Je váš typ emoční energie voskový papír nebo suchý zip?

By | September 10, 2023

AJak se pohybujete světem, nevyhnutelně se setkáte s ostatními a budete vystaveni jejich emocím, ať už prostřednictvím nedbalé poznámky, nebo prostřednictvím úplného emocionálního dumpingu. Pokud jste obzvláště citliví, můžete být náchylnější přijímat emoce druhých do té míry, že ovlivňují vaše vlastní, což vede k pocitům vyčerpání a vyčerpání. Naučit se rozpoznávat, jaké pocity máte, vyžaduje práci, ale sledování specifického typu emocionální energie vám může usnadnit interakci s ostatními jako citlivý člověk.

Podle klinické psycholožky Carla Marie Manly, PhD, ztělesnění typu energie, která je více emocionálně jako suchý zip než voskovaná energie, může pomoci těm, kteří bojují s tím, že jsou pohlceni emocemi ostatních, aby se nejprve zaměřili na kultivaci vlastní zahrady emocí, autor Radost ze strachu.„Člověk se suchým zipem sebere věci každého, včetně jeho vlastních, ale člověk s voskovým papírem udělal dost práce, aby věděl, že tohle je vaše a toto je moje,“ říká Dr. Mužný. Tím, že se budete více podobat voskovému papíru než suchému zipu, můžete si nastavit lepší hranice, a proto být pozornější ke svým vlastním emocionálním potřebám tím, že nebudete utrácet energii na ostatní, pokud to není zaručeno. Níže vysvětluje Dr. Manly se podrobněji zabývá tím, co to znamená být jedním nebo druhým.

@dr_carla_manly

Do you take on other people’s emotions easily?If you answered ‘yes’ then one of the best things you can do for yourself is to be more like Waxed Paper. Say what?Listen to find out more 🔈 #fyp #therapytiktok #therapysessions #therapytok #emotionalwellness #listenup #mindfullness #mindfulnesspractice #wellnesstips #wellnessjourney #wellnesshub

♬ original sound – Dr. Carla Marie Manly

Dva typy emoční energie pro citlivé lidi

Typ emoční energie na suchý zip

Stejně jako skutečný suchý zip, což je systém suchého zipu, který umožňuje, aby se věci zasekávaly, někdo, kdo je typ suchého zipu s emocionální energií, je člověk, který si nemůže pomoci, ale drží emoce, aby se udržel.

“Myšlenka suchého zipu je citlivá nebo vysoce citlivá osoba, která má tendenci nechat věci na sebe ulpívat a drhnout je syrově, a nevědí, jak tuto energii uvolnit,” říká Dr. Mužný. Přitom shromažďují „emocionální frašky“ nebo negativní energii (komentáře, interakce nebo emoce) od ostatních, které si nesou s sebou.

Pokud jste někdy odstranili vrtačku ze psa, možná víte, že tyto ostnaté ostny mohou proniknout kůží a způsobit přetrvávající bolest, pokud nejsou okamžitě léčeny – totéž platí zde. Pomocí suchých zipů se předměty zasekávají a existuje riziko, že se z nich stanou trvalé problémy a nejistota.

Voskový papír typu emoční energie

Voskový papír je naproti tomu hladká hmota, ze které ostatní věci kloužou. Proto lidé s typem emoční energie z voskového papíru dokážou zabránit emocím a pocitům druhých, aby je vykolejily. „Člověk, který je voskovým papírem, tvrdě pracoval, aby to poznal [themselves]aby si uvědomili, že nebudou brát cizí věci,“ vysvětluje Dr. Mužný.

Aby bylo jasno: Je to jako voskový papír ne znamená ignorovat nebo odmítat své vlastní pocity nebo pocity druhých lidí. Jednoduše to znamená, že jste udělali vnitřní práci, abyste si uvědomili, že nemusíte snášet emoce druhých lidí ani dávat jejich problémy nebo stresory nebo cokoli jiného, ​​co vám vnucují na talíř.

Zamyslete se nad situací, kdy někdo učinil nechtěný komentář, který nebyl oprávněný. Možná se zmínili, že vypadáš obzvlášť unaveně. Můžete se cítit nejistě, zda máte váčky pod očima nebo zda působíte pomalu nebo pomale. Osoba se suchým zipem by si vzala tyto komentáře k srdci a umožnila by jim potenciálně zničit jejich den; Mezitím by si člověk z voskového papíru pomyslel něco jako: „Nejsem si jistý, proč jsi to řekl, ale jsem spokojený s tím, jak vypadám a jak se cítím, a není jejich věc, jestli jsem unavený nebo ne. .“ , tak to na mě nenechám.

Emoční energetický typ suchého zipu je v podstatě reaktivní, protože zahrnuje reakci na činy a pocity druhých, což může ztížit regulaci vlastních emocí. Emocionální energetický typ voskového papíru je však mnohem tekutější a sebevědomější. Protože jsou tito lidé přesvědčeni, že zvládnou to, co jim přijde do cesty, je méně pravděpodobné, že budou vyhozeni z cesty, když budou nevyhnutelně testováni.

To neznamená, že byste nikdy neměli poslouchat, když vám někdo říká něco, co vám je nepříjemné ze strachu, že způsobíte emocionální újmu; Část lepivosti suchého zipu může být ve skutečnosti dobrá věc. Zde je však klíčové dostat se do bodu, kdy se většina věcí nezasekne, takže své emocionální zdroje můžete zaměřit na to, co si zaslouží vaši pozornost.

Jak nahromadit méně emočního stresu a jak jej odstranit

Řekněme, že váš typ emoční energie je suchý zip. Jak se můžete vyhnout hromadění dalších emočních zátěží a zbavit se zátěže, kterou jste již nahromadili? Podle Dr. Mužně, nejlepší způsob, jak se lidé s emocionální energií suchého zipu chránit, je identifikovat situace, kdy dávají na talíř emoce druhých, a posoudit, zda patří do daného okamžiku.

“Nestyďte se a neobviňujte se, místo toho si uvědomte, když vás spouštějí necitliví lidé nebo ti, kteří si neuvědomují své činy a vy přebíráte jejich energii,” říká Dr. Mužný. „Zjistěte, jestli je to něco, co dělají, nebo jestli je to něco uvnitř vás, co vyžaduje pozornost a není vyřešeno.“ Tímto způsobem si uděláte chvíli na přemýšlení o tom, zda vám stojí za to vynaložit emoční energii na tuto věc.

Například, možná jste na večírku a někdo udělá poznámku, že si všiml, že jste v poslední době mnohem méně pracovali. Pokud vás tento komentář dráždí, zeptejte se sami sebe proč, než odpovíte. Existují známky toho, že je tato osoba pasivně agresivní a snaží se vás urazit? Bojíte se, že nebudete vnímáni jako „líní“? Mohou to být scénáře, které mohou způsobit emoční stres. Ale nemusí.

Pokud potřebujete kontrolu nálady, abyste se ujistili, že nevykazujete nevhodnou negativitu, Dr. Manly dokonce řekl něco jako: „Zajímalo by mě, co jsi tím komentářem myslel?“, aby přesně zjistil, jak to interpretovat.

“Je to o rozpoznání, kdy potřebujete sebereflexi, abyste zjistili, zda je to něco, na čem musíte pracovat, zda se to týká druhé osoby, nebo zda je to kombinace obojího.” – Carla Marie Manly, PhD, klinická psycholožka

Sebedůvěra je další sval, který si musíte vypěstovat, aby se práce na snižování vaší emoční zátěže postupem času cítila snadněji: Řekněme, že jste zotavující se workoholik, který tvrději pracuje na stanovení zdravějších limitů pro vaši nastavenou pracovní dobu. Možná, že přítel jen obdivoval váš pokrok, ale v sebereflexi jste si uvědomili, že jste stále citliví na to, abyste byli vnímáni jako neproduktivní nebo „líní“, když nepracujete tolik jako dříve. Tato pauza vám může pomoci vyhnout se tomu, abyste si komentář nebrali osobně, nebo v horším případě nereagovali defenzivně.

Naopak se může stát, že ten, kdo komentář napsal, je workoholik a choval se k vám pasivně-agresivně. V tomto případě, pokud si uděláte chvilku pauzy, stále můžete vidět situaci takovou, jaká je, a nenechat se tím vyvést z míry.

Dr. Manly zdůrazňuje, že své pocity neignorujete, ale spíše rozpoznáte, co je za nimi, a přejdete přes ně. Vedení deníku o zkušenostech, ve kterých jste utrpěli emocionální tíseň, je dalším lékem, který může být užitečný i zde. „Jde o to, všimnout si, kdy [emotional burs] Zůstaňte sami se sebou a všímejte si, kdy musíte myslet na sebe, abyste zjistili, zda je to něco, na čem musíte zapracovat, jestli se to týká toho druhého, nebo jestli je to kombinace obojího.”

Pokud máte tendenci přenášet emoce druhých, které vás nechávají vyčerpané nebo smutné, můžete také chtít spolupracovat s licencovaným profesionálem, jako je terapeut nebo psycholog, který vám pomůže nastavit emocionální hranice a zpracovat vaše pocity.

Vězte, že nejste odsouzeni zůstat navždy ve stavu suchého zipu. „Pokud si zvykneš dávat pozor [emotional burs]Pak se v určité chvíli můžete proměnit ve voskový papír, což znamená, že se na vás většinou kecy jiných lidí prostě nelepí,“ říká Dr. Mužný.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *