Odborníci vyvrátili mýty o potravinách podporujících plodnost

By | September 16, 2023

DVaše skupina přátel je blízko skutečnosti, že se snažíte otěhotnět, a zdá se, že každý má svůj názor na to, co byste měli udělat, abyste zvýšili své šance. Dalo by se vám říci jméno akupunkturisty, který dělá zázraky. Jiný by se mohl podělit o seznam svých návrhů na doplňky nebo přesná jídla a bylinky zvyšující plodnost, které používají ve svém ranním smoothie.

Možná to myslíte dobře, ale rady z druhé ruky (nebo horké tipy v hlubinách fóra na Redditu) jsou živnou půdou pro dezinformace a zmatky. Pokud uvažujete o změně svých stravovacích návyků, užívání doplňků stravy nebo přidání bylinek do své wellness rutiny v naději na zvýšení plodnosti, je opravdu důležité vyhledat přímou radu od důvěryhodných odborníků.

S ohledem na to máme Tracy Lockwood Beckerman, RD, odborník na výživu a autor: Lepší řešení pro vaši menstruaci Anita Sadaty, doktorka integrativní gynekologie a funkční medicíny, a Rashmi Kudesia, lékařka zabývající se reprodukční endokrinologií a neplodností, objasňují tři hlavní mýty, kterým mnoho lidí věří, pokud jde o spojení mezi stravou a plodností.

Mýtus 1: Přidání pouze jedné konkrétní byliny nebo přísady do vaší rutiny zvýší plodnost

“Mezi potravinami, které jíme, a jejich účinky na plodnost je úzká souvislost,” říká Beckerman. “Jídlo má sílu dát tělu zelenou pro “plodnost”… Bylo prokázáno, že úpravy stravy a životního stylu zvyšují plodnost téměř o 70 procent.”

Nicméně „největším mýtem je, že konkrétní potravina nebo doplněk zázračně zlepší vaši plodnost,“ říká Dr. Sadaty. Místo toho říká, že celá strava je důležitější než jen jedna potravina nebo přísada. „Cokoli, co naruší normální inzulínovou rovnováhu, zničí vaši hormonální rovnováhu a kvalitu vaší ovulace,“ říká, a proto často doporučuje klientům omezit příjem zpracovaných cukrů a sacharidů.

„Nejrozšířenější mýtus se vztahuje k ananasu, který se neoficiálně stal symbolem světa neplodnosti,“ říká Dr. Kudesia. “Nicméně neexistují žádné skutečné vědecké důkazy, které by podporovaly tento přístup,” říká. Takže…jezte ananas, pokud ho milujete, ale nečekejte zázraky.

Podle Tracy Lockwood Beckerman, RD, jsou to nejlepší (a nejhorší) potraviny pro plodnost:Pokud jde o to, které potraviny a skupiny potravin mohou být užitečné, Beckerman říká, že zejména nenasycené tuky (jako olivový olej, ořechy, semena a avokádo) jsou spojeny se zlepšením plodnosti. “Ořechy jako vlašské ořechy jsou jedinečné, protože obsahují největší množství omega-3 mastných kyselin ze všech ořechů,” říká Beckerman. „Víme, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají potlačovat záněty a zlepšují průtok krve v těle, což může pomoci udržet naše reprodukční orgány v původním stavu. Vlašské ořechy navíc obsahují hořčík, který dokáže udržet hladké svaly – jako je děloha – uvolněné, takže oplodnění může nějakou dobu trvat.“ Umístěte jej do chladného, ​​klidného a shromážděného prostředí. Navíc říká, že strava s vysokým obsahem mononenasycených tuků (všechny se nacházejí ve výše zmíněných potravinách) je spojena s nižším rizikem ovulační neplodnosti, což je neplodnost způsobená problémy s ovulací.

Pokud si myslíte, že všechny tyto rady zní hodně jako středomořská dieta, máte pravdu. Dr. Kudesia říká, že to není jen nejlepší dietní plán pro zdraví srdce, ale také dobrý plán, pokud jde o vaši plodnost. „Středomořská strava je ideální způsob stravování, když se snažíte otěhotnět, protože se zaměřuje na čerstvou zeleninu, fazole a ořechy a nenasycené oleje,“ říká a dodává, že dobré je také omezení zpracovaných potravin, masa a alkoholu. lidé, kteří chtějí zvýšit svou plodnost. „Tento přístup funguje, protože maximalizuje příjem bílkovin a potřebných živin tím nejzdravějším způsobem, snižuje záněty a omezuje příjem potravin, které jsou pro náš metabolismus nejhorší. Pro ženy, které mohou mít nadváhu, by tato dieta mohla být také užitečná.“ [healthy weight management] To by mohlo zlepšit plodnost a snížit míru potratů,“ říká.

Mýtus 2: Mořské plody jsou špatné pro těhotné ženy – a ženy, které se snaží otěhotnět

Podle American Pregnancy Association je nutné vyloučit pouze ryby s vysokým obsahem rtuti, jako je mečoun a ledňáček. Ostatní potraviny jako konzervovaný tuňák a vařený losos jsou stále na stole – a jsou důležité pro prenatální zdraví díky všem těm omega-3 mastným kyselinám a vitamínům B. Z tohoto důvodu FDA doporučuje, aby těhotné nebo kojící ženy jedly 8 až 12 uncí ryb s nízkým obsahem rtuti týdně.

Totéž platí, pokud se snažíte otěhotnět. “U žen, které jedly osm nebo více porcí mořských plodů za cyklus, bylo prokázáno, že otěhotněly rychleji než ty, které jedly mořské plody jen zřídka,” říká Beckerman. “Pokud je to možné, vybírejte organické a divoké produkty, abyste se vyhnuli vystavení dalším hormonům.”

Můžete také zvážit rybí olej z následujících důvodů:Mýtus 3: Jíst ke zvýšení plodnosti by mělo být přísné a regulované

Jak Beckerman, tak Dr. Sadaty zdůrazňují, že je specifický živina které jsou spojeny se zvyšující se plodností a nejlepší je přijímat tyto živiny z různých potravin a nejíst jen každý den úplně stejná jídla. (Mimochodem, dobrá rada, kterou byste měli vždy dodržovat.) „To neexistuje jeden Potraviny, které mohou nebo nemusí někomu umožnit otěhotnět,“ říká Beckerman. “Pokud jde o jídlo, začněte malými změnami ve svém denním režimu, aby byl více zaměřený na plodnost, jako je přidání více rostlinných bílkovin místo bílkovin z masa, přisypání ořechů nebo semínek do ranního parfaitu místo cereálií nebo jedení.” více mořských plodů.

„Superpotraviny“ zaměřené na plodnost jsou typicky nutričně bohaté potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které podporují určité živiny, které mají pozitivní účinky na plodnost, ale pokud vím z výzkumu, některé potraviny nebyly zkoumány jako potraviny zvláště zvyšující plodnost. “ říká doktor Sadaty.

Pokud jde o zvýšení plodnosti prostřednictvím jídla, oba odborníci tvrdí, že nejdůležitější je omezit vystavení potravinám způsobujícím zánět, což jako zdravý jedlík pravděpodobně již děláte. „Optimalizace plodnosti nevyžaduje špičkové nebo drahé doplňky,“ říká Beckerman. I když vaši přátelé, spolupracovníci nebo sousedé mohou mít dobrý úmysl doporučovat „zázračně fungující“ doplňky, není žádný důvod, proč nafouknout rozpočet a vyzkoušet je všechny.

Zde je verdikt o tom, zda je plodnost genetická. A proč plodnost pro ženy znamená víc než jen mít děti.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *