Online terapie mi pomohla utišit požár popelnice

By | October 9, 2023

FVětšinu svého života jsem považoval terapii za druh „dobré pro ně, ne pro mě“. Měla jsem šťastné dětství, užívala jsem si naplňující kariéru a užívala jsem si kruh blízkých přátel a později motýlí fáze budování života s manželem.

Pak se během krátké doby stalo několik věcí: narodilo se mi dítě. Pak další. Najednou se u mě objevily dva hrozné chronické zdravotní problémy. Přestěhoval jsem se z města, svého desetiletého domova, na předměstí, kde jsem se cítil jako vystřižený z lepenky. Pak, jako poslední kapka, jsme byli já a moje rodina fyzicky ohroženi při traumatickém setkání, které mě natolik rozrušilo, že jsem se instinktivně přikrčil a přikryl své děti, když jsem v okně uviděl svůj vlastní odraz. To vedlo k tomu, že jsem si zabalil celý dům a do týdne se odstěhoval zpět do města. Uprostřed této poslední epizody, zmítaný stresem, oblečením visícím z rychlého úbytku hmotnosti a spánku, jsem svým přátelům napsal: „Až tohle skončí, dostanu terapii.“

“Pro každého může být náročné uvěřit, že investování času a peněz do něčeho nehmotného povede ke zdravějšímu životu.”

A přesto jsem to neudělal. Podle BetterHelp, online terapeutické platformy s 30 000 licencovanými a zkušenými terapeuty, existují tři důvody, proč lidé terapii odkládají: nepohodlí, stigma a stres a vhodnost terapeuta. „Pro každého může být náročné uvěřit, že utrácení času a peněz za něco nehmotného povede ke zdravějšímu životu,“ říká Haesue Jo, LMFT, vedoucí klinického provozu ve společnosti BetterHelp. „Řekněme, že jste překonali překážky plánování, dopravy a parkování – stále musíte vzít v úvahu stigma spojené s hledáním podpory (jen blázni potřebují zmenšovat, že?) a skličující úkol „Najít terapeuta, který rozumí nás bez soudu.

Zaškrtl jsem všechna políčka – ale společnost BetterHelp se zavázala tato políčka úplně odstranit. „Je to pohodlné, protože vše, co potřebujete, je chytrý telefon, tablet nebo počítač a pevné připojení k internetu,“ říká Jo. „BetterHelp nabízí diskrétní možnost, jak zajistit, že za svůj příběh zodpovídáte vy. S jednou z největších online sítí licencovaných terapeutů na světě je nalezení správného partnera snadné.“

Když jsem měl možnost vyzkoušet platformu na vlastní kůži, v podstatě mi to připadalo jako znamení z vesmíru. Okamžitě jsem zvedl ruku, nebo spíše prsty, ke klávesnici – a doufám, že moje zkušenost pomůže zvednout ruku ještě většímu počtu lidí (za tímto účelem vám BetterHelp nabízí slevu 20 procent na váš první měsíc). Jako člověk, který prakticky pracuje a žije online, se platforma okamžitě cítila intuitivní a snadná. Nejprve zadáte své základní údaje, než vyplníte dotazník o vaší konkrétní situaci a cílech. Odtud můžete odpovědět – otevřeně a bez omezení slov (v mém případě požehnání, protože jsem vyvrátil 1700 slov za asi 15 minut) – jednoduchou otázku: Kde se tu berete?

Během dvou dnů jsem byl přidělen k terapeutovi. Můj terapeut je jedinečně vhodný pro mé specifické problémy: trauma (aktuální a specifické v mém případě), zdraví žen (moje zdravotní problémy pramení z těhotenství a způsobují mi polopravidelné záchvaty paniky) a stres (těhotná čtyři roky po sobě a/nebo nebo nebo kojení, snaha upřednostnit manželství, udržení kariéry – vy a miliony lidí, kteří zažili nějakou variaci přede mnou, můžete získat nápad).

Svou první online terapii jsem naplánoval na středu ráno v 9:45, kdy se vrátím z mateřské školky a před mými typickými prvními schůzkami dne. Ve 30–45 minutách BetterHelp zasáhne sladkou tečku mezi „příliš krátké na to, abych se dostal do něčeho smysluplného“ a „tak dlouho, že se určitě objevím na svém příštím Zoomu a budu vypadat, jako bych právě zakřičel konec.“ Titánský.“ Můžete si vybrat videohovor nebo telefonní hovor (obojí uskutečněné prostřednictvím platformy) a kdykoli poslat zprávu svému terapeutovi s odpovědí často do 24 hodin.

Jako nováček v online terapii jsem si prvních deset minut připadal trochu jako roztřesené hříbě, které se probojovávalo shrnutí ruského literárního manifestu, který jsem napsal do svého prvního dotazníku. Ale brzy jsme se dostali do swingu. Moje terapeutka vyjádřila soucit a pochopení pro můj boj s psychickou zátěží, kterou jako pracující matka nesu. Nabídla perspektivu, kterou jsem od nikoho přímo neslyšel ani jsem nepřemýšlel o mnoha příbězích, které se odehrávají v mé hlavě. Celkově jsem to tak cítil viděl.

Můj terapeut mi nabídl perspektivu, kterou jsem od nikoho přímo neslyšel a ani jsem ji nepovažoval za sebe. Celkově jsem to tak cítil viděl.

Od prvního sezení jsme šli hlouběji. Uvědomil jsem si, že je to investice, kterou do sebe musím udělat – i když při 60 až 90 dolarech za týden je to mnohem levnější než mnoho jiných možností terapie. „Protože můžete platit přímo prostřednictvím preferované digitální platební metody, nemusíte procházet rozsáhlým panelem pojištění a týdenní náklady jsou přibližně stejné jako u mnoha spoluplatičů,“ říká Jo. „Stejně jako chodíme k zubaři na pravidelné čištění (abychom se vyhnuli kořenovým kanálkům a rozsáhlé práci!), k lékaři na pravidelné prohlídky (abychom předešli vážným onemocněním) a dokonce vozíme auto na pravidelnou údržbu „Navštěvováním lékaře lékař před poruchou na dálnici je jen dobrým měřítkem pro naši celkovou pohodu.“

Rozhodně jsem prošvihl ladění, ale teď doháním ztracený čas. Nyní, když se můj terapeut a já blížíme ke konci sezení, často cítím touhu mluvit dál – a cítím, že i ona cítí touhu pokračovat v naslouchání. Za tři roky, co pracuji na dálku, jsem dosáhl pocitu, že se opravdu nedívám na obrazovku, ale sdílím stejný prostor s jinou. Tak co mě sem přivádí? Přesně to, myslím.

Jste připraveni vyzkoušet online terapii na vlastní kůži? Získejte 20 procent slevu na první měsíc s BetterHelp.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *