Měla by být mamografie bolestivá? Ne – tímto způsobem zmírněte nepohodlí

By | October 4, 2023

GAbsolvování mamografie vám nikdy nebude připadat jako relaxační lázeňská léčba. Ale měla by být mamografie bolestivá? Ne. Naštěstí existuje několik způsobů, jak udělat test méně fyzicky a emocionálně nepříjemným.

Bez ohledu na to, jak nervózní nebo úzkostliví se cítíte kvůli mamografu, screening je nezbytný pro včasné odhalení rakoviny prsu, říká radioložka Dana Bonaminio, MD, která se specializuje na zobrazování prsou a procedury řízené obrazem. „U jedné z osmi žen bude během života diagnostikována rakovina prsu. Rutinní vyšetření mohou Snížit úmrtnost na rakovinu prsu o 40 procent1a dokáže odhalit nemoc dříve, než bude dostatečně velká, aby pocítila nebo způsobila příznaky,“ vysvětluje Dr. Bonaminio.

“Rutinní screening může snížit úmrtnost na rakovinu prsu o 40 procent.” – Dana Bonaminio, MD

Říká, že včasná detekce rakoviny prsu nejen zlepšuje šance na přežití, ale může také usnadnit a zlevnit léčbu. Roční mamografie jsou nejlepším způsobem, jak sledovat růst nádoru, aby nezůstal neodhalen a nerozšířil se do pozdějších stadií, takže léčba bude invazivnější.


Odborníci v tomto článku

 • Dana Bonaminio, MD, radioložka specializující se na zobrazování prsou a procedury řízené obrazem

Abychom se všichni nevyhýbali zkoušce, sdílí zde informace o mamografii, které by měl znát každý, kdo má prsa, a také své nejlepší tipy, které mohou pomoci udělat mamografii méně bolestivou – fyzicky i psychicky.

Co můžete očekávat od mamografie?

Část strachu z mamografie, který má mnoho lidí, souvisí s tím, že prostě nevědí, co očekávat. Takže Dr. Bonaminio prošel kroky typického mamografického vyšetření.

 1. Když dorazíte do vyšetřovny, mamografický technik vás navede do správné polohy na přístroji, aby bylo zajištěno, že pořídíte ty nejlepší možné snímky.
 2. Vaše prsa budou exponována jeden po druhém, abyste mohli pořídit dva snímky mamografickým přístrojem. Jeden obrázek ukazuje horní a spodní část prsou a druhý ze strany na stranu.
 3. Když máte 3D mamografické vyšetření, přístroj se pohybuje obloukem přes vaše prsa a můžete být požádáni, abyste během této části vyšetření zadrželi dech.

„Pravděpodobně podstoupíte kompresi asi čtyřikrát v různých polohách a úhlech,“ dodává Dr. dodal Bonaminio. “Můžete cítit určité nepohodlí, ale vyšetření by nemělo být bolestivé.”

Dr. Bonaminio říká, že i když se mamograf může zdát zastrašující, zvláště pokud jste ještě nikdy nebyli na mamografu, celý proces je velmi krátkodobý. „Mamografie jsou rychlé – typické screeningové vyšetření trvá asi 20 minut, přičemž skutečné stlačení prsou trvá asi 10 až 15 sekund pro každý snímek,“ říká Dr. Bonaminio.

Po mamografii radiolog zkontroluje vaše snímky a během několika dnů s vámi sdělí výsledky telefonicky nebo e-mailem.

“Je docela běžné, že vás zavolají k dalšímu testování, zejména po prvním nebo základním mamografu,” říká Dr. Bonaminio. „Váš radiolog vám také může poslat zprávu o hustotě vašich prsou. Pokud zjistíte, že máte hustá prsa, určitě se zeptejte na 3D mamograf nebo tomosyntézu, která poskytuje lepší detekci rakoviny v husté tkáni než 2D mamograf.“

Měla by být mamografie bolestivá?

Zatímco nepohodlí během mamografie se může u jednotlivých pacientů lišit, Dr. Bonaminio řekl, že některým ženám mohou být kompresní a prsní vložky používané při mamografii nepříjemné.

„Tradiční kompresní pádla byla navržena tak, aby ležela naplocho a nebyla ze své podstaty flexibilní, což znamená, že se nepřizpůsobovala přirozenému tvaru prsou,“ vysvětluje Dr. Bonaminio. “Navíc tato zařízení ne vždy poskytují rovnoměrný tlak na prsa, což může vést k bolesti a štípání.”

Naštěstí mamografické vybavení výrazně pokročilo – a díky těmto pokrokům je vyšetření pro většinu žen pohodlnější. „Mnoho dnešních systémů je vybaveno zakřivenými akrylovými kompresními podložkami, které se přizpůsobí prsům, aby se snížilo svírání,“ říká Dr. Bonaminio. “Ve skutečnosti bylo prokázáno, že tato zakřivená prsní lopatka zlepšují pohodlí u 93 procent pacientek, které dříve uváděly střední až těžké nepohodlí při použití standardní mamografické kompresní technologie.”

Dodává, že někteří pacienti se mohou během mamografií cítit nepříjemně, když je technik pohybuje v různých polohách a úhlech. Některé z těchto pohybů nemusí být přirozené, ale Dr. Bonaminio říká, že různé polohy jsou nezbytné k zachycení nejlepších snímků vašich prsou během vyšetření.

“Neváhejte a řekněte svému mamografickému technikovi, pokud se během vyšetření cítíte nepohodlně,” říká Dr. Bonaminio. “Mohou být schopni upravit vaši polohu a kompresi stroje, aby zlepšili váš zážitek.”

8 způsobů, jak učinit mamografy pohodlnějšími

Klíčem k pozitivnímu zážitku z mamografie je příprava na úspěch. Zde jsou nejlepší tipy od Dr. Bonaminio:

 1. Noste dvoudílné oblečení (místo šatů nebo kombinézy), protože si na zkoušku budete muset sundat top a podprsenku.
 2. Nebojte se zeptat svého technika Máte během zkoušky. Mamografický technik vám může pomoci vysvětlit každý krok postupu a provést vás dalším krokem.
 3. Naplánujte si mamograf na jeden až dva týdny po Vaše menstruace protože prsa jsou nejcitlivější v týdnu před a během menstruace.
 4. Vezměte si volně prodejný lék proti bolesti B. paracetamol nebo ibuprofen, hodinu před mamografií ke zmírnění nepohodlí.
 5. Požádejte svého technika, aby použil zakřivené hrudní kompresní pádlo (pokud je k dispozici), což může snížit svírání a nepohodlí.
 6. Požádejte o hrudní polštář. Podložka může zmírnit bolest při stlačení, protože je umístěna mezi prsy a spodní deskou stroje.
 7. Pokud zaznamenáte jakékoli nepohodlí, informujte svého technika. Mohou být schopni upravit úroveň komprese a pomoci vám dostat se do pohodlnější polohy.
 8. Zvažte naplánování mamografického vyšetření přibližně na stejnou dobu jako přítele Abyste měli oba vestavěný podpůrný systém a mohli se navzájem pohnat k odpovědnosti.

Co dělat, když se bojíte mamografie?

Zatímco lidé s průměrným rizikem začínají s každoroční mamografií ve věku 40 let, každá žena s prsy by si měla promluvit se svým lékařem o screeningu již ve věku 25 let, navrhuje Dr. Bonaminio. “Někteří pacienti mohou být považováni za vysoce rizikové kvůli rodinné anamnéze rakoviny prsu, husté prsní tkáně nebo jiných faktorů,” říká. Je důležité, abyste se nenechali nervozitou zastavit v domluvě.

“Zkuste se svým mamografem zacházet jako s běžnou zdravotní prohlídkou, jako je čištění zubů nebo každoroční vyšetření.” Vyšetření je zásadním nástrojem pro zlepšení vašeho dlouhodobého zdraví,“ říká Dr. Bonaminio. “Můžete si také vytvořit seznam otázek, na které se můžete zeptat svého lékaře nebo mamografického technologa, aby vám pomohl objasnit některé neznámé o zkoušce.”

Jednoduše řečeno: včasný screening zachraňuje životy. „Roční mamografický screening zůstává naším nejlepším nástrojem v boji proti rakovině prsu,“ říká Dr. Bonaminio. “Být svým vlastním obhájcem a hrát aktivní roli ve zdraví svých prsou je posilující!”


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

 1. Monticicciolo, Debra L. a kol. “Doporučení screeningu rakoviny prsu, která zahrnují všechny ženy s průměrným rizikem: Aktualizace od ACR a společnosti Breast Imaging.” Journal of the American College of Radiology, svazek 18, č. 9, 2021, https://doi.org/10.1016/j.jacr.2021.04.021.

 2. Friedewald, Sarah M a kol. “Prevence rakoviny prsu pomocí tomosyntézy v kombinaci s digitální mamografií.” JAMA svazek 311,24 (2014): 2499-507. doi:10.1001/jama.2014.6095


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *