Můžete nechat masku na vlasy působit příliš dlouho?

By | September 16, 2023

EKdykoli aplikuji masku na vlasy, ignoruji všechny pokyny na štítku „nechat působit 8-15 minut“. V mém vlastním malém světě lze masky na vlasy aplikovat celé hodiny, když vyřizujem pochůzky, cvičím, uklízím si byt atd. Někdy dokonce spím s maskami na vlasy, i když nejsou označeny jako noční masky.

Nedávno jsem si však uvědomil, že návod má svůj důvod (šokující!): Pokud není maska ​​aplikována správně, může způsobit negativní vedlejší účinky, jako je hromadění bílkovin, poškození vlasů, lámání vlasů a další.

Co se stane, když necháte masku na vlasy působit příliš dlouho?

Podle trichologa Isfahana Chamberse Harrise, MPH, PhD, “Nechání masky příliš dlouho může způsobit zbytky, nadměrnou kondici, oslabené vlasy a podráždění nebo citlivost.”

Když jsou vlasy mokré, některé kutikuly se začnou otevírat, takže vlasy jsou citlivější, říká Sachie Kumagai, hlavní kolorista v salonu Warren Tricomi v New Yorku. “Citlivé vlasy jsou náchylnější k poškození než suché vlasy, takže existuje riziko negativních účinků, pokud je maska ​​na vlasy ponechána po dlouhou dobu.”

Dlouhodobé působení účinné látky na mokré vlasy zvyšuje pravděpodobnost poškození – zvláště pokud jsou vaše vlasy již v poškozeném stavu kvůli suchosti a lámavosti. Proto je nejlepší postupovat podle doporučených časových pokynů, abyste se těmto problémům vyhnuli.

Hydratační masky

Množství potenciálního poškození, které můžete svým vlasům způsobit, když necháte masku působit příliš dlouho, závisí do značné míry na složení, které používáte. Například hydratační masky mohou vašim vlasům poskytnout tolik potřebnou vlhkost, ale není tomu tak Je Je možné získat příliš mnoho dobré věci.

“Postupem času může dojít k nahromadění produktu,” říká Dr. Chambers Harris. „Pokud produkt obsahuje přísady, jako jsou proteiny nebo keratin, může to způsobit nadměrnou proteinizaci, což způsobí, že vaše vlasy budou křehké a lámavé. Může také způsobit alergickou reakci.”

Kadeřník celebrit Andrew Fitzsimons sdílí tento názor. “Ponechání hydratační masky na vlasy příliš dlouho může způsobit to, čemu se říká přetížení vlhkostí,” říká. “To vytváří nerovnováhu mezi proteinem a vlhkostí ve vašich kadeřích, což může oslabit a poškodit vaše prameny.”

Hydratační masky však pravděpodobně nenadělají tolik škody jako jiné typy vzorců, pokud se snažíte prodloužit dobu působení – stačí se podívat, co v nich je. “Jemné přísady, jako jsou oleje, aloe vera a zvlhčující látky, jako je med, mohou zůstat na vlasech po dlouhou dobu, pokud nejste citliví,” říká Dr. Chambers Harris.

Opravte masky

Zatímco ponechání vazební masky na delší dobu dává ingrediencím více času na práci na opravě a posílení vlasových vazeb, může potenciálně způsobit více škody než užitku. “Negativní účinky zahrnují přetížení bílkovin, které může způsobit, že vlasy jsou nadměrně tuhé, křehké a náchylné k lámání, stejně jako hromadění produktu,” říká Dr. Chambers Harris. „Přesycení produktu brání složení účinně opravovat vlasové vazby,“ dodává Fitzsimons.

Je důležité si uvědomit, že hydratační i vazebné masky fungují jen po určitou dobu. “Masky, které obsahují hodně bílkovin, musí být vymyty během doby doporučené výrobcem,” říká Dr. Chambers Harris.

Glazury a lesky

Lesk nebo glazurové masky, často používané ke zvýraznění barvy vlasů, přidání lesku nebo zlepšení celkového zdraví vlasů, jsou obvykle sestaveny tak, aby fungovaly po určitou dobu podle pokynů výrobce. Podle Fitzsimons můžete při dlouhodobém používání zaznamenat zvýšený lesk a hloubkovou úpravu, ale také můžete vidět nerovnoměrné barvy, nadměrné zpracování a nahromadění.

Ponechání těchto přípravků příliš dlouho může mít za následek tmavší barvu vlasů, než bylo původně žádoucí. “Pokud jej odstraníte příliš rychle, pigment také nebude mít dostatek času na přilnutí k pramenům, což povede k tomu, že vlasy budou světlejší, než bylo původně žádoucí,” říká Fitzsimons. Většina skvrn a lesků obsahuje silné chemikálie, takže je vždy nejlepší dodržet doporučenou dobu nebo méně.

“Řekl bych, že ingredience, které je třeba během určité doby vymýt, jsou ingredience v lesku na vlasy nebo glazuře na vlasy, protože některé obsahují sulfáty nebo parabeny, které mohou způsobit podráždění, vysušení a další problémy související s vlasovou pokožkou.” Fitzsimons. “Přesto semipermanentní lesky nepronikají do pokožky hlavy, což znamená, že jsou stále zcela bezpečné.”

TL;DR: Postupujte podle pokynů!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *