Ketamin na depresi: 5 důležitých faktů

By | September 11, 2023

WAčkoli byl ketamin schválen FDA jako anestetikum již půl století, v poslední době se prosadil ve vědě a wellness s přísliby, že zlepší naše duševní zdraví – a konkrétně zmírní depresi rezistentní na léčbu (TRD). Ve skutečnosti rostoucí počet výzkumů ukazuje, že může vést k rychlejšímu nástupu úlevy ve srovnání s jinými způsoby léčby. Zdá se, že tato psychedelická droga by mohla být zázračnou drogou… ale je tomu skutečně tak?

Jako člověk s TRD, který nedávno sám vyzkoušel ketaminovou terapii, mi můžete věřit, když řeknu, že je potřeba strávit a zvážit spoustu informací, než se pustím do léčby. Zjistěte si předem, co odborníci chtějí, abyste věděli o užívání ketaminu na depresi – včetně toho, co může a nemůže dělat a jak zjistit, zda by pro vás mohl být vhodný.5 důležitých faktů o ketaminu pro depresi

1. Funguje jinak než tradiční léčba deprese

Ketamin je stále v plenkách jako léčba deprese a přesný biochemický mechanismus, který vede k jeho účinnosti, musí být ještě potvrzen. Jednou z hypotéz je, že ketamin může zlepšit neuroplasticitu, což je schopnost mozku měnit se a adaptovat, což by mohlo zprostředkovat nebo dokonce zvrátit depresi. Dalším důvodem je, že zvyšuje dostupnost glutamátu, důležitého neurotransmiteru, říká Dr. Steve Yun, anesteziolog a lékařský ředitel Kure Medical Group, kliniky pro infuze ketaminu v Santa Monice v Kalifornii. Tento „hlavní neurotransmiter“ je důležitý pro kognitivní funkce, paměť a regulaci nálady a přibývá důkazů, že náhlé zvýšení tohoto neurotransmiteru v mozku bude pravděpodobně spojeno s rychlou úlevou od symptomů deprese.

“Naproti tomu tradiční antidepresiva fungují tak, že zvyšují hladiny jiného neurotransmiteru: serotoninu,” říká Dr. Yun. Aby fungovaly, vyžadují důsledné užívání antidepresiv SSRI – a může trvat týdny nebo měsíce, než pocítí jejich účinky. Naproti tomu ketamin může poskytnout výraznou úlevu již po první dávce a nevyžaduje dlouhodobé každodenní používání.

Elektrokonvulzivní terapie (ECT), další léčba velké deprese a bipolární poruchy, spouští záchvaty, které mohou „resetovat“ mozek a zmírnit příznaky deprese, vysvětluje Dr. Yun. Studie z roku 2023 však zjistila, že subanestetický intravenózní ketamin byl přinejmenším stejně účinný jako ECT, přičemž se vyhnul potenciálním rizikům ECT, jako je ztráta paměti a bolest.

2. K dispozici jsou různé formy ketaminové léčby

Lékařský ketamin může být podáván v různých formách, včetně nosního spreje, infuze (IV), intramuskulární injekce (IM) a doplňků stravy. Forma „S“ ketaminu prostřednictvím nosního spreje – známá jako esketamin nebo pod značkou Spravato – je jedinou formou podávání ketaminu pro TRD schválenou FDA, ačkoli ostatní formy jsou schváleny pro použití mimo označení. Dr. Yun, jehož klinika podává ketamin infuzí, věří, že infuze je nejspolehlivější metodou podávání ketaminu, a říká, že pro to jsou dosud k dispozici nejsilnější důkazy.

“Nosní ketaminový sprej by teoreticky měl fungovat, protože lék se obvykle dobře vstřebává přes nosní výstelku,” říká, “ale hodně záleží na technice operátora.” [and the] Schopnost pacienta spolupracovat. A nosní sprej je neúměrně drahý.“ (I když Spravato je hrazeno některými pojišťovnami.)

Ketaminová léčba je také možná doma, ale nedoporučuje je pracovní skupina Americké psychiatrické asociace Research Council pro nové biomarkery a léčby, protože lék by mohl zvýšit srdeční frekvenci a krevní tlak člověka na znepokojivé úrovně. a může způsobit psychoaktivní účinky po dobu až dvou hodin. Ketamin má také historii zneužívání lidmi (známý jako „Speciální K“).

3. Nejlépe se hodí při určitých duševních chorobách

Ketaminová terapie je ideální pro lidi s TRD, což znamená, že nereagovali dobře nebo nebyli schopni dosáhnout remise po léčbě dvěma nebo více léky. “Přibývá vědeckých důkazů, že ketaminová terapie může v těchto závažných případech účinně zmírnit příznaky,” říká Dr. Yun. Kromě příslibu léčby velké depresivní poruchy může infuze ketaminu přinést pozitivní výsledky u úzkosti a obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD). Může být také prospěšný pro lidi s bipolární poruchou rezistentní na léčbu, i když jsou zapotřebí další důkazy z robustnějších studií.

Nicméně Dr. Yun varoval, že lidé s psychózou v anamnéze by se měli vyhnout terapii ketaminem, protože léčba může zhoršit příznaky kvůli jejím disociativním účinkům. (U lidí bez psychózy mohou být tyto stejné účinky skutečně prospěšné – změna vědomí a vnímání sebe sama a svého okolí může vést k antidepresivním účinkům.)

4. Pravděpodobně to bude vyžadovat investici času a peněz

Většina ketaminových terapií deprese je pro off-label použití a v mnoha případech není léčba hrazena pojišťovnou. Dokonce i esketamin schválený FDA nemusí být pokryt v závislosti na vašem pojištění.

Samozřejmě není na škodu poradit se s potenciálními poskytovateli a vaší pojišťovnou, jaké možnosti jsou k dispozici. Mějte však na paměti, že léčba může být nákladná. (Podle mých vlastních konzultací s ketaminovou infuzí v Los Angeles se ceny pohybovaly od 350 do 750 USD za sezení, přičemž šest sezení se často doporučuje na základě klinických studií.) Kromě toho můžete chtít spolupracovat s terapeutem, který se specializuje na integraci ketaminu. – To znamená rozbalit všechny vize nebo průlomy, které během léčby zažijete, a naučit se, jak je v budoucnu realizovat – což může více zatížit vaši peněženku.

Pokud se rozhodnete podstoupit léčbu, je také důležité mít před a po léčbě správný prostor pro hlavu. Zatímco ty technicky smět Pokud udržujete své pravidelné cvičení 9-to-5 před a možná i po ketaminovém sezení, poskytovatelé obvykle doporučují vyhnout se stimulaci a rozhodnout se pro uklidňující aktivity, jako je meditace, psaní deníku a čas večer před a v den léčby Trávit čas v přírodě je prioritou. Možná bude ve vašem zájmu vzít si v práci volno a odpočinout si od jiných závazků. Takže to určitě vezměte v úvahu ve svých plánech.

5. Ketamin není všelék

Zatímco ketamin nadále slibuje poskytování okamžité i dlouhodobé úlevy pro TRD, je důležité mít na paměti očekávání. “Reakce pacientů se velmi liší a je obtížné dělat zobecnění,” říká Dr. Yun. „Celkově u většiny pacientů dojde v krátkodobém horizontu k výrazné úlevě od příznaků. [but] Dlouhodobá účinnost je nepředvídatelnější.“

Během jediné léčby ketaminem můžete zažít věci jako snížená přežvykování, pozitivní vizualizace, úleva od bolesti a pocit klidu nebo dokonce euforie. (Současně mezi nepříznivější zážitky mohou patřit nevolnost, závratě a úzkost – i když většina těchto nežádoucích účinků je obvykle mírná.) V nejlepším případě může pokračování léčby vést k úplné remisi deprese, ale žádné prostředky zaručeny.

„Ve společnosti Kure neděláme žádné falešné sliby, že ketaminová terapie bude zázračným lékem a zcela a trvale odstraní všechny příznaky deprese,“ říká Dr. Yun. Doporučuje pacientům, aby pokračovali ve svých současných terapiích – ať už medikamentózních, psychologických nebo obou – pod vedením důvěryhodného zdravotníka. “Ale pro ty pacienty, u kterých tradiční antidepresivní terapie selhala, je ketamin životaschopnou alternativou, která může poskytnout významnou úlevu.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *