Náš ženský pohled na období vede k transgender stigmatu

By | September 16, 2023

SOd té doby, co jsem se stala zdravotní redaktorkou publikací, které se primárně zaměřují na ženské publikum, jsem strávila spoustu času úpravou příběhů o reprodukčním zdraví, menstruacích a hormonech. Je to tak trochu konec a konec mé práce. A při práci na příbězích na tato témata jsem si velmi uvědomoval jednu konkrétní věc: tendenci používat velmi genderový jazyk. Zvažte, zda vaginám a vulvám nebudete říkat „dámské kousky“ místo jejich skutečných jmen, nebo říkat, že menstruace je něco, „co z vás dělá ženu“. Někomu se to může zdát neškodné (a v americké kultuře se to jistě stalo normálním), ale spojení období a ženskosti je problematické a v některých případech i nebezpečné.

Není to jen proto, že mnoho lidí nedostává menstruaci kvůli PCOS, antikoncepci, hysterektomii nebo menopauze. Je to také proto, že mnoho transgender žen bez dělohy nemusí dostat menstruaci, zatímco trans muži nebo genderově nekonformní lidé, kteří mají dělohu, ano. Zjednodušeně řečeno: Ne každá žena má menstruaci a ne všichni lidé, kteří ji mají, jsou ženy.

Toto není okrajový problém. I když je obtížné získat přesné statistiky o transgender a genderově nekonformní populaci, odborníci odhadují, že ve Spojených státech je nejméně jeden milion transgender dospělých. Podle průzkumu kampaně za lidská práva z roku 2012 mezi LGBTQ mládeží se téměř 10 procent respondentů označilo za „transgender“ nebo „opačné pohlaví“. (A asi vám nemusím říkat, že viditelnost transgender a genderově nekonformní populace se za těch šest let od provedení tohoto průzkumu jen zvýšila.) Jde o značnou populaci, ale přesto, jak o ní mluvíme období tuto rozmanitost vůbec neodrážejí – což může mít zásadní dopad na zdraví a duševní pohodu lidí, jejichž dělohy nezapadají přesně do kategorie „ženy“.

Škody, které pramení z genderování vlastních zdravotních potřeb

Názor, že pouze ženy (zejména cisgender ženy) mají menstruaci, může ovlivnit schopnost transgender a genderově nekonformních lidí získat přístup ke zdravotnickým službám, které potřebují. „Mnoho mých pacientů řekne, že se cítí nepříjemně mluvit o svém těle nebo sexuálním reprodukčním zdraví, když vejdou do ordinace,“ říká Meera Shah, MD, lékařská ředitelka Planned Parenthood Hudson Peconic. “Mohou se bát, že budou stigmatizováni nebo diskriminováni.”

Přesvědčení, že pouze ženy mají menstruaci a potřebují gynekologickou péči, je tak rozšířené, že Dr. Shah říká, že v minulosti měla řada jejích trans a genderově nekonformních pacientek pocit, že musí učit své lékaře, jak řešit jejich potřeby – neustále museli vysvětlovat, že stále potřebují Pap stěr nebo očkování proti HPV, i když řekni, že jsou například muži, nebo jim musíš stále připomínat jejich zájmena.

“Pokud se někdo identifikuje jako muž a ve společnosti vystupuje jako muž, může jít do ordinace, aby byl vyšetřen na sexuálně přenosnou infekci, a neobdrží všechny testy, které potřebuje.” -Meera Shah, MD

Pokud člověk nemá podpůrného lékaře nebo není ochoten či schopen tuto emocionální práci vykonávat, lékař může učinit předpoklady o jejích potřebách zdravotní péče na základě jejich vzhledu. „Jestliže se někdo identifikuje jako muž a ve společnosti vystupuje jako muž, může jít do ordinace, aby byl vyšetřen na sexuálně přenosnou infekci, a neobdrží, nebo možná vynechá, všechny testy, které potřebuje „Neprošel jsem těhotenský test, protože se neptali na části svého těla nebo na to, zda měli sex způsobem, který by je mohl otěhotnět,“ říká Dr. Shah.

Může se dokonce stát problémem s přístupem k pojištění, říká Anna Kiesnowski, LSW, manažerka genderových služeb v Mazzoni Center ve Philadelphii, které nabízí komplexní zdravotní a wellness služby v prostředí zaměřeném na LGBTQ. „Systémy zdravotního pojištění jsou stále velmi binární,“ říká. To znamená, že pokud jste například transgender muž, ale při narození vám byla přidělena žena, mnoho vašich oficiálních dokumentů může mít v poli „Sex“ nebo „Gender“ stále písmeno „F“. (Rodný list, pas, řidičský průkaz a ano, vaše záznamy o zdravotním pojištění.) Ale Kiesnowski říká, že pokud by transgender muž dokázal změnit všechny své záznamy tak, aby odrážely jeho skutečné pohlaví, jeho zdravotní pojišťovna by mohla odmítnout krytí určitých zdravotních stavů. – Potřeba všeobecné péče (např. antibiotika na kvasinkovou infekci nebo hormonální antikoncepce), protože tyto služby jsou obvykle schváleny pouze pro ženy. Podle Kiesnowského další překážka tomu, aby se člověku dostalo péče, kterou potřebuje, jen kvůli svému pohlaví.

Stupňuje se stigma a stud

Kromě fyzického zdraví může mít feminizovaný způsob, jakým mluvíme o obdobích, také emocionální důsledky. „Jedním z prvních vstupních bodů pro mladé lidi do sexu a sexuality je hanba,“ říká Joanna McClintick, LMSW, koordinátorka sexuálního zdraví mládeže v The Center v New Yorku, organizace pro obhajobu, zdraví a kulturu, která se věnuje uspokojování potřeb lidí. do LGBTQ komunity. Pro většinu lidí je podle ní jejich první setkání se sexem velmi stresující – například sledování porna, které je často nabité morálními konotacemi, nebo náhodné spatření svých rodičů při sexu, což je trapné. Podobné je to, tvrdí McClintick, se způsobem, jakým se o obdobích učíme a mluvíme o nich – často tajně, často s rozpaky nebo studem. “A mnoho lidí spojuje menstruaci s možností otěhotnět,” říká McClintick. Proto jsou tyto dva pojmy často spojovány s podobnou úrovní studu a znechucení v myslích lidí. (Ahoj, dobové stigma!)

Toto stigma a stud může být ještě silnější, pokud se neidentifikujete jako žena a přesto máte období. “Pokud jde o genderově nekonformní a transmužskou komunitu, může být první menstruace nebo jen menstruace opravdu traumatické nebo zklamání,” říká McClintick. U některých dětí, se kterými pracuje, říká, že jejich menstruace může vyvolat smutek nebo úzkost z toho, jak vyrostou do svých dospělých těl. “Tyto markery puberty a to, jak může biologie určit, jak pokračujeme v růstu, mohou být znepokojivé,” říká. Pouhá zkušenost s měsíční periodou může být genderově dysforická, dodává, díky čemuž se lidé cítí ještě více v rozporu mezi svým tělem a svou identitou.

“Pokud jde o genderově nekonformní a transmužskou komunitu, dostat menstruaci poprvé nebo jen menstruaci může být opravdu traumatické nebo zklamání.” – Joanna McClintick, LMSW

Na druhou stranu, vynechání menstruace může být stejně znepokojující pro transgender ženy a další, kteří se identifikují jako žena, ale nemusí mít dělohu. Kiesnowski říká, že pracovala s mnoha transgender ženami, které “truchlí”, protože nemají menstruaci nebo mohou mít vlastní děti – ne nutně proto, že chtějí mít děti, ale také proto, že doufají, že těhotenství potvrdí jejich ženskost. “A [women are] mnohem víc než to,“ říká Kiesnowski.

Lepší cesta vpřed

Co tedy můžeme udělat, abychom to změnili? Nejprve zchladíme supergenderový jazyk. “Zajímalo by mě, jestli konverzace nebo jazyk byly více inkluzivní a trans-potvrzující, kdyby období nebyla tak silně spojena s tím, že jsem žena, nemuselo by to být tak znepokojivé,” říká McClintick. Ona i Kiesnowski při práci se svými klientkami a obecně používají termíny jako „lidé s menstruací“, „lidé s menstruací“ nebo „lidé s dělohami“.

Stejně tak říká Dr. Shah říká, že obdržela mnoho zpětné vazby od pacientek, které mají pocit, že i slovo „období“ je nabité tak silnými ženskými asociacemi a že ho nerady používají k popisu svých vlastních zkušeností, takže se snaží zachovat svůj jazyk. genderově neutrální. “Vždycky říkám ‘měsíční krvácení z genitálií’,” říká. “Li [my patients] řekněme tečka, pak použiji ten jazyk, ale otevřu s [monthly genital bleeding].”

Jazykové preference každého jsou také jiné, dodávají odborníci, a proto je důležité potkat někoho tam, kde je. „Zatímco jedna osoba může mluvit o svých genitáliích obecně, jiná trans žena by mohla ráda mluvit o svém penisu nebo varlatech,“ říká Kiesnowski.

Kromě jazyka McClintick tvrdí, že společnosti, které vyrábějí produkty pro konkrétní časová období, mají před sebou ještě dlouhou cestu, aby byly skutečně inkluzivní. Cituje dobovou společnost se spodním prádlem Thinx, která se v roce 2016 dostala na titulky novin, protože v reklamě na newyorské metro vystupovala s transmužem. Říká, že to bylo zpočátku velmi vzrušující pro mnoho mladých lidí, se kterými pracovala v The Center, dokud nenavštívili web Thinx na adrese URL shethinx.com. „Byli zklamaní, že toto rodové zájmeno bylo použito k popisu spodního prádla, a pak to opravdu nevypadalo jako transmužské nebo transmaskulinní včetně.“ McClintick dodává, že menstruační produkty jsou důsledně baleny v růžové a fialové barvě a jsou v sekci drogerie. Prodávají se „Ženská hygiena“ – to vše by mohlo někoho, kdo se neidentifikuje jako žena, cítit jinak, když si tyto produkty koupí.

Pokud jde o přístup ke zdravotní péči, Dr. Shah doporučuje poskytovatelům, aby se zaměřili na chování spíše než na genderové předpoklady. “Je opravdu důležité respektovat identitu člověka… ale také se musíte zaměřit na chování, které projevuje vůči ostatním lidem, jako je dotazování se, které části těla se používají k sexu,” říká – a aby byla otevřená a nenápadná – zaujatá vůči tato chování. Tento dialog pomáhá lékařům poskytovat co nejpřesnější péči (podle toho, co slyší, vědí, že mají člověku provést výtěr z úst a konečníku na pohlavně přenosné choroby, například nejen z pochvy), a nakonec může vést k lepší péči, která vede k výsledkům pacientů.

Všichni máme ještě hodně práce, abychom z období odstranili genderové asociace – a určitě bude chvíli trvat, než se s tím lidé vyrovnají. Ale je to důležitá součást pokračujícího boje proti obecnému stigmatu obklopujícímu období, říká Kiesnowski. „Chceme nejen rozložit a zničit tuto kulturu trapnosti, ale také dát lidem příležitost skutečně otevřeně mluvit,“ říká. A to znamená, že všichni lidé, bez ohledu na jejich identitu nebo aktuální menstruační stav, musí být součástí rozhovoru.

Chtěli byste omezit další nesmysly kolem menstruace? Zde je případ dobové neutrality. Také vám to nerad oznamuji, ale synchronizace tečky je naprostý mýtus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *