Podzimní alergie a jak se jim vyhnout, podle alergologa

By | September 19, 2023

Pokud existuje období, které je spojeno s alergiemi, je to typicky jaro s bujnou ukázkou poupat a květů. Pokud ale trpíte sezónními alergiemi, chladnější počasí a střídání listů nemusí nutně znamenat, že můžete krabici od kapesníčků odložit. Podzim také přináší své vlastní alergie. Zatímco příznaky jsou podobné příznakům jarních alergií – ucpaný nos, kýchání a slzení – existují mezi nimi rozdíly, říká Dr. Clifford Bassett, certifikovaný alergolog z Asthma & Allergy Center of New York a autor knihy TNové řešení pro alergii.


Co způsobuje podzimní alergie?

Rychlá lekce z vědy: Alergie nastává, když náš imunitní systém reaguje na látku (jako je pyl nebo zvířecí srst), jako by byla nebezpečná, a vytváří protilátky, které ji napadnou, i když pro nás ve skutečnosti není škodlivá.

Pyl stromů je hlavním zdrojem jarních alergií, ale pyl ambrózie postihuje na podzim asi 50 milionů Američanů. Na vině jsou i spóry plísní, které se množí v listech a ve vlhkosti, dodává Dr. dodal Bassett. Klíčem k boji proti těmto typům podzimních alergií je snížení expozice pylu: Dr. Bassett doporučuje sledovat počty pylu ve vaší oblasti, zavírat okna, pokud jsou počty vysoké, a trávit méně času venku v suchých a větrných dnech.

Skutečností však je, že mnoho podzimních alergenů se ve skutečnosti skrývá uvnitř. “Jak teploty klesají, pacienti mají tendenci zavírat okna a trávit více času uvnitř, což vede k většímu vystavení vnitřním alergenům, jako jsou roztoči, srst domácích zvířat a částice švábů,” říká. Vnitřní plísně a chemikálie mohou také poslat naše protilátky na maximum.

„Kvalita vzduchu v interiéru má významný dopad na příznaky alergie, zvláště když 90 procent našeho času trávíme uvnitř,“ říká Dr. Bassett.

Nejúčinnější způsob čištění vnitřního vzduchu

Dr. Bassett je zastáncem používání čističek vzduchu, aby byl vzduch v domácnosti čistší, aby se minimalizoval výskyt alergií. „Toto je neocenitelná strategie, o které se domnívám, že je mimořádně užitečná pro mnoho našich pacientů s mnohočetnou alergickou citlivostí, kteří celoročně trpí sezónními alergiemi a jinými respiračními onemocněními,“ říká.

Je obzvláště důležité najít čističku vzduchu s HEPA filtrací k odstranění drobných částic alergenu přenášených vzduchem, říká Dr. Bassett. Má rád Rabbit Air, značku s produkty certifikovanými jako přátelské k astmatu a alergiím od Asthma and Allergy Foundation of America a Allergy Standards Limited.

Pokud se (jako já) příliš nevyznáte ve světě vzduchových filtrů, hvězdným produktem společnosti Rabbit Air je čistička vzduchu A3 Ultra Quiet Air Purifier (od 750 USD), která obsahuje senzory kvality vzduchu, které upravují výkon, když je zařízení v automatickém režimu. nachází se. „Technické faktory, které ovlivňují výkon, zahrnují velikost místnosti, rychlost přívodu čistého vzduchu, větrání místnosti a další faktory. Značky jako Rabbit Air optimalizují podle těchto kritérií,“ vysvětluje Dr. Bassett. Tato čistička vzduchu je také přizpůsobitelná a nabízí výběr ochrany proti bakteriím, alergii na domácí mazlíčky, odstraňovače zápachu nebo filtru pohlcujícího toxiny, které můžete upravit v závislosti na konkrétních spouštěcích faktorech.

5 dalších způsobů, jak minimalizovat alergeny v interiéru

Kromě použití kvalitního vzduchového filtru je vytvoření zdravého domácího prostředí zásadní pro minimalizaci spouštěčů vnitřních alergií, které se vyskytují na podzim – nebo v jakémkoli jiném ročním období, říká Dr. Bassett. Jeho nejlepší tipy:

  • Ložní prádlo perte jednou týdně v horké vodě a používejte matraci a povlaky na polštáře odolné vůči alergenům.
  • Odstraňte koberce, které obsahují zvířecí chlupy a jiné alergeny.
  • Spusťte odvlhčovač, abyste zabránili růstu plísní.
  • Ukliďte nepořádek, kde se hromadí prach.
  • Použijte HEPA vysavač.

Navštivte alergologa, aby zjistil vaše spouštěče

Pokud trpíte sezónními alergiemi, Dr. Dr. Bassett doporučuje řešit příznaky včas zahájením léčby několik týdnů před začátkem sezóny alergie a přijetím proaktivních kroků ke snížení spouštěčů. Pokud jsou vaše příznaky obtěžující nebo dlouhotrvající, doporučuje také navštívit alergologa, protože léky mohou poskytnout úlevu, ale mohou mít také vedlejší účinky a neřeší příčinu.

„Identifikace vašich specifických spouštěčů alergenů prostřednictvím testování vám umožní podniknout proaktivní kroky k minimalizaci expozice. Pokud jste například alergičtí na roztoče, můžete si přikrýt matrace a polštáře, prát lůžkoviny každý týden, snížit vlhkost a často vysávat,“ říká Dr. Bassett. “Vyhnout se spouštěčům je pro dlouhodobou léčbu alergií účinnější než pouhé léčení symptomů, které se objevují.”

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *