Make-up jako meditace? Profesionálové říkají „Absolutně“

By | September 26, 2023

ÓV průběhu let prošel můj vztah k make-upu mnoha fázemi – některé více politováníhodné než jiné (při pohledu na tebe, pomerančový korektor na palačinky). A i když mi nějakou dobu trvalo, než jsem se s kosmetikou zorientovala, v dnešní době po ní sahám spíše pro navození určité nálady než pro dosažení určitého vzhledu. Někdy chci působit mocně a velitelsky, takže výrazná rtěnka je vhodná. Někdy si potřebuji odpočinout a osvěžit se, takže se soustředím více na rituál nanášení produktů než na samotnou estetiku.

Makeup se pro mě vyvinul z nástroje na zakrytí nedokonalostí k formě sebevyjádření a péče o sebe. A nejsem sám.

„Stále více lidí vidí make-up nejen jako prostředek ke zkrášlení, ale také jako součást své wellness a rutiny péče o sebe,“ říká Joanne Hsieh, generální ředitelka společnosti Astral Health & Beauty, která vlastní značky jako PÜR Cosmetics, Butter. Londýn a kosmetika Cosmedix. Kdysi předvídatelná součást kosmetické rutiny se nyní make-up stal mocným nástrojem pro zdraví.

Další úroveň důvěry

Ujistit se, že se cítíte dobře, je důležitou součástí péče o sebe. Vizážistka a trenérka wellness Heather O’Boyle Ermanová má v první řadě místo k tomu, jak může make-up změnit způsob, jakým se vidíme. “Tak často se po sezení se mnou žena podívá do zrcadla a její energie se úplně změní,” říká. “Je to stejná osoba, ale má vnitřní sebevědomí, které tam předtím nebylo.” A jakmile to vyzkoušíme, víme, že je to pro nás dostupné, s make-upem nebo bez něj.“

Dokonce i světové ikony jako Lady Gaga se dokážou spojit. V nedávném rozhovoru se zpěvačka otevřela o tom, jak make-up zvyšuje její sebevědomí uvnitř i navenek, a popsala to jako rozšíření její rutiny péče o sebe. “[Makeup] dodává mi to další sebevědomí,“ říká Gaga, která v roce 2019 založila Haus Labs Makeup. “Mám pocit, že zvládnu všechno, co mi přijde do cesty, protože jsem si opravdu udělal čas pro sebe.”

Make-up se stále více stává způsobem, jak vyjádřit a oslavit rozdíly, což odráží způsob, jakým se koncept identity společnosti stal plynulejším. I tradičně jednotná odvětví, jako je letectví, se přizpůsobují. Australská letecká společnost Qantas Airlines nedávno revidovala své požadavky, aby umožnila letuškám jakéhokoli pohlaví nosit ve službě make-up.

Stále více lidí také používá make-up, aby uznali roli, kterou hrají jejich „nedokonalosti“ v celkovém vzhledu jejich tváře. To vedlo k vzestupu pihových tužek k modelkám, jako je Paige Billiot, která používá make-up zábavnými a okázalými způsoby, aby zvýraznila své mateřské znaménko skvrny od portského vína, místo aby ho skryla.

Jak se stále více lidí snaží vyjádřit své nálady a osobnosti prostřednictvím make-upu, Hsieh poznamenává, že průmysl se posouvá směrem k inkluzivitě. „Značky nabízejí širší škálu produktů, které jsou vhodné pro všechny odstíny a typy pleti, muže i ženy,“ říká. “Je stále větší přijetí a dokonce oslava osobního vyjádření prostřednictvím kosmetiky.”

Make-up jako všímavost

I když jsme všichni zažili rána, kdy spěcháme vyjít ze dveří, Yael Shy, poradkyně a autorka všímavosti, naznačuje, že zpomalení našich rutin péče o pleť a líčení může sloužit jako příležitost k všímavosti. Nabízí rychlý recept, jak tyto denní rituály proměnit v minimeditaci:

  1. Ponořte se do přítomného okamžiku a vychutnejte si textury, jemné zvuky a vůně vašich produktů.
  2. Jemně opusťte myšlenky a seznamy úkolů a poddejte se zážitku.
  3. Když se vás vaše mysl snaží nasměrovat k řešení problémů nebo přemítání o minulosti, vraťte se ke zklidňujícímu rytmu vašich prstů a zážitku z rutiny krásy, která se odehrává v daném okamžiku.

Shy zdůrazňuje důležitý rozdíl mezi pohledem do zrcadla, abyste si všimli nedokonalostí, a použitím make-upu k jejich skrytí a pohledem na tyto vnímané nedostatky s něhou a sebeláskou a použitím make-upu k jejich zvýraznění a ke hře. “Nejde o to, jak ve skutečnosti vypadáš,” říká. „Je to o vašem záměru, vaší volbě, přijmout svou krásu a důstojnost takovou, jaká jste. Tento posun v pohledu může mít hluboký dopad na to, jak se cítíte, když se nalíčíte.“

Vzhledem k tomu, že kosmetický trh stále roste a očekává se, že do roku 2030 dosáhne 417 miliard dolarů, vyvíjí se také způsob, jakým pracujeme s make-upem. To, co bylo kdysi nástrojem pro shodu a skrývání nedostatků, se proměnilo v nástroj pro sebevyjádření a holistický wellness. Jak stále více lidí používá kosmetiku jako součást svých rituálů péče o sebe, jedna věc je jasná: make-up už není jen o skrývání; Jde o odhalování a oslavování krásy uvnitř.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *