Jak změkčit oblečení, aniž byste ho poškodili

By | September 12, 2023

LAundry znamená víc než jen udržovat vaše oblečení čisté. Správně provedené prodlouží životnost vašeho oblečení. Produkty jako změkčovadla tkanin, změkčovadla tkanin a prostěradla do sušičky jsou navrženy tak, aby vám pomohly s procesem čištění. Aby vaše oblečení zůstalo ve špičkovém tvaru a zároveň bylo měkké, Lyndsee Campbell, expertka na prádlo a marketingová ředitelka společnosti na čištění prádla Laundry Care, přesně ví, jak používat každý produkt k dosažení nejlepších výsledků.

Tyto tři produkty „v podstatě dělají totéž,“ říká Campbell. „Cílem je redukovat vrásky a statickou elektřinu. A spoustě lidí se líbí, že poskytuje vůni.“


Odborníci v tomto článku

  • Lyndsee Campbell, Lyndsee Campbell je expertka na prádlo a marketingová manažerka ve společnosti Laundry Care, která čistí prádlo.

Campbell říká, že aviváž je jen módní slovo pro aviváž. “Je to spíše marketingová taktika,” říká Campbell. „Podle toho, co jsem četl o přísadách a podobných věcech, je to opravdu to samé.“ Tyto produkty se vkládají do vaší pračky a uvolňují se během máchacího cyklu, aby na vašem oblečení zanechávaly neviditelné zbytky, aby se lépe nosil.

Sušicí prostěradla jsou potažena látkou podobnou aviváži a aviváži. Změkčují vaše oblečení a odstraňují statickou elektřinu roztavením na oblečení. Protože prostěradla ze sušičky fungují v sušičce, jsou mnohem méně účinná než aviváže nebo aviváže.

Nejlepší praxe pro používání aviváže a aviváže

Campbell říká, že aviváže a kondicionéry jsou nejlepší pro přírodní vlákna, která mohou opotřebením ztratit svůj tvar nebo žmolky.

“Zejména u věcí, které se hodně natahují, pleteného zboží a bavlněných triček, může pomoci udržet tvar límce a ramen, stejně jako podpaží, průramků a manžet a lemu… protože ty mají tendenci se natahovat.” Někdy se po několikanásobném nošení trochu natáhne,“ říká. „U svetrů, když dochází ke tření mezi vaší paží a tělem svetru a pak [friction] s plátěnými kalhotami s mezi nohama. Můžete si všimnout, že se tam hodně žmolkuje a aviváž/aviváž by s tím pomohla.

Aviváže a aviváže zanechávají povlak, který může poškodit některé tkaniny. Podle Campbella, i když jsou skvělé pro přírodní vlákna, jako je bavlna nebo vlna, zničí vaše oblečení na cvičení. “Když necháte tyto zbytky na svém cvičebním oblečení, v podstatě shromažďuje pot a zachycuje ho,” říká Campbell. A někdy saponát k vyřešení problému nestačí, dodává. Navíc dětská pyžama musí být ze zákona nehořlavá a aviváže mohou tento efekt zmírnit.

Aviváž a aviváže byste také měli držet dál od ručníků.

„Každý chce měkké a nadýchané ručníky, které voní opravdu svěže a čistě. K čemu ale ručníky používáte? Vysušit,“ říká Campbell. Pokud používáte aviváž nebo kondicionér, “vysušte něčím, co má lipidový nebo voskový povlak, takže se to nemůže úplně vstřebat, jak byste chtěli.”

Ačkoli aviváže a kondicionéry mohou udržet vaše oblečení v pohodlí, Campbell říká, že je nepoužívá často, ať už osobně, ani profesionálně. „Jako společnost naši prodejci ve skutečnosti nepoužívají aviváže pravidelně,“ říká Campbell. „Častěji by používali sušicí prostěradla. A doporučujeme používat volné a transparentní typy.“ Je to proto, že většina aviváže je vyrobena z voskových lipidů získaných ze živočišných tuků. Aby se tomu zabránilo, Campbell používá veganské produkty, jako je The Laundress Fabric Conditioner (19 $). Nejčastěji však ona a její tým používají bílý destilovaný ocet (13 dolarů), který snižuje statickou elektřinu i měknutí.

Co použít v sušičce

Protože povlečení do sušičky je potaženo látkou podobnou aviváži a aviváži, měli byste být opatrní při jejich použití na syntetické materiály, jako je oblečení na cvičení. Campbell však říká, že je lepší se vyhnout povlečení do sušičky a používat kuličky do sušičky vlny. „Pět až šest z nich v každé dávce změkčí vaše oblečení. A všechno je bez vrásek,“ říká Campbell.

“S čím koule do sušičky nepomáhají, nebo ne tolik, je statický náboj,” říká. “Ale řešením jsou fóliové koule.” Campbell říká, aby volně vytvořil malou kouli z hliníkové fólie. “Když dáte ukazováček a palec k sobě, [the ball should be] přibližně stejné velikosti,“ říká.

Dvě nebo tři kuličky fólie vhozené do sušičky odstraňují záporné ionty, které vytvářejí statickou elektřinu, vysvětluje Campbell. Můžete je znovu použít, dokud se nezačnou rozpadat. “Nechcete, aby vaše věci měly všude malé vločky hliníku,” říká. Alternativně by podle ní ke stejnému účelu posloužil velký zavírací špendlík připevněný na žínku nebo hadřík z mikrovlákna.

Vyberte si udržitelnou péči o prádlo

Campbell říká, že při nákupu produktů pro péči o prádlo je nejlepší kupovat udržitelné, veganské možnosti.

„Není to jen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí, udržitelnosti a nedostatku živočišných tuků, což je nechutné. Ale také jen náklady,“ říká Campbell. „Pokud si tyto produkty kupujete znovu a znovu, jsou prostě drahé.“ Pokud například můžete dosáhnout stejného výsledku s opakovaně použitelnými kuličkami do sušičky, proč je nepoužít?

OH, ahoj! Vypadáte jako někdo, kdo miluje cvičení zdarma, slevy na oblíbené wellness značky a exkluzivní obsah Well+Good. Připojte se k Well+, naší online komunitě wellness insiderů, a okamžitě odemkněte své odměny.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *