Nejlepší cvičení pro úlevu od bolesti zad, podle páteřního chirurga

By | September 10, 2023

WVijay Yanamadala, MD, spinální neurochirurg a hlavní lékař ve společnosti Sword Health, při dojíždění 50 minut vlakem ze svého domova do své ordinace v Connecticutu, si všiml, že se u něj objevují bolesti zad. Pro odborníka na páteř to není dobrý pohled!

Ve skutečnosti to bylo to, co Dr. Yanamadala zkušená, úplně normální. Stejně jako se brzdové destičky automobilu časem opotřebovávají, stárnutí způsobuje opotřebování naší páteře, což může vést k bolestem zad, říká Dr. Yanamadala. Nepřetržité sezení (zejména sezení ve špatném držení těla) pouze zvyšuje tlak na klouby, což může zahrnovat i páteř. Takže bolest z dlouhého dojíždění nebyla žádným překvapením.Řešením páteřního chirurga by nebyla operace; Mělo by to být cvičení na zmírnění bolesti zad. Věděl, že aby si mohl podepřít záda, potřebuje posílit své jádro – nejen břišní svaly, ale všechny základní svaly, které se táhnou kolem přední a zadní části jeho jádra.

“Jádro je v podstatě naše vnitřní podpora zad,” říká Dr. Yanamadala. “[The core muscles] Podpořte naši páteř, předcházejte bolestem a umožněte nám pružný pohyb.“

Zatímco silné svaly jádra podporují páteř v její práci držet hlavu a tělo vzpřímené, platí to i naopak. Čím menší sílu jádra máte, tím více musí páteř absorbovat tlak a nárazy pohybu, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že vám tyto klouby způsobí problémy.

“Pokud nemáte silné zádové svaly a nevybudujete si vnitřní oporu zad, pak tyto klouby odvedou tuto práci a budou se opotřebovávat jako všechno ostatní,” říká Dr. Yanamdala.

To je důvod, proč by posílení vašeho jádra mělo být vaší první linií obrany proti bolestem zad a přesně to říká Dr. Sám Yanamadala to dělal – a dělá to dodnes.

„Zdraví páteře je pro mě o tom, jak si můžeme udržet flexibilitu pohybu a život bez bolesti navzdory přirozenému opotřebení našich kloubů,“ říká Dr. Yanamdala.

Dr. Yanamadala nechodí na podložku a každý den provádí intenzivní 30minutový spalovač jádra. Místo toho se snaží každý den dělat jen pár minut základních cvičení; Říká, že když si stanoví cíl každý den, může to udělat tak čtyřikrát týdně, což je pro něj naprosto v pořádku.

Středobodem rutiny je prkno. Dr. Yanamadala říká, že je „velkým vyznavačem prken“, protože zapojují celý kruh, jádro, aniž by vyžadovaly jakýkoli pohyb v zádech. Když poprvé začal s každodenními prkny, řekl, že dokáže udržet pózu asi 25 až 30 sekund. Nyní jsou jeho rekordy dvě minuty, o což v těchto dnech usiluje pokaždé.

Najít své vlastní maximum je klíčem, říká. “Nezáleží na tom, jak dlouho to děláte, pokud tlačíte svaly k bodu vyčerpání,” říká Dr. Yanamadala. „Pokud to děláte 30 sekund a vaše svaly jsou po 30 sekundách vyčerpané, je to stejně silné, jako kdybych to dělal dvě minuty. Jde o to, jak plně unavit svaly, aby se pak mohly začít obnovovat.”

Dr. Yanamadala rozprostírá prkna mrtvými brouky a sedy-lehy nebo kliky, aby různými způsoby trénoval své jádro. Nemusíte ale dělat úplně stejnou rutinu – důležité je, že si najdete cviky, které děláte důsledně, a tlačíte se na maximum.

“Jakmile jsem začal pravidelně posilovat své jádro, opravdu to ohromně pomohlo,” říká Dr. Yanamadala. “Cvičení je lék.”

Chcete začít s plankingem pro zdraví páteře? Jak provést perfektní prkno, abyste získali co největší užitek:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *