Kdy se obávat bušení srdce – nebo ne Dobře + dobře

By | September 13, 2023

HPříznaky Země mohou být trochu nervy drásající, amirite? Ať už se chladíte po náročném tenise nebo skáčete v noci do postele, pocit bušení v hrudi (nebo jiné části těla!) může snadno vést k úzkostnému vyhledávání na Googlu.

Většinu času je bušení srdce – rychlé, chvění nebo bušení srdce – prostě součástí života v lidském těle. Jak ale poznáte, že něco není v pořádku, nebo se jen potřebujete zhluboka nadechnout? Níže kardiologové vysvětlují, kdy je „normální“ cítit nebo slyšet tlukot svého srdce, co to znamená a známky toho, že byste jej měli nechat zkontrolovat lékařem.


Odborníci v tomto článku

  • Anjali Dutta, MD, kardiovaskulární specialista v Atlantic Medical Group se zaměřením na všechny aspekty diagnostické kardiologie a léčby srdečních chorob
  • Sam Setareh, MD, kardiolog v Beverly Hills Cardiovascular Institute se specializací na sportovní kardiologii, preventivní kardiologii a zobrazování srdce

Je normální cítit tlukot svého srdce?

Během tréninku?

Jak se ukázalo, slyšet tlukot svého srdce, když chodíte do posilovny, je nejen běžné, ale také se to očekává (fuj!) – zvláště pokud si toho všimnete na vrcholu svého tréninku, říká Dr. Anjali Dutta, kardiolog z Morristown Medical Center v New Jersey. Vysvětluje, že vaše srdeční frekvence se obvykle zvyšuje, když tvrdě cvičíte: vaše svaly potřebují více kyslíku, což znamená, že vaše srdce bije rychleji, aby pumpovalo vaši krev žilami a transportovalo ji. Výsledek? Je pravděpodobnější, že si všimnete nějakého pulzování v hrudi.

Pokud se však objeví další příznaky – bolest na hrudi, dušnost, točení hlavy, závratě nebo ztráta vědomí – nebo pokud stále cítíte/slyšíte tlukot srdce po cvičení, Dr. Promluvte si se svým lékařem.

Ležet nebo odpočívat?

Pokud jste někdy vlezli do postele a cítili, jak vám buší srdce, víte, že to nemusí být nutně důvod k obavám. “Je normální cítit/slyšet tlukot svého srdce v klidu, který trvá několik sekund až minut,” říká Dr. Dutta. “V tomto případě nejsou žádné velké zdravotní problémy.”

Může být odpovědných několik příčin, pokračuje, včetně stresu, úzkosti, dehydratace, zvýšeného příjmu kofeinu, abnormální hladiny štítné žlázy a anémie.

Sam Setareh, MD, ředitel kardiologie v Beverly Hills Cardiovascular, také poukazuje na vaši polohu ve spánku. “Spát na boku ohnutý nebo stočený může zvýšit vnitřní tlak a způsobit bušení srdce,” vysvětluje. (I když je to ta nejpohodlnější poloha!)

Ale kdy byste měli navštívit lékaře? Dr. Dutta říká, že pokud si všimnete, že se to děje několikrát denně, několik dní v řadě nebo déle než několik minut, přejděte na svůj pacientský portál a naplánujte si schůzku.

V jiných částech těla?

Všimnout si nebo cítit tlukot srdce je dostatečně šokující. Ale co když to cítíte na nečekaných místech, jako je žaludek nebo ucho? “Příznaky se mohou objevit na obou místech,” říká Dr. Dutta a uvádí, že nemá žádné velké obavy.

Zmiňuje však, že lidé častěji zaznamenávají arytmie (nepravidelný srdeční tep) na hrudi nebo uchu.

Ale dobrá zpráva je tato většinou, Není tomu tak, pokud vaše srdce často bije příliš rychle, příliš pomalu nebo v nepravidelném rytmu. Podle Dr. Dutto, problémy se srdečním rytmem mohou být pravděpodobnější, pokud se vaše příznaky objevují často. Pokud je to váš případ, váš lékař s vámi může mluvit o dalším testování a léčbě, říká.

Co způsobuje bušení srdce a srdeční arytmie?

Existuje řada věcí, které mohou způsobit, že vaše srdce znepokojivě buší v hrudi (nebo žaludku nebo uších). Dr. Setareh uvádí jako možné příčiny spánkovou apnoe, úzkost nebo stres, depresi, dehydrataci, nerovnováhu elektrolytů, pilulky na hubnutí, nosní dekongestanty obsahující pseudoefedrin, nikotin, alkohol, kofein a další.

Pokud jde o elektrolyty, ujistěte se, že konzumujete tyto mikroživiny. „Nejčastější nerovnováha elektrolytů, která může vést k bušení srdce a srdečním arytmiím, souvisí s hořčíkem a draslíkem,“ dodává Dr. dodal Setareh. Svačiny bohaté na hořčík zahrnují stezku, avokádový toast a hořkou čokoládu. Abyste měli dostatek draslíku, nezapomeňte na banány, eidam a sladké brambory.

Co kdybyste *vždy* poslouchali své srdce?

Ne každý si odpočine, když slyší tlukot svého srdce. “Pokud člověk slyší tlukot svého srdce bez námahy, může to být známka pulzujícího tinnitu,” říká Dr. Setareh. „Pulsatilní tinnitus je vzácná forma tinnitu, při které lidé slyší svůj tep v uchu.“ Zvuk může být hlasitý nebo tichý, říká, a zní v souladu s tlukotem vašeho srdce.

„Ppulzující tinnitus může mít různé příčiny; Většina z nich je docela neškodná, zatímco jiní jsou potenciálně nebezpeční,“ pokračuje. V tomto případě je nejlepší – uhodli jste – kontaktovat svého lékaře.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *