Jak začlenit péči o sluch do vaší každodenní rutiny

By | October 12, 2023

Představte si, že jdete s rodinou do přeplněné restaurace. Jakmile se posadíte, je pro vás obtížné pochopit, co vám říkají, kvůli všemu hluku na pozadí kolem vás. A i když je jídlo skvělé, skončíte velmi zklamáni, protože jste zmeškali konverzaci během rodinného času.

Pokud to zní neuvěřitelně příbuzně (nebo se vám to určitě líbí). ne zkušenosti), pak možná nastal čas, aby se péče o sluch stala prioritou. Jen ve Spojených státech trpí ztrátou sluchu způsobenou hlukem přibližně 40 milionů dospělých ve věku 20 až 69 let. Abychom toto číslo uvedli na pravou míru, je téměř dvakrát více lidí, kteří tvrdí, že mají cukrovku nebo rakovinu.

A i když to může být snadné oprášit a říci, že jejich sluch je v pořádku, jeden ze čtyř dospělých v USA, kteří hlásí vynikající až dobrý sluch, ve skutečnosti již nějakou formu ztráty sluchu má. Proč se ztráta sluchu stala tak častým problémem? Leslie Soiles, Au.D., hlavní audiolog společnosti HearingLife, má určitý přehled.

“Jsme neustále obklopeni hlasitými zvuky,” říká. „Ať už v dopravě nebo na koncertech, mnoho mladých lidí se vystavuje hlučnějšímu prostředí. Přinášíme si ho i do našich domovů. Sluchátka dodávají zvuk přímo do vašich uší, blíž než kdy předtím, a to má dopad. Tyto praktiky vedly k tomu, že vědci předpověděli, že do roku 2030 bude více než 1 miliarda lidí mladších 35 let trpět ztrátou sluchu.

Prvním krokem k tomu, abyste svou péči o sluch brali vážně, je naplánovat základní test sluchu (můžete si rezervovat bezplatný hodnotící test ve vašem místním centru HearingLife), říká Dr. Soiles. Odtud můžete diskutovat se svými Pokud máte licencovaného sluchadlového odborníka, měli byste začít plánovat každoroční testy sluchu (nicméně Dr. Soiles doporučuje, abyste to provedli nejpozději ve věku 55 let).

A pokud opravdu chcete posunout svou péči o sluch na další úroveň (koneckonců, jakmile o něj přijdete, nemůžete ho získat zpět!), přečtěte si čtyři tipy od Dr. Soiles vysvětluje, jak z toho můžete udělat součást vaší každodenní wellness rutiny.

1. Omezte vystavení hlučnému prostředí

Udělejte si chvilku na přemýšlení o svých víkendových plánech: Možná budete mít rodinný oběd, společenské setkání nebo stihnete nový film v divadle. Jedno mají všechny tyto věci společné? Obvykle jsou dost hlasité.

Nejdůležitější tip od Dr. Klíčem k upřednostnění péče o sluch je co nejvíce omezit expozici hlučnému prostředí. Ale jak to udělat, aniž byste se stali poustevníkem? Tu a tam zkuste proměnit oběd v oběd venku Udělejte si piknik (bonus: ušetříte také nějaké peníze), vyberte si menší setkání, kde není prostředí tak hlučné, nebo uspořádejte filmový večer doma se všemi svými oblíbenými občerstvením na dosah. Takto vám neuniknou žádné plány, jen je optimalizujte, abyste lépe chránili vaše uši.

2. V hlučném prostředí používejte ochranu sluchu

Pokud se nechcete vzdát víkendových plánů (jako je fotbal nebo koncert), pořiďte si chrániče sluchu nebo špunty do uší, abyste snížili hlukové znečištění při zachování kvality zvuku.

I když nemusí být tou nejelegantnější možností, stojí za to chránit vaše uši, protože k poškození sluchu může dojít okamžitě. „Náš sluch nebyl nikdy důležitější součástí života, než je tomu dnes,“ říká Dr. Soiles. „Spojuje nás všemi možnými způsoby. Bez toho ztrácíme kontakt se životem a lidmi kolem nás.“

3. Při používání sluchátek dodržujte pravidlo 60/60

Sluchátka a sluchátka jsou velkou součástí našeho každodenního života. Používáte je při cvičení, dojíždění, přijímání Zoom hovorů atd. Při každém zvýšení hlasitosti nebo dlouhodobém nošení však riskujete poškození uší – což je způsobeno dodržováním principu 60/60 může vyhnout se pravidlu.

“Aby se omezilo potenciální poškození, HearingLife doporučuje pravidlo 60/60: sluchátka by neměla být používána déle než 60 minut denně při 60 procentech jejich maximální hlasitosti,” říká Dr. Soiles. Až půjdete příště do posilovny, nezapomeňte trochu snížit hlasitost. Vaše uši vám poděkují.

4. Nechte si zkontrolovat sluch odborníkem

Často je snadné odložit návštěvu lékaře, dokud se neobjeví znatelný problém – ale pokud jde o péči o sluch, je důležité nechat si uši proaktivně zkontrolovat, protože znalost vašich základních sluchových schopností vám může pomoci upozornit na problémy.

“Základní znalost vašeho sluchu je důležitá,” říká Dr. Soiles. „Pokud váš lékař zjistí, že váš pokles neustále klesá, možná budete moci podniknout kroky k zabránění dalším škodám. Podobně, pokud dojde k náhlému a závažnému poklesu, mohou existovat základní příčiny, o kterých bude chtít váš lékař vědět.“ Naštěstí si můžete naplánovat bezplatné vyšetření, abyste určili svůj výchozí stav v jakékoli kanceláři HearingLife ve vašem okolí.

„Svůj sluch používáme k tomu, abychom svět cítili, připojovali se, navigovali, komunikovali a rozuměli mu,“ říká Dr. Soiles. “Péče o sluch a léčba od profesionála může lidem se ztrátou sluchu změnit život.”“ Řiďte se radami Dr. Soiles a začněte upřednostňovat péči o sluch co nejdříve – z dlouhodobého hlediska se vám to vyplatí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *