Jak zastavit generační dietní trauma

By | September 18, 2023

HSlyšení slova „trauma“ může být intenzivní, když nic necítíte.tak špatný“ se stalo ve vašem dětství. Generační trauma však označuje soubor chování nebo představ o světě, které vám byly předány z rodiny nebo generací před vámi. Zejména lidé s generačním dietním traumatem mohou trpět špatným tělesným obrazem, chronickou dietou, neuspořádaným stravováním a možná i poruchou příjmu potravy.

Možná si vzpomínáte na určitý věk, kdy jste si začali více uvědomovat své tělo, svůj jídelníček a způsob, jakým na vás ostatní pohlíželi. I když je to normální součást vývoje, může to být škodlivé, pokud způsobuje vysokou úroveň stresu a úzkosti a vy začnete hrát aktivní roli ve změně svého těla od mladého věku.


Odborníci v tomto článku

  • Caroline Young, MS, RD, RYT
  • Dani Lebovitz, MS, RDN
  • Emily Settler, RD, LD
  • Kelsey Kunik, RDN
  • Rabiya Bower, MHSc, RDN

Jak začíná generační dietní trauma

Podívejme se na to optikou vašeho vztahu k jídlu. Vzpomeňte si na své dětství: jedli jste, když jste měli hlad; Přestal jsi, když jsi byl plný. V určitém okamžiku jste obdrželi zprávu, že potraviny by měly být omezeny, porcovány nebo započítány. Tuto poznámku jste mohli dostat přímo od člena rodiny, díky kterému jste měli pocit, že vám není dovoleno jíst všechna jídla. Na druhou stranu to mohlo být sděleno nepřímo pozorováním člena rodiny, který si nedovolil sníst všechna jídla.

Ať už je to jemné nebo bolestně zřejmé, takto funguje generační dietní trauma, podle Rabiya Bower, MHSc, RDN, která zdědila generační dietní trauma od své matky. „Moje matka bojovala s obezitou tak dlouho, jak si pamatuji,“ říká. „Neustále si stěžovala, jak je tlustá a nešťastná.“ V dospělosti si uvědomuji, že je to tak smutné. Vypadám jako moje matka!”

Bower uvádí, že chce tento cyklus ve své vlastní rodině přerušit: „Poté, co jsem měla vlastní dceru, věděla jsem, že se chci mít lépe,“ říká. “K antidietnímu stravování jsem přešel krátce poté, co se narodila.” “U nás doma o našich tělech nemluvíme negativně a musel jsem matce několikrát připomínat její jazyk zahanbující tělo před mými dětmi.”

Jak časté je generační dietní trauma?

Obvyklá rodičovská fráze „Vaše děti se neustále dívají“ zdůrazňuje, jak se naše děti učí z našich postojů a chování ohledně jídla. Nyní máme výzkum, který prokazuje souvislosti mezi stravovacími návyky matek a postoji dětí k jídlu, a to i v dětství!

Graciously Nourished Intuitive Eating Nutrition Kelsey Kunik, RDN, tuto myšlenku rozšiřuje: „Od mládí se učíme, jak být ve světě, co je důležité a čemu bychom měli dát přednost, zatímco sledujeme dospělé kolem nás. životy se zabývají dietami a poruchami příjmu potravy nám od mládí ukazuje, že naše těla jsou určena k tomu, abychom je ovládali, že jídla je třeba se bát a že naše instinkty a instinkty je třeba následovat Preferencím by se nemělo věřit. “

Kolik z nás s tím bojuje? Statistika vás možná překvapí. “Podle této recenze 2023 in Journal of the American Medical Association Pediatrics„Jedno z pěti dětí na celém světě vykazuje známky poruchy příjmu potravy,“ říká Dani Lebovitz, MS, RDN, expert na dětskou výživu a pozitivitu těla ve Franklinu, Tennessee. „Podobné výsledky vyplývají z jiné studie z roku 2010 Sexuální roleDěti ve věku tří let již vyjadřují preference hubenosti. Nyní více než kdy jindy je důležité, abychom změnili konverzaci o jídle a těle s našimi dětmi.“

Jaké jsou příznaky generačního dietního traumatu?

Pokud vás zajímá, zda jste zažili generační dietní trauma, Emily Settler, RD, LD z Intuitive Eating Made Simple říká, abyste si položili tyto otázky – jejich odpovědi mohou být docela objevné.

  • Cítíte se hoden toho jídla?
  • Cítíte se provinile nebo se stydíte, když jíte určitá jídla?
  • Máte pocit, že smíte jíst a vychutnávat si všechny druhy jídla?

Pokud bojujete s chronickým držením diety a omezováním, nespokojeností s tělem, nízkým sebevědomím nebo emocionálním stresem kolem jídla, možná zažíváte následné účinky generačního dietního traumatu. Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky se mohou objevit v jakémkoli věku a mohou se u každého člověka jevit jinak.

Přerušte cyklus

Překonání generačního dietního traumatu se týká procesu překonávání negativních dopadů, které mohou mít diety a poruchy příjmu potravy na jednotlivce a jejich rodiny napříč generacemi. Dietní trauma je emocionální a psychologický stres způsobený restriktivními dietami, zahanbováním těla, stigmatem na váze a nezdravým vztahem k jídlu a tělesnému obrazu.

Překonání generačního traumatu z diety vyžaduje rozpoznání a zpochybnění těchto škodlivých vzorců, povzbuzení pozitivního a inkluzivního přístupu ke stravě a tělesnému obrazu, povzbuzení akceptace těla a přijetí intuitivních zásad stravování. Na začátku tohoto přechodu je běžnou výzvou jasně komunikovat s lidmi kolem vás o vašich spouštěcích mechanismech a o tom, co mohou udělat, aby vás v budoucnu podpořili jinak.

„Jednou z největších výzev, kterou vidím, je, když se členové rodiny nebo přátelé stanou nepříjemnými nebo dokonce rozrušenými klientovým měnícím se přístupem k péči o sebe a odmítáním dietní kultury. “Někdy může cesta člověka bez diety zanechat pocit odcizení od určitých lidí ve svém životě, protože primárně držel dietu, což může vést k tomu, že vztahy skončí nebo se změní,” vysvětluje Caroline Young, MS, RD, RYT, majitelka Whole. Vlastní výživa.

Najděte podporu

Chcete-li prolomit cyklus ve své vlastní rodině, možná budete muset nejprve provést své vlastní uzdravení. Pokud chcete vyléčit své stravovací trauma, využijte podpory terapeutů, odborníků na výživu a dalších lékařů, kteří se specializují na poruchy příjmu potravy a léčení tělesného obrazu.

„Nejúčinnější nástroje pro léčení generačních dietních traumat zahrnují práci s díly a práci s hodnotami. Provádím klienty procesem identifikace prvního okamžiku v jejich životě, kdy dostanou zprávu od svých rodičů nebo pečovatelů, že jejich tělo je problém, který je třeba napravit nebo že potřebují pečlivě kontrolovat svůj jídelníček, říká Young.

Jakmile pochopíte svůj příběh, potřebujete jedinečný přístup k tomu, abyste se svými dětmi prolomili koloběh. „Rodiče, kteří jsou připraveni překonat generační dietní trauma, mohou začít změnou svých stravovacích postupů a potravinového prostředí, aby jejich děti připravily půdu pro zdravý vztah k jídlu a svému tělu po celý život,“ nabízí Lebovitz. Pokud jste rodič, nikdy není pozdě přerušit cyklus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *