozrnnou rýži, mexickou skořici (která je jemnější než jiné druhy skořice), cukr, vanilkový extrakt, mléko (volitelné). a špetku trpělivosti. Pak už jen stačí v misce smíchat rýži, mléko a horkou vodu a nechat přes noc nasáknout. Tento krok je zásadní pro zajištění správného vyluhování veškerého cenného obsahu rýže.

Jakmile je druhý den hotové, vše smíchejte, směs přeceďte a přidejte zbývající ingredience (plus trochu vody). Výsledkem je lahodně sladký, krémový a kouřový nápoj, který Martinez popisuje jako nápojovou verzi rýžového pudinku – je to pro duši víc než uklidňující. Mějte však na paměti, že recept lze upravit v závislosti na vaší chuti, pokud preferujete více nebo méně sladkosti.

Samozřejmě, pokud nemáte čas na výrobu od nuly a nemůžete najít prodejce poblíž, existují skvělé možnosti, které si můžete koupit v obchodě. Náš oblíbený? Rýžový sen Horchata. „V DREAM jsme vytvořili naše rýžové mléko horchata s nádechem vanilky, které dodává bohatou chuť, která přináší jemnější sladkost. Výsledkem je veganský, bez laktózy a mléčných výrobků, certifikovaný bez lepku a bez GMO, přičemž je skladovatelný, aby vyhovoval různým stravovacím preferencím,“ říká Lauren McNamara, viceprezidentka a přidružená generální ředitelka SunOpta.

Podle McNamara tým snů tvrdě pracoval (zamýšlená slovní hříčka), aby nápoj zůstal co nejvěrnější svým kořenům. „Během výzkumné a vývojové fáze vytváření Dream Horchata jsme tento nápoj navrhli tak, aby se co nejvíce přiblížil tradiční chuti horchaty a zároveň co nejvíce zachoval integritu původního nápoje,“ říká McNamara. “Chtěli jsme také zajistit, aby byl náš recept všestranný, aby si ho bylo možné vychutnat v mnoha podobách, jako je čistý ve sklenici, na ledu nebo smíchaný, přidaný do kávy nebo použit při pečení.” mdloby.

Pokud však na to máte chuť, vřele doporučujeme udělat si Martinezův snadný domácí recept na horchatu níže.

Recept na horchatu
Foto: Mexiko v mé kuchyni

Snadný veganský recept na horchatu

Vyrobí 12 porcí

Ingredience
2 šálky dlouhozrnné rýže
1 tyčinka mexické skořice
4 šálky horké vody
8 šálků vody navíc na dokončení nápoje
3/4 šálku cukru
2 lžičky vanilkového extraktu
1 šálek mléka (2 procenta nebo plnotučné mléko), volitelně
Kostky ledu k podávání

1. Vložte rýži a tyčinku skořice do velké skleněné mísy a přidejte 4 šálky horké vody. Mísu zakryjte miskou nebo igelitem a nechte přes noc nebo alespoň 8 hodin louhovat.

2. Druhý den přidejte do mixéru rýži, skořici a vodu a zpracujte, dokud se nevytvoří hladká vodnatá pasta.

3. Pomocí sítka nebo sítka přeneste směs do džbánu se širokým hrdlem a míchejte, aby tekutina prošla.

4. Přidejte mléko (pokud používáte), vanilkový extrakt a zbytek vody. Vmíchejte cukr a upravte množství podle chuti. Nápoj necháme vychladit v lednici. Před podáváním horchatu promíchejte, protože rýžová směs má tendenci se usazovat na dně. Podávejte ve sklenicích s kostkami ledu.

Zjistěte, jak připravit kuřecí tostadas, které se hodí k vaší osvěžující horchatě:Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *