Jak zastavit záchvat paniky pomocí Brainspottingu

By | September 9, 2023

WKdyž dojde k záchvatu paniky, jediné, na co pravděpodobně myslíte, je přesně to, jak ho zastavit. Užitečná mohou být dechová cvičení a další metody, které odvedou pozornost od paniky. Jedna z těchto metod je založena na brainspottingu, terapeutické metodě, která využívá polohu vašich očí a jejich spojení s mozkem k regulaci emocí a fyzických reakcí.

Co je to Brainspotting?

Brainspotting je technika založená na terapii desenzibilizací a přepracováním pohybu očí (EMDR), kterou vyvinul psycholog David Grand, PhD, k léčbě traumatu.

Teorie za Brainspottingem je, že tělo zažívá trauma a drží se ho. Brainspotting využívá spojení mysli a těla, aby pomohl regulovat střední mozek, nazývaný také střední mozek, malou, ale důležitou součástí mozkového kmene, která hraje klíčovou roli ve smyslovém zpracování, ovládání motoriky a různých funkcích souvisejících se zrakem, sluchem a bdělostí. Když vaše tělo zažije traumatickou událost, aktivuje se váš bojový nebo letový režim, takže cvičení jako Brainspotting může pomoci regulovat váš nervový systém.

“Oči jsou jedinou částí našeho mozku, která vidí vnější svět, a existuje obrovská souvislost mezi tím, co vidíme očima, a tím, co cítíme v našem nervovém systému.” – Traumaterapeutka Lauren Auer, LCPC

Oči jsou oknem pro brainspotting kvůli emocím a spojení, které mají s mozkem. „EMDR využívá celou tuto aktivaci mozku k tomu, aby skutečně „zapnula“ části mozku, které prožívají trauma, a Brainspotting je specifičtější, protože je to spíše jako určení oblastí mozku, kde se to děje. [the trauma is] zachráněna,“ říká traumatická terapeutka Lauren Auer, LCPC, která je vyškolená v EMDR a certifikovaná v Brainspottingu. „Oči jsou jedinou částí našeho mozku, která vidí vnější svět, a existuje mnoho spojení mezi tím, co vidíme a našimi očima, a tím, co cítíme v našem nervovém systému.

Ve srovnání s jinými terapeutickými modalitami nebyl Brainspotting tak rozsáhle zkoumán, ale studie byla publikována v roce 2017 Středozemní žurnál klinické psychologie považovali to za „účinný alternativní terapeutický přístup“ pro účastníky, kteří zažili trauma a/nebo PTSD. Ostatní zkoumané modality, EMDR a kognitivně behaviorální terapie (CBT), všechny ukázaly, že symptomy účastníků se vrátily po šestiměsíční kontrole – to nebyl případ Brainspottingu.Jak zastavit záchvat paniky pomocí Brainspottingu

Auer nedávno zveřejnil virální instagramový kotouč vysvětlující, jak brainspotting funguje:

  1. Zaměřte svůj pohled na předmět před vámi. (Může to být nehybný předmět nebo něco, co držíte v ruce, jako je zvýrazňovač, který drží Auer ve videu.)
  2. Podívejte se za tento bod.
  3. Znovu zaostřete na objekt.
  4. Opakujte to znovu a znovu a střídejte pohled z blízka do dálky.

To, co zde v podstatě děláte, je použití pozice očí k odvrácení vaší mysli od myšlenek, které ve vás vyvolávají paniku, abyste se mohli soustředit na něco jiného, ​​abyste navodili pocit a stav klidu. “Opravdu reguluje váš nervový systém, aby zpomalil srdeční frekvenci, a to, co děláte, je aktivace okulokardiálního reflexu,” říká Auer. “Uklidňuje tvůj bloudivý nerv.” [which is connected to stress relief] a reguluje vaše dýchání.“ Ani k tomu nemusíte mít dokonalý zrak; Říká, že tady záleží na poloze vašeho oka, ne na informacích, které přijímáte viděním.

Brainspotting nepomáhá jen zastavit záchvaty paniky. Toto cvičení můžete také použít, když se prostě cítíte přestimulováni nebo ohromeni, abyste posunuli pozornost. Navíc to může pomoci snížit únavu očí, která pochází z koukání na obrazovku po celé dny. Auer říká, že její klienti také používali tuto techniku ​​jako obecný uklidňující mechanismus, aby se zabránilo panickým epizodám.

Pro dosažení nejlepších výsledků doporučuje cvičit Brainspotting dříve, než se ocitnete v krizi, abyste jej mohli snadno použít, když to nejvíce potřebujete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *