Odhalte poruchu záchvatovitého přejídání s odborníkem na výživu

By | September 10, 2023

MKaždý si spojuje záchvatovité přejídání s lidmi větších tělesných velikostí, ale ve skutečnosti se záchvatovité přejídání může týkat lidí všech velikostí. Může to být stresující zážitek – takový, který chcete ukončit. Omezení záchvatovitého přejídání za účelem omezení záchvatovitého přejídání problém jen zřídka vyřeší, protože jako každá porucha příjmu potravy se porucha příjmu potravy často týká více než jen jídla.

Hovořili jsme se dvěma registrovanými dietology, kteří mají zkušenosti s pomocí klientům překonat poruchu přejídání nebo záchvatovitého přejídání. Mluvili jsme o tom, co je záchvatovité přejídání, co jej způsobuje a jak s ním můžete bojovat.

Co je to záchvatovité přejídání?

Termín „přejídání“ se používá v běžném žargonu, ale často máme na mysli něco jiného, ​​než je klinická definice. V běžné řeči záchvatovité přejídání obvykle znamená bezmyšlenkovitě jíst velké množství jídla, což má za následek nepříjemný pocit plnosti. Sednete si například k televizi a nakonec vysypete plný pytel chipsů, aniž byste si toho všimli.


Odborníci v tomto článku

  • Esther Tambe, MS, RD, CDN, CDCES, Esther Tambe, MS, RD, CDN, CDCES, je majitelkou a zakladatelkou Esther Tambe Nutrition.
  • Isabel Vasquez, RD, registrovaná anti-dietní výživová poradkyně ve společnosti Your Latina Nutritionist

Nicméně DSM-5 (diagnostický a statistický manuál pro diagnostiku a definování duševních poruch) uvádí, že porucha přejídání musí zahrnovat obojí:

  • Sníst množství jídla v daném časovém období (např. během dvou hodin), které je rozhodně větší, než by většina lidí snědla za podobné časové období za podobných okolností
  • Pocit nedostatku kontroly nad jídlem během epizody (např. pocit, že nemůžete přestat jíst nebo kontrolovat, co nebo kolik jíte)

Podle DSM-5 musí být také přítomny tři z následujících prvků:

  • Jíst mnohem rychleji než normálně
  • Jezte, dokud se necítíte nepříjemně sytí
  • Jíst velké množství jídla, když nemáte fyzický hlad
  • Jíte sami, protože se stydíte za to, kolik toho sníte
  • Pocit znechucení, deprese nebo velké viny poté, co sníte příliš mnoho

Co způsobuje záchvatovité přejídání?

I když lidé předpokládají, že záchvatovité přejídání je samostatný problém od omezení, často jdou ruku v ruce. Pokud jste obeznámeni s intuitivním stravováním nebo jste pracovali na ukončení cyklu chronického dietování, možná jste slyšeli o cyklu omezování přejídání. To je to, co se stane, když omezíte příjem jídla (třeba v rámci diety), pak začnete být jídlem posedlí, protože vaše tělo trpí nedostatkem, pak se přejídáte (přirozená reakce na polohlad), máte silný pocit viny ze záchvatovitého přejídání a znovu omezování. Cyklus může chvíli pokračovat, takže se lidé cítí frustrovaní a zahanbení. Není to zábavný cyklus, do kterého se člověk musí zaseknout, přinejmenším.

Z tohoto důvodu je jedním z prvních kroků ke snížení záchvatovitého přejídání zajistit si dostatek jídla po celý den tím, že si vytvoříte konzistentní a vhodné stravovací návyky. Esther Tambe, MS, RD, CDN, CDCES, majitelka a zakladatelka Esther Tambe Nutrition, říká: „Nutriční deprivace, ať už duševní nebo fyzická, může vést k intenzivnímu hladu a zaujetí jídlem.“ Cílem je odstranit toto zaujetí jídlem a výsledné přejídání. Pokud si nejste jisti, jak pro vás vypadá dostatek jídla, může vám pomoci spolupráce s odborníkem na výživu.

Záchvatovité přejídání související s abstinencí může být také způsobeno nedostatkem potravin; Výzkumy ve skutečnosti ukazují, že lidé, kteří zažili nebo zažívají potravinovou nejistotu, častěji přejídají. Krystal Dunham, MS, RDN, LD, majitelka a provozovatelka The Mother Road Dietitian, říká: “Nemít pravidelný přístup k dostatečnému množství jídla může zvýšit riziko záchvatovitého přejídání.”

Kromě omezení nebo potravinové nejistoty může být záchvatovité přejídání způsobeno také traumatem nebo silným stresem. Tambe říká: „Binging se objevuje kvůli ohromujícímu zážitku – stresu, traumatu nebo nějakému spouštěcímu mechanismu – který může způsobit, že budete reagovat na jídlo, ztratíte pocit kontroly, nyní budete jíst potraviny, které byly omezeny, a další Tambe dodává, že omezení mohou zhoršují záchvatovité přejídání spojené se stresem nebo traumatem a Dunham souhlasí: „Někdy k záchvatovitému přejídání dochází poté, co projdete významnými životními událostmi, jako je rozvod nebo smrt, vyřešení povinnosti v práci nebo dokonce pocit stresu z velkého stěhování. ” Ona říká.

Dunham navíc zdůrazňuje, že záchvatovité přejídání může být dokonce naučené chování. “Někteří lidé mohli toto chování pozorovat jako dítě u milované osoby nebo u vrstevníků, kteří čas od času přejídali,” říká. “Někdy.” [binge eating] Návyky se mohou vyvinout z lidí kolem vás a obecně ovlivnit způsob, jakým jíte.“

Co dělá záchvatovité přejídání poruchou?

Záchvatovité přejídání může být příznakem záchvatovitého přejídání, poruchy příjmu potravy uvedené v DSM-5. Dunham říká: „Porucha přejídání (BED) je porucha příjmu potravy charakterizovaná pravidelnými epizodami záchvatovitého přejídání, při kterých postižení konzumují velké množství jídla a dochází ke ztrátě kontroly.“ Tambe zdůrazňuje, že je často doprovázena disociace.

Poruchy přejídání a jakékoli poruchy příjmu potravy může diagnostikovat licencovaný odborník na duševní zdraví nebo lékař. Bohužel, někteří odborníci se necítí pohodlně diagnostikovat pacientům s poruchami příjmu potravy, protože se o poruchách příjmu potravy příliš nevyznají. Proto nalezení poskytovatele, který má zkušenosti s poruchami příjmu potravy, může urychlit proces posouzení a diagnózy.

Je zde varování: “Bohužel diagnostická kritéria pro BED mohou příliš zjednodušit chování, což může vést k tomu, že někteří lidé nebudou diagnostikováni nebo diagnostikováni špatně,” říká Dunham. Pokud máte podezření, že vám nebo někomu, koho znáte, nebyla diagnostikována nebo byla špatně diagnostikována porucha postele kvůli příliš zjednodušeným diagnostickým kritériím, je důležité požádat o druhý názor kvalifikovaného psychologa. Mohou provést důkladné posouzení a provést přesnější diagnózu, čímž zajistí, že vhodná léčba a podpora mohou být přizpůsobeny konkrétním potřebám jednotlivce.

Mylné představy o záchvatovém přejídání

S přejídáním je spojeno určité stigma, které vede k mylným představám. Nejběžnější je, že záchvatovité přejídání se vyskytuje pouze u větších těl. Dunham zdůrazňuje vliv médií na udržování tohoto nedorozumění a zabránění těm, kteří nezapadají do úzkého zobrazení médií, získat podporu, kterou potřebují. „Přejídání může ovlivnit kohokoli, bez ohledu na jeho BMI, výšku nebo váhu,“ říká Dunham. Stravovací návyky člověka nepoznáte pouhým pohledem na něj.

Navíc, zejména pokud jde o poruchu záchvatovitého přejídání, mohou lidé předpokládat, že záchvatovité přejídání se týká pouze jídla a že omezení přístupu k záchvatovitým jídlům problém záchvatového přejídání vyřeší. Dunham však říká: „Záchvatovité přejídání je často spojeno s traumatem, takže omezení záchvatovitého přejídání obvykle záchvatovité přejídání nevylučuje.“ K řešení těchto hlubších problémů možná budete potřebovat podporu odborníka na duševní zdraví.

Překonejte záchvatovité přejídání

Tambe i Dunham doporučují vyhledat odbornou pomoc a podporu, pokud se potýkáte se záchvatovitým přejídáním. “Nemusíš to dělat sám,” říká Tambe. Psychiatr vám může pomoci zpracovat stres nebo trauma, které je základem záchvatovitého přejídání, a pomoci vám vyvinout adaptivní strategie zvládání, zatímco registrovaný dietolog vám může pomoci ujistit se, že jíte dostatečně.

Z krátkodobého hlediska Tambe doporučuje užívat jedno jídlo po druhém. “Nezastavujte se nad vším, co se pokazilo,” říká. “Přemýšlejte o své stravě pro příští jídlo.”

Závěrečné myšlenky

Záchvatovité přejídání je často stresující a může být způsobeno omezením, potravinovou nejistotou, traumatem a sociálním podmíněním. Někdy je to známka záchvatovitého přejídání. Pokud potřebujete pomoc při překonávání záchvatovitého přejídání, zvažte spolupráci s odborníkem na duševní zdraví a registrovaným dietologem, který zpracuje základní trauma a zajistí, že jíte dostatečně, abyste zabránili záchvatovitému přejídání souvisejícímu s abstinencí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *