Konzumace rodinných jídel podporuje duševní i fyzické zdraví

By | September 16, 2023

SZáří je National Family Meals Month, původně vytvořený nadací FMI Foundation v září 2015. Iniciativa začala jako způsob, jak povzbudit Američany, aby to prostě zkusili ještě jeden jídlo týdně doma. Od té doby se rozrostla v plnohodnotné hnutí.

Přestože sedět u stolu s rodinou může být těžší, než si myslíte, výzkumy ukazují, že se to zcela vyplatí. Společné stravování nabízí mnoho výhod pro každého, včetně sociálních a duševních výhod, ale také lepší výkon ve škole a práci a lepší poznávání.

Rodinná jídla mají také silný vliv na dietu a nutriční výsledky. Systematický přehled z roku 2020 zveřejněný v Journal of Nutrition Education and Behavior, zjistili, že rodinná jídla zlepšují konzumaci ovoce a zeleniny u dětí i dospělých. Většina Američanů nedostává dostatek ovoce a zeleniny, takže tato dodatečná podpora může znamenat rozdíl.Mezi další výhody rodinného stravování patří lepší výsledky ve fungování rodiny, snížení užívání drog mezi dospívajícími, snížení příznaků deprese, násilí a sebevražd, vyšší sebevědomí a větší pocit odolnosti.

Proč bylo odmítnuto rodinné stravování?

Se všemi těmito výhodami stojí za to se ptát, proč nemůžeme více upřednostňovat rodinné stravování.

Některá literatura naznačuje, že rodinné večeře za posledních 20 let klesly téměř o 33 procent, ale touha stále existuje a příliv se může měnit. Počet rodinných večeří se během pandemie COVID-19 zvýšil a existuje naděje, že tento trend bude pokračovat.

Dříve bylo běžné, že rodiny jedly společně, Měnící se krajina přinesla nové výzvy. Jednak je dnes více jednogeneračních domácností a jejich počet se neustále zvyšuje. Kromě toho nyní dochází k mnoha úpravám pracovního dne od 9:00 do 17:00 a více žen (historicky hlavní připravovatelky rodinných jídel) pracuje mimo domov. Takže „večeře“, jak ji známe, může mít mnoho variant. K tomu se přidaly rostoucí ceny potravin a fakt, že generace X a mileniálové méně vaří. Je snadné pochopit, jak a proč se rodinné stravování změnilo.

Nástup jídelních sad a pohodlných možností donášky jídel však neznamená, že by se toto úsilí negovalo z rodinných jídel, ve skutečnosti to může být pro rodinné stravování prospěšné. Koneckonců, tato jídla lze stále vychutnávat společně a pravděpodobně pomohou usnadnit večeři s rodinou.

To, co představuje „rodinné jídlo“ pro jednu domácnost, se může od jiné lišit

Definice rodiny se neustále vyvíjí; Proto i pravidelná jídla sdílená přáteli mohou představovat „rodinné jídlo“, říká David Fikes, výkonný ředitel nadace FMI.

„Rodinná večeře je vědomým pokusem rodiny původu nebo vybrané rodiny sednout si společně ke stolu, podělit se o jídlo a sdílet naše životy,“ říká.

Určení toho, co se při rodinné večeři stane a co ne, může být na každé jednotlivé rodině. Některé rodiny mohou nastavit pravidla chování u stolu, jako například: B. tím, že se zdrží používání mobilních telefonů, zatímco jiní mohou používat spouštěče konverzace, aby každý mohl odpovědět.

Jak rodinná jídla obvykle vedou k lepší absorpci živin pro každého

Často jde méně o to, co se podává, a více o to, co ještě tato setkání nabízejí: vzdělání, spojení a možná i pocit smysluplnosti. „Je hezké zapojit všechny generace do pěstování, plánování menu, nákupu a přípravy rodinných jídel,“ říká Fikes. „To prodlužuje dobu interakce mezi členy rodiny a často poskytuje snadný způsob, jak vnést vědecké a matematické aplikace do každodenních situací. Známe to i mladí[er] Lidé častěji jedí ovoce a zeleninu, na jejichž pěstování, výběru nebo přípravě se podíleli.“

Pokud je to možné, pořádání rodinné večeře umožňuje výměnu komunikace, sdílení zpráv a hodnot a jednoduše připomenutí, že „jsme v tom spolu“ v zájmu solidarity.

Jako matka tří malých dětí do pěti let jsem velkým zastáncem toho, abychom jako rodina seděli, když je to možné. Jednak vím, že to pomáhá omezit vybíravé stravování, protože moje děti mě vidí jíst to, co jim naservírují. Za druhé, oceňuji, že jim to umožňuje vidět proces stravování od začátku do konce, což může vést k většímu zájmu o jídlo. Pokud jsme si například v supermarketu koupili mraženou brokolici, nyní ji vidíte přeměněnou (pečenou a ochucenou) a podávanou na stůl spolu s dalšími ingrediencemi.

Za třetí, vím, že jak mé děti stárnou, čas se stává cennějším. Budou chtít trávit více času se svými přáteli a my můžeme dělat více aktivit kolem večeře.

Uspořádání rodinné večeře vyžaduje odhodlání a určité plánování, ale mentální, emocionální a nutriční výhody s tím spojené stojí za investici.

Zde jsou některé z mých osvědčených metod, jak připravit rodinné jídlo během několika minut

  • Mějte sponky do spíže po ruce, protože tyto zdravé a pohodlné věci vám pomohou udělat jídlo z jedné pánve mnohem jednodušší.
  • Kupte si předem nakrájené ovoce a zeleninu nebo sady jídel ze supermarketu (např. sady salátů, taco sady).
  • Spojte zbylé porce s novou přílohou, abyste dodali jídlu svěží chuť.
  • Naplánujte dětský večer a nechte starší děti vybrat si menu
  • Přineste zpět své oblíbené rodinné jídlo z dětství. Co vás bavilo a na co vzpomínáte? Jaké vzpomínky si teď můžete udělat se svou rodinou?

Zaměříte-li se na rodinné jídlo na určité téma (taco, pizza nebo dokonce filmová/přehlídková noc jsou všechny dobré možnosti) nebo smíchání věcí (servírování snídaně k večeři!), vytvoříte zábavné, nostalgické nápady na jídlo, které lze také připravit relativně rychle. .

Snaha dopřát si jen jedno rodinné jídlo týdně, ať už jde o snídani, oběd nebo večeři, může mít velký význam. Nebo, pokud to není jídlo, sdílení svačiny může poskytnout stejnou výhodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *