Koupání hvězd: výhody a jak na to

By | October 22, 2023

WČasto se obracíme k přírodě, abychom navodili pocit klidu. Ve skutečnosti bylo prokázáno, že pobyt v přírodě snižuje stres a zlepšuje náladu. Vědci, kteří studovali výhody různých aktivit v přírodě – jako je turistika, kempování a plavání – zjistili, že prospívají nejen našemu duševnímu zdraví, ale také našemu smyslu pro kreativitu a naší schopnosti ustoupit a rozšířit své životy, podporovat perspektivu. a Zažijte úžas1. A jak se ukazuje, tyto výhody po setmění nekončí. Cvičte koupání ve hvězdách nebo pozorné pozorování hvězd a noční obloha se stane další říší přírody s nesmírnou silou navodit pocity klidu a spojení.

Hvězdná koupel využívá zázrak a klid noční oblohy jako metodu meditace. Tato nenákladná meditační praxe bez námahy je přístupná každému – nevyžaduje nic jiného, ​​než jednoduše vzhlížet ke hvězdám na obloze a cítit úžas a úžas, které vzbuzují. Nepotřebujete žádné speciální vybavení a dokonce ani zvlášť tmavou oblohu.

Podle Marka Westmoquettea, PhD, učitele meditace a jógy, astrofyzika a autora knihy, vám pohled na oblohu bez očekávání pomáhá ocenit vaše spojení se všemi ostatními živými věcmi, jak zde, tak v galaxiích za námi. Všímavé myšlenky pro hvězdáře. Ticho a temnota noci navozují klid a pohled na něco tak velkého v nás vzbuzuje úctu, která snižuje stres.

„Jakmile vidíme hvězdu, jsme okamžitě spojeni s tím, že mimo naše město, naši planetu a sluneční soustavu existuje hvězda, která září, její světlo svítí dolů a já to světlo přijímám. “ je v tu chvíli „Procestovali jsme miliony světelných let vesmírem a to je úžasné,“ říká Dr. Westmoquette.

Hvězdy jsou staré mezi jednou a 15 miliardami let a vědomí, že jsme mezi nimi, a při pohledu na něco, co lidé mohli vidět před mnoha lety, také přispívá k tomuto pocitu úžasu. „Nemusíte ani vědět, co je hvězda, abyste si uvědomili, že to, co vidíte, je totéž, co kdy viděl každý člověk, a to je úžasné,“ dodává Dr. dodal Westmoquette. Díky divům noční oblohy se turistika na tmavé obloze stala prosperujícím byznysem a pomohla místům pozorování hvězd stát se turistickými ohnisky.

“Nemusíte ani vědět, co je hvězda, abyste si uvědomili, že to, co vidíte, je totéž, co kdy viděl každý člověk, a to je úžasné.” – Mark Westmoquette, PhD, odborník na meditaci a astrofyzik

Ani základní znalost sluneční soustavy nebo souhvězdí není podmínkou pro využití výhod pozorování hvězd. Ve skutečnosti Dr. Westmoquette, průvodce necháte doma, aby se soustředil na to, co je před vámi – stačí se podívat a užít si to. “Můžeme si jen užívat být kolem hvězd ve tmě a vidět, jak to vypadá a jaké to je,” říká.

Pokud žijete v městské oblasti nebo v její blízkosti, je velká šance, že nemáte úplně tmavou oblohu, kde byste hledali hvězdy, protože velká část světa je ovlivněna nočním světelným znečištěním nebo rozptýleným světlem z budov, takže vytváření tlumenějších hvězd je těžší. vidět na tomto místě. Pozorování hvězd na tmavé obloze rozhodně stojí za to, ale nenechte se odradit od nedokonalých podmínek, protože Dr. Westmoquette říká, že téměř vždy můžete vidět alespoň pár hvězd, a to i bez úplné tmy. Součástí tohoto rituálu může být také rozpoznání a uznání jakékoli frustrace z nedostatku jasné oblohy a následného uvolnění.

Jak dlouho byste se měli koupat? I 10 sekund je lepších než nic, ale můžete to dělat tak dlouho nebo tak málo, jak chcete.

I když neexistuje období, kdy by hvězdy svítily jasněji, podle Dr. West Moquette je skvělý čas na pozorování hvězd, protože tam jsou noci delší, ale není tam taková zima jako v zimě. Z podobných důvodů je jaro také skvělým obdobím pro pozorování hvězd.

Takhle koupete hvězdy

Vyberte jasnou noc

Obecně platí, že pozorování hvězd je nejjednodušší, když je obloha jasná, protože hvězdy jsou lépe vidět. Pokud je to možné, snažte se najít místo, kde není příliš velké světelné znečištění, ale nenechte se odradit, pokud nenajdete úplně tmavé místo. Dr. Westmoquette doporučuje, pokud je to možné, hledat vyšší místa, jako je střecha nebo vrchol kopce, „abychom se na chvíli dostali pryč od světel města“. Pokud to není úplně možné, zaměřte se na nejvyšší oblast v zorném poli. Vyhněte se alespoň pouliční lampě přímo ve vašem zorném poli.

Nenechte se však vyděsit neoptimálními předpověďmi. “Nezajímáme se o dokonalé podmínky,” říká Dr. Westmoquette. “Můžeme si jen všímat pocitů a být přítomni světu takový, jaký je.”

Usaďte se a udělejte si pohodlí

Pokud nemůžete ven, jděte k oknu. Trvá asi 10 až 15 minut, než se vaše oči plně přizpůsobí tmě. Takže plánujte podle toho.

Aby to bylo ještě pohodlnější – a abyste dostáli jménu hvězdného koupání – můžete si dokonce postavit lehátko nebo polštář, nebo si lehnout a zírat na oblohu.

Zažeňte všechny myšlenky, které se objeví

Snažte se co nejlépe soustředit na noční oblohu nad vámi. Pokud zjistíte, že vaše mysl bloumá, co dělat po pozorování hvězd, nebo něco jiného, ​​co vás vyvádí z cesty, věnujte chvíli tomu, abyste si znovu představili oblohu, dýchejte a jen si vzpomeňte, jaké to je být pod hvězdami . “Můžeme si jen pamatovat účel a že to není o konání, ale o prožívání,” říká Dr. Westmoquette.

Ponořte se do okamžiku a podívejte se nahoru

Nejprve si můžete trochu vyčistit mysl zavřením očí a dýcháním. Otevřete oči, uklidněte všechny otázky o tom, jaké planety a souhvězdí jsou před vámi, a místo toho pozorujte koberec hvězd nad vámi. Pokud nevidíte žádné hvězdy, dívejte se dál, protože některé mohou být slabé – a pamatujte, že odměnou je zkušenost a ne nutně počet hvězd, které vidíte.

Chcete-li se soustředit, můžete zkusit zaměřit svůj pohled na bod na obloze, ale snažte se mít na paměti vše ve svém bezprostředním zorném poli.

I když toho hned moc nevidíte, buďte trpěliví a dýchejte dál. Pokud potřebujete pomoc s uzemněním, říká Dr. Westmoquette: “Můžete nechat svou mysl bloudit a ocenit tuto obrovskou planetu, která leží pod námi.” Obloha je limit.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Joye, Yannick a Jan Willem Bolderdijk. “Výzkumná studie účinků výjimečné přírody na emoce, náladu a prosociálnost.” Hranice psychologie Vol. 5 1577. 28. ledna 2015, doi:10.3389/fpsyg.2014.01577

  2. Monroy, Maria a kol. “Vliv každodenních zážitků úžasu na stres, fyzické zdraví a pohodu: longitudinální studie během COVID-19.” Vědecké zprávy Vol. 13.1 9336. 8. června 2023, doi:10.1038/s41598-023-35200-w


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *