Jak zlepšit svůj vztah k jídlu

By | September 26, 2023

THm, a fráze jako „jíst zdravě“ a „zdravější“ pravděpodobně okamžitě vykouzlí určité představy: spousta zeleniny v nákupním košíku, vyhazování sušenek do koše, členství v posilovně, chápete. Konkrétněji se zdá, že naše společnost spojuje „zdraví“ s běžným rčením „méně jezte a více se hýbejte“, bez ohledu na zdravotní historii, chování, schopnosti a další faktory člověka.

Aby bylo jasno, kroky zobrazené na (většině) obrázků nejsou ve své podstatě „špatné“ nebo „špatné“. Pokud máte rádi hodně zeleniny, kupte si ji! Pokud chcete více rozhýbat své tělo a posilovna je pro vás vhodná, pak směle do toho!


Odborníci v tomto článku

  • Breese Annable, PsyD, CEDS-S, Breese Annable, PsyD, CEDS-S, je terapeutka, která se specializuje na poruchy příjmu potravy.
  • Gabriella Giachin, LMSW, terapeutka New York City Psychotherapy Collective
  • Kerry Heath, LPC-S, NCC
  • Meredith Nisbet, LMFT, Meredith Nisbet, LMFT, je licencovaná manželská a rodinná terapeutka v Eating Recovery Center a Pathlight Behavior Health.
  • Rachel Trotta, certifikovaná osobní trenérka NASM specializující se na fitness žen, před/poporodní trénink, výživu a terapeutické cvičení

Problém však spočívá v tom, jak se o těchto zprávách často diskutuje a skrývá je. Příklady: moralizování potravin, které někdo jí, a jejich označování jako „dobré“ nebo „špatné“ a marketing nebezpečných diet jako neškodné „změny životního stylu“ nebo „wellness režimy“.

Gabriella Giachin, LMSW, terapeutka z New York City Psychotherapy Collective, poukazuje na pozoruhodný rozsah potenciální újmy. “Nebezpečí je zde podobné nebezpečím dietní kultury jako celku,” říká Giachin. „Bez ohledu na to, jak tomu říkáte – dieta, životní styl, očista, cokoli – je to stále prostředek kontroly toho, co jíte, jak změnit způsob, jakým vypadáte, spíše než sami sebe pomocí „Abychom se vypořádali se základními nepohodlími těla nebo společnosti a/nebo kulturní očekávání, musíme se dívat určitým způsobem.“

Vzhledem k tomu, že poruchy příjmu potravy jsou druhou nejsmrtelnější duševní chorobou, je třeba tento skrytý způsob kontroly omezujících stravovacích návyků brát velmi vážně. „Mnoho platforem, které se propagují jako ‚změny životního stylu‘, je ve skutečnosti o sledování toho, co jíte, o omezení příjmu kalorií a cvičení za účelem spálení kalorií,“ říká Giachin.

Pokud je však vaším cílem zlepšit váš vztah k jídlu a/nebo nějakou část funkcí vašeho těla – dodat si více energie, zavést do těla více vitamínu C, abyste odvrátili nemoci, něco takového – určitě to stojí za zvážení potraviny, které vám mohou pomoci se tam dostat (a zároveň jíst, co chcete). Odborníci vysvětlují, jak to můžete udělat bezpečně a zdravě.

Tipy, jak zlepšit svůj vztah k jídlu, podle odborníků na výživu a duševní zdraví

Přemýšlejte kriticky o svých záměrech a cílech

Za prvé, buďte zvědaví. Je váš cíl založen na vzhledu? Možná je hubnutí vaším podvědomým nebo sekundárním cílem, ale stále je tam v pozadí – a nepomáhá. “Například, pokud začnete jíst čistě jako změnu zdravého životního stylu, ale vaším skutečným motivem je hubnutí, musíte být upřímní sami k sobě, že vaše cíle nejsou v souladu,” říká Rachel Trotta, NASM, certifikovaná trenérka. Varuje před směřováním k cílům, kvůli kterým se vy nebo váš život budete cítit omezeni, strnulí, izolovaní, přísní, neudržitelní nebo zatěžující.

Jiní odborníci se shodují, že jakékoli řeči o hubnutí jsou červenou vlajkou. „Prvním krokem je uvědomit si, že bez ohledu na značku a marketing, pokud je cílem ‚změny životního stylu‘ zhubnout, je to dieta,“ říká Breese Annable, PsyD, CEDS-S, psycholožka a majitelka z Living Balance. Psychoterapie. Povzbuzuje vás, abyste si položili otázku, komu prospívá váš strach z tuku nebo přibírání na váze. (Poznámka: Nejde o vás ani vaše zdraví!)

“Prvním krokem je uznat, že bez ohledu na branding a marketing, pokud je cílem “změny životního stylu” úbytek hmotnosti, je to dieta.”
—Breese Annable, PsyD, CEDS-S

Kromě toho je důležité poznamenat, že tomu tak není s myšlením zaměřeným na kulturu stravování Pouze o váze a vzhledu. Je to také o morálce, která je falešně spojována s věcmi, jako je konzumace zeleniny, každodenní cvičení a podobně.

Slyšte něco vaše Tělo – ne, ne těla jiných lidí – vám říká, že to potřebuje

Obecně (a to nemusí platit pro lidi, jejichž signály hladu nejsou úplně v pořádku), těla byla vytvořena, aby vám řekla, co potřebují. „Neexistuje žádné univerzální řešení, pokud jde o to, co každý člověk potřebuje ke zdravému a udržitelnému životu,“ říká Lena Suarez-Angelino, LCSW, terapeutka Choosing Therapy. “Každý je jiný a je důležité vzít v úvahu jeho genetiku, prostředí, přístup k výživným potravinám atd.”

Možná má vaše tělo po večeři stále hlad, i když je váš partner sytý. Jezte více, to je v pořádku! To, co každý den potřebujete, závisí na úrovni vaší aktivity, množství spánku, které máte, a řadě dalších faktorů. I zde platí vaše přání, nejen vaše potřeby. Možná toužíte po mátové čokoládové zmrzlině, jeden z vašich přátel má chuť na jahodovou zmrzlinu a váš druhý přítel touží po kopečku zmrzliny s arašídovým máslem. Všechno je dobré.

Zvažte šetrnou dietu

Jemné stravování je desátým a posledním krokem intuitivního stravování, rámce, který se zaměřuje na uspokojení fyzických a emocionálních potřeb vašeho těla bez vnějšího „vstupu“, jako je kultura stravování. Jde o přidání potravin, které vaše tělo možná ten den nevstřebalo, nikoli o vyřazení potravin, které jsou označeny jako „špatné“. Stojí za to zvážit to zkusit, pokud můžete jíst, co chcete, kolik chcete, bez pocitu viny a naladit se na své pocity hladu a plnosti.

Zde je příklad šetrné diety: Máte chuť na těstoviny k večeři, ale uvědomíte si, že jste ten den nejedli žádnou zeleninu. Místo vynechání těstovin na salát přidejte do salátu plnotučný dresink, abyste získali některé z vitamínů, které zlepšují funkci imunitního systému, předcházejí problémům s pamětí, zlepšují zrak a další. Pokud vám chybí energie, můžete do jídla přidat i rohlík nebo jiný sacharid.

Oslovte jakékoli černobílé myšlení

„Pravidlo“ „jíst méně dezertů“ zpočátku zní nevinněji a „zdravěji“ než „nejíst dezert“. Základní zpráva je však stejná: dezert je špatný. Je třeba se mu pokud možno vyhnout.

Jinými slovy, myšlenkový vzorec je stále založen na rigiditě. “Věta [‘lifestyle change’] sama o sobě vytváří dichotomii o tom, jak bychom měli nebo neměli žít své životy, jak by naše těla měla nebo neměla vypadat a jaké druhy potravin a cvičení bychom měli nebo neměli jíst nebo dělat,“ říká Meredith Nisbet, LMFT, terapeutka Eating Recovery Center a Pathlight Behavioral Health. “Tato dichotomie posiluje černobílé myšlení a vede k psychické nepružnosti.”

Tato rigidita a nepružnost může vést k a je příznakem poruchy příjmu potravy. Místo toho přijměte sebesoucit a intuitivní stravovací návyky pro skutečné zdraví a štěstí.

Nezapomínejte na další aspekty svého zdraví

Zdraví je více než jen jídlo a cvičení. Musíte také sledovat dopad na vaše duševní zdraví. Trotta jako příklad uvádí vývoj zdravých strategií zvládání stresových období a dalších návyků, které „nemusí být nutně spojeny s redukcí“, které „mohou být dlouhodobě integrovány do plnohodnotného, ​​uspokojivého a zdravého života“.

S ohledem na to napsala odbornice na výživu Christine Byrne, RD, jeden týden silný zpravodaj nazvaný: „Je to opravdu ‘wellness’, když se cítíte špatně?“ To je skvělý nápad. Když se snažíte zlepšit své fyzické zdraví, neignorujte dopad, který to může mít na vaše duševní zdraví, a to jak na kognitivní úrovni, tak na vaši náladu.

„Neexistuje žádné univerzální řešení, pokud jde o to, co každý člověk potřebuje pro zdravý a udržitelný život. Každý je jiný a je důležité vzít v úvahu jeho genetiku, prostředí, přístup k výživným potravinám atd.“
– Lena Suarez-Angelino, LCSW

Zasazujte se o více těchto konverzací, zejména ve školách

Až budete připraveni, mluvte o tom šířeji, kdy a kde můžete. „Myslím, že řešení má co do činění se školami, velkými politickými změnami a zdravotní a wellness výchovou,“ říká Giachin. Osobně miluje rámec Zdraví v každé velikosti a nabádá školy, aby vzdělávaly rodiče a studenty o nebezpečích restriktivního stravování a spouštěcího jazyka a aby přestali vážit a mluvit o „dobrém versus špatném jídle“ na hodinách zdraví. Pokud se zajímáte o rodiče nebo vychovatele, zmiňuje Be Real USA, skupinu, která vyvinula kurikulum sebevědomí.

Mimochodem, pokud jde o současnou diskusi o injekcích a operacích na hubnutí – jak u dětí, tak u dospělých – jiný odborník říká dobře: „Pokud jsme jako společnost ochotni léčit své děti jménem a „My potřebujeme se tvrdě podívat na sebe a své hodnoty,“ říká Kerry Heath, LPC-S, NCC, CEDS-S, terapeutka Choosing Therapy.

Spojte se s lidmi, kteří sdílejí vaše hodnoty

Navzdory převládání kultury stravování v naší společnosti, vy smět Najděte lidi a skupiny, kteří souhlasí s těmito myšlenkami a chtějí vám pomoci zorientovat se v této obtížné situaci. “Může být neuvěřitelně užitečné spojit se s ostatními lidmi, kteří také zpochybňují a odmítají myšlenku, že potřebují zhubnout, aby byli hodní nebo zdraví,” říká Dr. Annaable. “Pocit podpory a komunity může být neuvěřitelně důležitý pro radikální přijetí sebe sama a svého těla takového, jaký jste.”


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Grau, Antoni a kol. “Kognitivní poškození u pacientů s krátkodobými a dlouhodobými poruchami příjmu potravy: případová kontrolní studie.” Neuropsychiatrická onemocnění a léčba svazek 15 1329-1341. 21. května. 2019, doi:10.2147/NDT.S199927


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *