Plísně v líčení a péči o pleť: Co byste měli vědět Dobré + dobré

By | September 16, 2023

LStejně jako potraviny mají i kosmetické výrobky trvanlivost. I když časem vám váš milovaný hydratační krém snad vydrží déle než kelímek jogurtu vůle expire – což někteří uživatelé zjistili těžce, když objevili plíseň ve svých korektorech Kosas.

V posledních týdnech virální korektor Revealer Concealer značky za 30 dolarů opět roztáčí, ale tentokrát to není pro jeho bezchybné krytí. Namísto kopírování estetiky Hailey Bieber (je to koneckonců jedna z jejích oblíbených), vzali na sociální sítě, aby upozornili na černé skvrny a vůni modrého sýra (aka: plíseň) v tubách.Pochopitelně to vyvolalo u spotřebitelů mnoho otázek o tom, proč se plíseň v kosmetickém produktu objevuje, jak nebezpečné je aplikovat ji na pokožku a jak zabránit tomu, aby se objevila ve vlastních tubách produktu. Proto jsme požádali odborníky, aby to všechno zvážili. Čtěte dále a zjistěte, co říkají.

Proč by se plíseň objevila v kosmetickém produktu?

Pravdou je, že spory plísní jsou téměř všude. „Přemýšlejte: kdekoli je vlhko, je teplo a je tam ‚potrava‘ pro jejich růst,“ říká Dr. Krupa Koestline, chemik čisté kosmetiky a zakladatel KKT Consultants. “Kdykoli je konzervační systém narušen, ať už kvůli formulaci nebo výrobní vadě, může se vytvořit plíseň.” To se netýká pouze kosmetických výrobků, ale může se to stát téměř kdekoli, včetně chleba, v koupelně a dokonce i na vaše pokojové rostliny.

Nyní přemýšlejte o svých kosmetických produktech, které jsou často opakovaně vystavovány bakteriím. Když aplikujeme make-up a produkty péče o pleť, přirozeně se dostanou do kontaktu s našimi prsty a pokožkou. „Naše prsty a kůže přenášejí oleje, bakterie a choroboplodné zárodky z vnějšího světa, takže vždy existuje šance, že se tyto antigeny dostanou do našich kosmetických produktů,“ říká Konstantin Vasyukevich, MD, certifikovaný obličejový plastický chirurg v New Yorku.

„Konektory a jakékoli make-up produkty, které se často používají a mají vysoký obsah pigmentu, může být obtížné správně uchovat,“ dodává Koestline. “Produkty, které přicházejí do kontaktu s vaší pokožkou, jako je korektor nebo lesk na rty, mohou snadno vytvořit plíseň.”

To platí pro všechny kosmetické produkty, ale zvláště „čisté“ produkty jsou náchylnější k rozvoji plísní. Produkty, které prohlašují, že jsou čisté, se obvykle zříkají tradičních konzervačních látek, jako jsou parabeny, ve prospěch přírodních alternativ (nebo žádné) a právě přítomnost těchto konzervačních látek pomáhá tyto spory odvrátit.

“Je opravdu důležité, abychom lidi posunuli od myšlenky bez konzervačních látek,” řekla dříve Nneka Leiba, zástupkyně ředitele výzkumu v Environmental Working Group (EWG), pro Well+Good. “To, co opravdu chceme vidět, je inovace a testování, abychom našli novější konzervační látky, které jsou bezpečnější.”

Podle webu Kosas je to odhalovací korektor značky dělá obsahují „bezpečné, účinné a antimikrobiální stabilizátory“, které zabraňují plísním, kvasinkám a patogenům. „Tyto konzervační látky používáme v našich produktech, abychom prodloužili jejich trvanlivost při zachování našeho standardu čistých ingrediencí další úrovně. Abychom mohli uvést produkt na trh, musí všechny produkty projít přísnými testy účinnosti konzervace nezávislou analytickou laboratoří v souladu s protokolem USP 51,“ píše značka.

Protože však „čisté“ konzervační látky obvykle nevydrží tak dlouho jako jejich syntetické protějšky (jako parabeny nebo fenoxyethanol), je obzvláště důležité věnovat pozornost datům expirace. Například alespoň jedna osoba poznamenala, že si po roce všimla plísně ve svém korektoru Revealer, ale produkt po otevření vydrží pouze šest měsíců.

„Při formulování čistých produktů, zejména receptur na vodní bázi, je robustní a důkladně testovaný systém konzervace důležitější než kdy jindy,“ říká Dr. Koestline. „Zatímco konzervační látky, jako je benzoát sodný, ve vodě rozpustná sůl a sorban draselný, prokázaly při kombinaci dobrou synergii a širokospektrální účinek, jejich síla a účinnost je ovlivněna pH a elektrolyty formulace. To velmi ztěžuje sledování a kontrolu progrese v průběhu času.“

Klíčovým bodem zde není to, že jste neměl by Používejte kosmetiku, která tvrdí, že je čistá (alespoň naše kosmetické redakce nebudou vyhazovat své receptury Kosas), ale měli byste si být vědomi její trvanlivosti. A kromě toho nejlepší postupy k zajištění co nejdelší trvanlivosti. (Více později.)

Jak poznáte plísně v kosmetice?

„Spory plísní mohou být mikroskopické a pouhým okem prakticky nedetekovatelné, nebo mohou změnit strukturu vzorce nebo se dokonce jevit jako chlupaté nebo šupinaté,“ říká Dr. Koestline. „Někdy cítíte plíseň, než ji spatříte – může cítit trochu zemitě nebo pižmově.“ Měli byste tedy věnovat pozornost jakýmkoli změnám ve struktuře, barvě, oddělení nebo vůni vašich kosmetických produktů. Pokud výrobek vypadá nebo zapáchá nepříjemně, je nejlepší ho vyhodit.

Je také nesmírně důležité věnovat velkou pozornost datům expirace (u všech vašich produktů, nejen u těch čistých). Nejsou pouhým návrhem, je za nimi skutečná věda. Na zadní straně vašeho produktu nebo originálního obalu si všimnete malého symbolu zavařovací sklenice s číslem a písmenem „m“, které značí, kolik měsíců vydrží po otevření a vystavení vzduchu.

Jaká jsou nebezpečí plísní v kosmetických přípravcích?

“Krátkodobá rizika zahrnují podráždění kůže a infekci, zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem nebo oslabenou kožní bariérou,” říká Dr. Koestline. Poznamenává, že u některých lidí se může objevit vyrážka nebo kopřivka, která svědí, což může vést k oteklým očím ze všeho doteku.

“Dlouhodobá expozice může ovlivnit váš dýchací systém a způsobit potíže s dýcháním,” říká Dr. Vasjukevič V každém případě, pokud máte známou expozici a zaznamenáte závažnou reakci, je nejlepší konzultovat s dermatologem a lékařem další kroky a péči. Samozřejmě vyhoďte i prošlé kosmetické produkty.

Jaká opatření můžete učinit, abyste se vyhnuli plísním v kosmetice?

1. Věnujte pozornost datu expirace

Platnost některých kosmetických produktů vyprší do jednoho roku od otevření. Ostatní kosmetické produkty, které přicházejí do kontaktu s očima, jako jsou řasenky a oční linky, mají obvykle trvanlivost šest měsíců. Vždy můžete zkontrolovat obal, abyste zjistili, zda má datum spotřeby, protože každé složení je jiné.

2. Věnujte pozornost balení svých produktů

Uchování vašeho make-upu závisí na složkách a složení produktu. No, nejsme všichni chemici; Pouhé nahlédnutí do seznamu složek nebo googlování základů kosmetického testování moc nepomůže. Je však dobré začít věnovat pozornost tomu, jak jsou produkty baleny a jak je denně používáte. Dobrým příkladem toho je balení produktů, jako jsou séra s vitamínem C a zubní pasty. Oba produkty jsou citlivé na světlo, takže byste je nikdy (a nikdy neměli vidět!) neviděli v průhledných lahvičkách nebo tubách.

3. Nesdílejte kosmetiku

Pamatujete si, když vám máma řekla, abyste nikdy nesdíleli oční make-up? Řekla to z nějakého důvodu! Sdílení kosmetiky s někým může zdvojnásobit vaši bakteriální zátěž a rozšířit věci, jako je růžové oko nebo bakterie způsobující pupínky. Sdílení hydratačního krému je pravděpodobně v pořádku, pokud používáte čisté ruce, ale nejlepší je použít vlastní tubu řasenky nebo důvěryhodnou černou tekutou vložku.

4. Umyjte si štětce na make-up

Může se to zdát jako fuška, ale mytí štětců a kosmetických houbiček každých 7 až 10 dní vám z dlouhodobého hlediska prospěje. To snižuje riziko vystavení vašich produktů bakteriím a prasklinám a vaše štětce vydrží déle.

5. Nedotýkejte se obličeje aplikátory péče o pleť

Míchání vašich sér a pleťových olejů by mělo být prováděno ve vašich rukou a ne přímým dotykem každé tinktury na váš obličej. To samé platí pro tekutý make-up. Tinktury byste nikdy neměli dávat do přímého kontaktu s obličejem, kde by se mohly hromadit bakterie, a poté je vracet zpět do lahvičky, aby vytvořily živnou půdu pro plísně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *