Nové podpisové vůně jdou za hranice | Dobře + dobře

By | September 13, 2023

A Charakteristická vůně je jako vizitka: představuje velmi osobní část identity nositele a má schopnost vyprávět svůj příběh beze slov. Důvodem této síly je spojení mezi čichem a mozkem. Rachel Herz, PhD, docentka a neurovědkyně z Brown University, která se specializuje na psychologickou vědu o čichu, říká, že čich je úzce propojen s našimi emocemi, protože má přímé spojení se třemi kritickými oblastmi mozku: orbitofrontální kůrou, hippocampus a amygdala, z nichž každý je spojen s chováním, pamětí a emocemi. Toto vrozené spojení mezi vůní a emocemi může vysvětlovat, proč lidé střeží svou charakteristickou vůni se stejnou zuřivostí, jako střeží recept na čokoládové sušenky své babičky.

Proto má smysl, aby značky věnovaly pozornost tomu, jak vážně spotřebitelé berou hledání jejich typické vůně. Ve skutečnosti NPD Group předpovídá, že vůně bude v roce 2023 nejzvučnější kategorií mezi nakupujícími krásy. Ale s nástupem TikTok a influencerů, kteří se chovají jako velká sestra a bratr každého, ztrácejí charakteristické vůně svou individualitu a přebírá je hrstka velkých hráčů: Le Labo Santal 33, Phlur Missing Person, Maison Francis Kurkdjian Baccarat Rouge 540 a Yves. Saint Laurent Libre Intense, abychom jmenovali alespoň některé.

Kolektivní posedlost těmito vybranými vůněmi a jejich luxusními cenami je pravděpodobně výsledkem let společnosti strávených v méně luxusní pandemii. Hlavním problémem je, že v době, kdy si lidé myslí, že našli svou osobní vůni, skončily tyto vůně také na stránce For You všech ostatních. A i když se každý rád podělí o svůj oblíbený oční krém proti otokům nebo základní vonný zimní hydratační krém, nikdo nechce u večeře vonět jako ostatní. Alespoň tak se v minulosti uvažovalo.

„Když se podíváte do historie, parfémy byly vždy odrazem současného společenského klimatu,“ říká Herz. Společnost dříve chtěla být jedinečná, ale současné klima se více zaměřuje na naši potřebu patřit ke komunitě, říká Lee Phillips, LCSW, psychoterapeut a certifikovaný sexuální a párový terapeut. “Proto jsme svědky přílivu lidí, kteří nosí stejné oblečení a charakteristické vůně s uklidňujícími a teplými tóny, jako jsou květiny a bourbonská vanilka.”

Tyto poznámky poskytují pohodlí, protože jsou spojeny s pozitivními vzpomínkami a mají neurologické výhody. Vanilka například může v mozku vyvolat endorfiny, které mohou snížit krevní tlak a úzkost, zatímco bourbon (voní jako kombinace vanilky a karamelu) podporuje relaxaci tím, že „zahalí člověka do oblaku sladkých vzpomínek z dětství“. říká Dr. Phillips. Podobně květinové tóny mají u lidí účinek na zlepšení nálady, protože v mozku spouštějí trio „hormonů štěstí“, včetně serotoninu, dopaminu a oxytocinu, které nasycují mozek „olejem štěstí“. on říká.

Zatímco rozpočtová omezení kdysi bránila mnoha lidem dopřát si parfémy, pandemie uvolnila kapesné, protože výdaje jako stolování a cestování byly pozastaveny. „Vidíme, že mladší generace mají příležitost prozkoumat a investovat do těchto luxusních vůní, které byly kdysi vyhrazeny ženám ve věku 30 a 40 let,“ vysvětluje Suzy Nightingale, expertka na vůně, novinářka a spolumoderátorka časopisu. Na vůni podcast.

Posun směrem ke komunitě a touha cítit se součástí něčeho většího, než jsme my sami, zastavily další exkluzivní úroveň parfémového průmyslu: krádeže chutí. Akt, kdy někdo úmyslně nebo neúmyslně ukradl charakteristický parfém, byl kdysi považován za nejvyšší parfémový smrtelný hřích, ale dnes už tomu tak není. V posledních letech čichání a čichání stejných vůní vytváří pocit pospolitosti. Navíc žádný parfém nevoní na dvou lidech úplně stejně. „Vaše DNA, váš typ pleti, to, co jste jedli (až dva týdny předtím), teplota, vaše hormony – to vše může drasticky změnit to, jak na vás vůně voní ve srovnání s ostatními,“ vysvětluje Nightingale.

Co to znamená pro budoucnost podpisových vůní? Stejně jako Dr. Jak říká Herz, trendy vůní se houpou jako kyvadlo. „Možná jsme nyní v trendu gurmánských, sladkých, stejných y, ale popularita jedinečných charakteristických vůní se vrátí,“ říká. „Určitě nezmizely úplně. Vždy existovala skupina, která nosí, co chce, a chce svou vůní vyjádřit osobitý výraz.“ Jak lidé stárnou a získávají více životních zkušeností (a vůní), stávají se pohodlnějšími nosit to, co se jim líbí – i když je to není bestseller.

Ano, najdou se lidé, kteří sledují trendy vůní, říká Dr. Hertz. „Ale celkově si lidé budou se svými vůněmi dělat, co chtějí, protože vůně jsou tak propojené se životem – od identity, emocí, vzpomínek a rutin až po…“ způsob, jakým lidé budují komunity a komunikují spolu.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *