Jak zvýšit hladinu energie bez kofeinu

By | September 8, 2023

WI když milujeme popíjení matcha latte nebo napěněného cappuccina jako odpolední svačinu, kofein by neměl být tím jediným, na co se spoléháme, abychom vám dodali energii nebo náladu po špatném spánku nebo stresujícím dni. Carolyn Williams, PhD, RD, hostitelka Happy Eating Podcast a autorka Jídlo, které léčí: Jeden hrnecříká, že i když používání kávy k povzbuzení rozhodně není špatné, často zapomínáme, že kofein je stimulant a má psychické a fyzické účinky, které se mohou u každého člověka lišit.

„Kofein má přímý vliv na mozek, a proto ho pijeme ráno – ale také to je důvod, proč jeho přílišná konzumace může způsobit nervozitu, úzkost a neklid,“ říká Williams.Williams vysvětluje, že adenosin je neurotransmiter, jehož hladiny se pomalu zvyšují během dne a poté se začnou snižovat večer, aby vám pomohl usnout. Říká, že adenosin to dělá tak, že se váže na receptory v mozku, zpomaluje jeho aktivitu a způsobuje ospalost, ale kofein se také může vázat na tyto receptory a způsobit opačný efekt, spouštějící bdělost. Z tohoto důvodu může vaše odpolední požitkářství latte narušit váš spánek a udržovat začarovaný kruh nízké hladiny energie a nestabilní nálady.

Naštěstí má Williams pět jednoduchých tipů, jak přirozeně zvýšit energii a náladu, takže se můžete vrátit zpět do swingu, aniž byste riskovali další bezesnou nebo neklidnou noc.

Jak zvýšit hladinu energie bez konzumace kofeinu

1. Zvyšte příjem tekutin

Podle Williamse je hydratace jedním z nejrychlejších způsobů, jak si zlepšit náladu, překonat nepříjemné odpolední propady a znovu získat pozornost. Zatímco říká, že pitná voda je nejdůležitějším nápojem pro správnou hydrataci, Williamsová doporučuje vodu obohacovat elektrolyty.

“Elektrolyty pomáhají vytvářet rovnováhu v těle a pomáhají nám správně absorbovat všechnu vodu, kterou pijeme,” říká Williams. Ráda používá elektrolytové prášky Ultima, protože nepřidávají cukr navíc, což může způsobit skoky v krvi a dále negativně ovlivnit vaši energetickou hladinu nebo náladu.

2. Jděte ven – třeba jen na 10 minut

Ať už ráno vstáváte a máte pár minut k dispozici, nebo jste po obědě nervózní, pár minut opalování je nezbytných pro zlepšení vaší nálady a energie. Williams říká, že pouhých 10 minut chůze nebo sezení venku přispěje ke zdravému spánkovému cyklu a že trávit čas v zelených prostorách je pro vaše duševní zdraví ještě lepší. Chcete-li to začlenit do své každodenní rutiny, můžete jednoduše vzít své deníkové cvičení ven, vzít psa na procházku kolem bloku nebo se jednoduše schoulit na verandě s šálkem čaje, abyste získali uklidňující účinky.

Williams říká, že pouhých 10 minut chůze nebo sezení venku přispěje ke zdravému spánkovému cyklu a že trávit čas v zelených prostorách je pro vaše duševní zdraví ještě lepší. Můžete to snadno začlenit do své každodenní rutiny tím, že si vezmete deník ven, vezmete psa na procházku kolem bloku nebo se jednoduše stočíte na verandě s šálkem čaje.

3. Najděte si typ cvičení, který vás baví

„Další věc, která může mít opačný účinek, ale opravdu funguje, je začlenění nějakého druhu cvičení do vašeho dne, i když jste odpoledne vyčerpaní,“ říká Williams.

Dva z těchto tipů můžete implementovat tak, že se projdete venku, najdete cvičební program založený na předplatném nebo navštívíte místní posilovnu, která nabízí styl cvičení, který si opravdu užíváte. Jen se ujistěte, že poté zůstanete hydratovaní!

“Může být těžké se hýbat a měnit prostředí na deset minut, když hledáte duševní a fyzickou vzpruhu, ale účinky jsou.” Tak stojí to za to,“ říká Williams.

4. Sáhněte po zdravých svačinkách

Williams říká, že to, co jíte, je ještě důležitější, když máte nedostatek spánku nebo máte psychicky stresující den. „Držte se bílkovin, potravin, zdravých tuků a komplexních – na rozdíl od rafinovaných – sacharidů,“ říká Williams.

Mezi Williamsovy oblíbené zdravé svačiny, které udrží hladinu cukru v krvi stabilní a žaludek plný, patří: ořechy, sýr, vejce natvrdo, jablka nebo hrušky s ořechovým máslem a řecký jogurt s lesním ovocem. Všechny tyto svačiny jsou přenosné a lze je pro případ nouze uchovávat v kabelce, psacím stole nebo tašce do tělocvičny.

5. Vytvořte si zdravou ranní rutinu a držte se jí

Williams říká, že dodržování vaší běžné denní rutiny je nezbytné, když vám dochází spánek, ať je to jakkoli těžké. “Například, pokud obvykle pijete ráno šálek kávy, určitě si ji můžete vychutnat, ale nezvyšujte příjem kofeinu více než obvykle, abyste získali energii.”

Williams také doporučuje držet se svého obvyklého cvičebního plánu, i když si ten den vyberete 20minutovou online lekci Pilates místo vaší obvyklé naplánované lekce HIIT, a podpořit své tělo nutričně bohatými jídly a svačinkami, aby se vrátilo do normálu. samozřejmě lepší stav mysli.

Pokud ještě nemáte ranní rutinu nebo týdenní cvičební cíle, vytvoření volné struktury může pomoci dostat vaši mysl a tělo do zdravého rytmu. Může to být tak jednoduché, jako začít den 10minutovou ranní procházkou místo spěchu se připravit a vyjít ze dveří, nastavit si denní svačinu, abyste mezi jídly nechodili příliš dlouho, a přidat pár hodin. cvičení Přidejte si jej do svého týdenního kalendáře, abyste zvýšili svou sílu, náladu a energii.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *