Neurodivergentní? Možná se v práci „maskuješ“.

By | October 25, 2023

Ve společnosti Well+Good trávíme dny povídáním a učením se od nejzajímavějších lidí v oblasti wellness – odborníků, myšlenkových vůdců a celebrit. Nyní vás zveme do diskuse. Vítejte v podcastu Well+Good, vašem průvodci hledáním návyků a postupů, které odpovídají vaší frekvenci. Přečtěte si více

Mnoho společností povzbuzuje své zaměstnance, aby do práce přinášeli své „celé já“ – v podmínkách společnosti to znamená být tím, kým jsou se svou rodinou a přáteli v kanceláři. Cílem je vybudovat si lepší vazby se svými kolegy a dát vám příležitost otevřeně přistupovat ke svým výzvám. Ale co se stane, když vaše autentické já není v souladu s tím, co se od vás v práci očekává? Pokud jste neurodivergentní, můžete zjistit, že se v práci „maskujete“ nebo měníte způsob, jakým přistupujete ke svým úkolům a prezentujete se, abyste zapadli mezi své neurotypické kolegy – což může mít negativní vliv na vaše duševní zdraví.

V epizodě tohoto týdne Podcast Well+GoodTaylor Camille, ředitelka podcastu ve společnosti Well+Good, moderuje diskusi mezi dvěma odborníky na neurodiverzitu, kteří pomáhají ostatním pochopit, jak funguje jejich mozek: Ellie Middleton, zakladatelka We Are Unmasked a autorka knihy Unmasked: The Ultimate Guide to ADHD, Autism, and Neurodivegencea Sasha Hamdani, MD, psychiatr s poruchou pozornosti/hyperaktivitou (ADHD) a zakladatel Focus Genie. Široká diskuse se zaměřila na to, jak mohou být neurodiverzní lidé úspěšní v práci a jaká opatření jim mohou pomoci dosáhnout tohoto cíle.

Poslechněte si celou epizodu zde:

Co je maskování a proč k němu dochází?

Maskování „skrývá neurodivergentní vlastnosti, aby vypadaly typičtěji,“ říká Middleton, který je autista a trpí ADHD. To, jak to vypadá, se liší. Možná zjistíte, že udržujete oční kontakt, když vám to připadá trapné nebo nepřirozené, nebo když napodobujete pracovní postup nebo řečové vzorce jiné osoby.

Dr. Hamdani říká, že určitá míra maskování je normální a může být nezbytná během dne, například když se učíte novou práci nebo vytváříte oddělení mezi prací a domácím životem. Lidé se také často maskují, ať už úmyslně či neúmyslně, jako prostředek k přežití a bezpečí; skrývají své odlišnosti, aby přežili v prostředí, které nemusí podporovat jejich potřeby.

Ale úsilí potřebné k maskování může být vyčerpávající. Zatímco téměř každý v práci skrývá části své osobnosti, „myslím, že rozdíl mezi neurodivergentními lidmi je v tom, jak moc to zakrýváte a jaká je zátěž, kterou to na vás klade.“ [because] Znamená to „doslova se nutit být a pracovat způsobem, který je opakem toho, co je správné pro váš mozek,“ říká Middleton.

Chování tímto způsobem po dlouhou dobu může ovlivnit vaše sebevědomí a vést k vyhoření, depresi a úzkosti, dodává Dr. dodal Hamdani. Sama říká, že díky maskování měla neustále pocit, že „neví, kdo je mezi její základnou“.

“[Masking] znamená nutit se být a pracovat způsobem, který je opakem toho, co je správné pro váš mozek.“ – Ellie Middleton, autorka a aktivistka

Ve skutečnosti má Middleton tuto zkušenost. V předchozím zaměstnání cítila, že musí přijmout opatření, aby v práci přežila. „Byla bych Ellie, poradkyně zákaznického servisu, a byla to skoro postava, kterou jsem hrála, protože jsem si říkala: ‚Tohle je přesně to, co musím udělat, abych tady přežila‘, aniž bych si uvědomovala, že když jsem šla, přišla domů a myslela si “Ach můj bože, jsem tak unavená a musím ležet v temné místnosti a už nemůžu ani mluvit,” říká. “[I didn’t realize] že všichni ostatní nebyli tak vyčerpaní, když šli z práce domů.“ I když se navenek zdála v pořádku, trpěla.

Jak se obhájit, když se v práci ocitnete v maskování

V závislosti na vašem pracovišti nemusíte mít možnost zcela upustit od požadavku na masku. Věnujte pozornost tomu, jak se v práci cítíte a zda je pro vás maskování obzvláště škodlivé a stresující. Middleton a Dr. Hamadani říká, že může být užitečné určit, co potřebujete, aby vaše autentické já fungovalo a prosperovalo, a pak najít proaktivní způsob, jak toho dosáhnout, aniž byste sdíleli svou diagnózu, pokud nechcete.

Pokud se například nemůžete soustředit v hektické otevřené kanceláři a raději byste šli na klidnější místo, Dr. Hamdani, řekněte svému manažerovi něco proaktivního, například: „Všiml jsem si, že se mi nejlépe pracuje v tišším prostředí,“ a [be great] Kdybych mohl použít sluchátka k zablokování části hluku, věděl bych, že se mohu lépe soustředit na daný úkol.“

Když jsou provedeny možné změny, práce se může stát mnohem lépe zvládnutelnou a zábavnější zkušeností. Middleton říká, že není schopná sedět celý den u stolu, ale dokáže pracovat ve dvouhodinových dávkách „jako Ferrari“. Co to znamená? Namísto toho, aby se snažila celý den vydržet, rozděluje svou práci do zvládnutelných bloků, včetně procházek a návštěv posilovny, aby se soustředila a uklidnila.

Hledáte další informace o tom, jak zvládat neurodivergentní chování na pracovišti? Poslechněte si celou epizodu Podcast Well+Good Tady.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *