Kolostrum pro pokožku: Je toto „tekuté zlato“ legitimní?

By | September 9, 2023

TKosmetický průmysl miluje „to“ složku a kolostrum (ano, opravdu!) by mohlo být další velkou věcí v péči o pleť. Rostoucí počet výzkumů spojuje tuto složku se zlepšením zdraví pokožky a dokonce i se zvrácením poškození kůže způsobeného stárnutím a znečištěním.

„Je zájem o používání mleziva a s ním spojené výhody péče o pleť, ale nemyslím si, že ještě dosáhlo vrcholu širokého zájmu v mainstreamových médiích, a proto se do toho kosmetické společnosti neponořily hlouběji,“ říká. Rifah Tasnim, kosmetický chemik a zářící tvář za @mynameisrifah na TikTok. „Očekává se však, že se tento růst během příštích pěti až 10 let zvýší, protože kosmetický průmysl nadále hledá inovace, aby poskytoval lepší a účinnější řešení péče o pleť.“


Odborníci v tomto článku

  • Rifah Tasnim, Rifah Tasnim je kosmetická chemička a influencerka působící ve Velké Británii.
  • Sarah Rahal, MD, je dvojnásobně certifikovaná dospělá a dětská neuroložka a zakladatelka společnosti ARMRA, společnosti zabývající se doplňkem výživy na bázi kolostra.

Požádali jsme Tasnima a Sarah Rahal, MD, dvojnásobně certifikovaného dospělého a dětského neurologa a zakladatele společnosti ARMRA, společnosti vyrábějící doplňky stravy na bázi mleziva, aby se podělili o více o účincích mleziva na zdraví pokožky.

Co je kolostrum?

Dr. Rahal vysvětluje, že mlezivo je nejranější mléko produkované savci (obvykle kolem poloviny těhotenství až do prvních dnů života dítěte). Často označované jako „tekuté zlato“, je to účinné první jídlo pro děti, které byly právě přivítány ve světě plném nemocí a částic způsobujících zánět.

„Mlezivo je první potravou, kterou v životě všichni přijímáme, abychom prospívali, protože obsahuje všechny základní živiny, které naše tělo potřebuje,“ říká Dr. Rahal. “Je to potravina, ale také funguje jako očkování matky přírody pro dítě, protože obsahuje všechny tyto bioaktivní sloučeniny, které se nenacházejí v žádném jiném přírodním zdroji.” Tyto sloučeniny zahrnují věci jako protilátky, růstové faktory z celých potravin, prebiotika a další živé živiny, které ovlivňují a optimalizují vývoj všech různých orgánových systémů v celém těle.

Dr. Rahal se zpočátku zajímala o kolostrum jako hlavní složku kojenecké výživy, kterou chtěla vyvinout. Ale když se ponořila hlouběji do výzkumu, narazila na tisíce recenzovaných studií, které ukazují, že toto „tekuté zlato“ může dělat zázraky v celém životním cyklu – nejen u miminek. Jednou z těchto hlavních výhod byl dopad na zdraví pokožky v průběhu stárnutí. Vysvětluje, že kolostrum léčí tělo zevnitř ven, utěsňuje naše slizniční bariéry, aby chránilo imunitní a dýchací systém našeho těla před záněty. To má pozitivní vliv na osu střeva-kůže a dává uživateli skutečnou záři zevnitř.

Vliv kolostra na zdraví pokožky

„Na kolostru je vzrušující a to, co jsme se naučili od zákazníků, je, že protože to není náplast, zdravotní přínosy a účinky jdou daleko za lepší zdraví střev a silnější imunitu,“ říká Dr. Rahal.

Vysvětluje, že existuje několik složek kolostra, které mají specifické výhody pro kožní bariéru a vlasy. Protože složka utěsňuje důležité slizniční bariéry, které chrání vše od naší střevní výstelky až po naše nosní cesty, blokuje chemikálie, znečišťující látky, pesticidy a další toxiny, které jsou hlavní příčinou zánětu a poškození buněk. Tasnim poukazuje na to, že studie z roku 2022 z Jižní Koreje ukazuje potenciál kolostra jako mocného mechanismu pro nápravu poškození kůže způsobeného UV zářením.

Kolostrum vs. kolagen

“Existují některé mechanismy kolostra, které jsou zvláště užitečné pro regeneraci pokožky a růst vlasů,” říká Dr. Rahal. “Hovoříme o slizničních bariérách a o tom, jak mlezivo posiluje tyto bariéry, aby blokovalo vstup částic, které způsobují poškození buněk a zánět v těle.” Ale živé živiny v mlezivu působí přímo v buňkách samotných a léčí naše stávající vlasové a kožní buňky. .“

Tento proces je velmi odlišný od doplňování kolagenem, vysvětluje Dr. Rahal, protože kolagen jednoduše poskytuje vašemu tělu suroviny a aminokyseliny, které může použít k vybudování nové tkáně namísto opravy toho, co již existuje. Dr. Rahal říká, že kolostrum jde přímo do vašich kožních buněk, aby reaktivovalo dráhy, které stimulují a kontrolují růst kolagenových kmenových buněk a folikulárních buněk, a proto lidé vidí s produkty ARMRA tak neuvěřitelné výsledky. Účinnost kolostra poskytuje rtům a pokožce regenerační živiny, které je udržují hydratované a zároveň bojují proti zánětu, aby se odstranily zarudnutí a otoky, vysvětluje Dr. Rahal. Může se stát, že jednou provždy zahodíte filtry Instagramu, 12-krokové postupy péče o pleť a další drahé doplňky.

Současný stav colostra v péči o pleť

Velkou myšlenkou je konzumovat mlezivo a nepoužívat ho v krému na obličej. “Existuje výzkum, který naznačuje, že kolostrum jako doplněk může pomoci léčit nebo předcházet infekcím gastrointestinálního traktu a systémové imunitě, což z něj činí nutraceutické nebo funkční jídlo a potenciálně důležitou roli v budoucnosti záležitostí zdravotní péče,” říká Tasnim. “Pokud však jde o topické použití, výzkum je omezený a nebyl studován dostatečně hluboko, aby prokázal významný přínos v péči o pleť.”

Tasnim vysvětluje, že tento nedostatek výzkumu neznamená, že produkty péče o pleť na bázi mleziva nemají funkční výhody, ale říká, že je ještě třeba udělat hodně práce, aby se využil jejich potenciál v topických formulacích. Tasnim poznamenává, že existuje mnoho dalších složek (např. retinoidy), u kterých bylo prokázáno, že pomáhají bojovat proti známkám stárnutí, stávajícímu poškození UV zářením, akné a dalším problémům s pokožkou.

Dr. Rahal říká, že na dnešním trhu jsou některé vzrušující produkty péče o pleť na bázi mleziva, ale jakýkoli lokální produkt, který obsahuje mlezivo, by měl být vždy považován za sekundární doplněk k požitému mlezivu. Na cestách navíc získáte další výhody.

Je používání kolostra etické?

Možná se ptáte: Jak získávají společnosti péče o pleť a doplňky stravy kolostrum pro své produkty? Dr. Rahal vysvětluje, že každá položka na masovém trhu je vyrobena z hovězího kolostra. Krávy ho vyprodukují v průměru 15 litrů, přičemž jejich telata nikdy nezkonzumují více než polovinu. Zbytek se stává odpadním produktem mlékárenského průmyslu, takže je ho dostatek. Pokud máte zájem o přidání mleziva do rutiny péče o pleť, možná by stálo za to kontaktovat společnost, která produkt vyrábí, a zjistit, odkud tato složka pochází.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *