Nejlepší druh kávy pro vaše zuby, podle zubaře

By | October 28, 2023

APozor, milovníci kávy: I když nám náš oblíbený kofeinový nápoj dodává energii po ránu nebo je cenným poledním povzbuzením (nebo pravděpodobně obojím), nemusí nám nutně prospívat, pokud jde o zdraví zubů. Ukazuje se však, že některé druhy kávy mohou být pro naše pijáky kávy lepší než jiné.

Abychom zjistili, který druh kávy je nejlepší pro vzhled a celkové zdraví našich zubů, obrátili jsme se na Dani Benyaminy, DDS, kosmetického zubaře z Los Angeles.

Jak káva ovlivňuje zdraví zubů

Asi už víte, že káva není pro naše zuby dobrá… ale víte přesně proč? Za prvé, největší obavou je, že nápoj může potenciálně ušpinit. „Káva obsahuje pigmenty zvané taniny – které se také nacházejí ve víně a čajích – které ulpívají na zubní sklovině a mohou časem způsobit změnu barvy,“ vysvětluje Dr. Benyaminy. Poznamenává, že během týdnů nebo měsíců pravidelné konzumace kávy mohou být vaše perleťově zbarvené zuby méně než perleťově bílé. „Lidé, kteří usrknou kávu a skutečně ji drží v ústech, jsou vystaveni ještě většímu riziku, že se na nich objeví další skvrny,“ dodává. (Tolik k pobavení.)

Ale změna barvy není jediným potenciálním nebezpečím pití vašeho každodenního nápoje. Vzhledem k tomu, že káva je kyselá, může dlouhodobé nebo nadměrné vystavování oslabit zubní sklovinu a zvýšit riziko citlivosti zubů a zubního kazu. „Kyselé nápoje, jako je káva, mohou také přispět k erozi zubní skloviny a učinit zuby náchylnějšími k poškození,“ dodává Dr. dodal Benyaminy.

Jaký druh kávy je nejlepší pro zdraví zubů a zubů?

Vzhledem k tomu, že vystavení vysoce kyselým látkám je hlavním faktorem oslabení zubní skloviny, dává smysl, že čím nižší je kyselost nápoje, tím je pro zdraví zubů lepší.

„Pokud jde o nejlepší typ kávy pro vaše zuby, méně kyselé varianty jako cold brew nebo [other] Káva s nízkou kyselostí je obecně považována za lepší volbu,“ říká Dr. Benyaminy. Pokud dáváte přednost horké kávě, zvolte tmavé pražené nebo espresso. (Další triky pro snížení kyselosti vaší kávy zahrnují přidání jedlé sody a její zředění další vodou.) „Snížená kyselost pomáhá minimalizovat erozi zubní skloviny a citlivost zubů,“ pokračuje Dr. Benyaminy pokračoval. Navíc přechod na tyto druhy kávy nebude mít pouze pozitivní dopad na vaše zubní zdraví; To také umožňuje pohyb jehly, aby se zlepšil vzhled vašich zubů.

„Pokud jde o nejlepší typ kávy pro vaše zuby, méně kyselé varianty jako cold brew nebo [other] Káva s nízkou kyselostí je obecně považována za lepší volbu,“ říká Dr. Benyaminy. Pokud dáváte přednost horké kávě, zvolte tmavé pražené nebo espresso.

Další tipy pro zdraví zubů pro pijáky kávy

Upřednostňování kávy, která je méně kyselá než vaše obvyklá káva, není jediný trik, který můžete použít ke zlepšení vzhledu a zdraví vašich zubů. Chcete-li podpořit zdravější a zářivější úsměv, zvažte následující tipy doporučené zubním lékařem:

Použijte (opakovaně použitelné) brčko

Protože brčka pomáhají minimalizovat přímý kontakt nápoje s vašimi zuby, vyplatí se investovat do opakovaně použitelných brček (nebo se rozhodnout pro ekologická brčka v místní kavárně), pokud máte rádi studené pivo a jiné kyselé nápoje, jako je perlivá voda, limonáda a některé šťávy.

Po vypití kávy si vypláchněte ústa

Obvyklí pijáci kávy mohou mít pozitivní dopad na jejich zubní zdraví tím, že si po konzumaci kofeinu vytvoří zvyk rychle pít a plivat. Podle Dr. Benyaminy může pomoci neutralizovat kyselost a odstranit veškeré zbývající zbytky.

pít kávu Před Vyčistit zuby

Pokud vaše ranní rutina spočívá v tom, že vypijete šálek kávy a poté se přesunete k čištění zubů, zvažte, zda svou rutinu zvrátit nebo si alespoň nechat nějaký čas na vyrovnání. „Po vypití kávy počkejte alespoň 30 minut, než si vyčistíte zuby,“ radí Dr. Benyaminy. “To umožňuje slinám přirozeně remineralizovat zuby a snížit riziko poškození skloviny.”

Udržujte dobrou ústní hygienu

Zubní a ústní zdraví by mělo být i nadále prioritou, nikoli něčím, co budete řešit pouze tehdy, když se objeví konkrétní problém. Kromě dodržování výše uvedených tipů – a bez ohledu na to, zda pijete kávu pravidelně nebo ne – nezapomeňte pravidelně kartáčovat a používat zubní nit a navštěvovat svého zubaře, aby provedl nezbytné prohlídky a čištění.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *