Pohled šéfkuchaře do latinskoamerické veganské kuchyně

By | October 26, 2023

WPřestože koncepty veganství a rostlinné stravy nejsou zdaleka nové (hovoříme o milionech a milionech let), obavy o zdraví, životní prostředí a dobré životní podmínky zvířat vydláždily cestu k rozmachu popularity rostlinné stravy. Výzkum ve skutečnosti ukazuje, že počet Američanů, kteří dodržují veganskou stravu, se od roku 2014 do roku 2018 zvýšil o 600 procent, zatímco odhady také ukazují, že globální trh s rostlinnými potravinami by měl do roku 2025 dosáhnout 78 miliard dolarů.

Jedním z šéfkuchařů, kteří chtějí vydláždit cestu pro dostupnější a chutnější rostlinnou kuchyni, je Horacio Rivadero, oceněný šéfkuchař za SoBe Vegan, rychlou a neformální veganskou restaurací v Miami na Floridě, která aktualizuje průmysl veganského vaření a přetváří koncept Vegan. pokrmy a zároveň vzdávají hold svým jihoamerickým kořenům.

Rivadero sdílí své myšlenky o tom, proč je rostlinné vaření důležité ne Musí to vypadat nebo chutnat určitým způsobem, navzdory tomu, co bylo kdysi považováno za nevýrazné a nudné. „Toto je zdaleka největší mýtus o vaření na rostlinné bázi,“ říká Riverado. Naproti tomu Rivadero je známé pro své chutné, živé a vydatné latinskoamerické veganské jídlo – kterých je spousta SazonA je 100 procent rostlinného původu.

Foto: SoBe Vegan

Největší mylná představa o vaření na rostlinách podle veganského šéfkuchaře

Když si vzpomenete na argentinskou kuchyni, první věc, která vás může napadnout, je maso a spousta. Koneckonců, země je všeobecně známá svými hlubokými kořeny asado Kultura (argentinský gril). Když Rivadero (narozený a vychovaný Argentinec) začal zkoumat rostlinné stravování – nemluvě o vaření – zjistil, že tomu tak je. mnoho Učit se. „Argentina je zemí, kde je strava založena na velkém množství živočišných bílkovin. Pamatuji si, že jsem jedl maso sedm dní v týdnu [growing up]říká Rivadero.

Ale během uzamčení COVID-19, jak mnozí z nás mohou vyprávět, začal experimentovat s rostlinnou kuchyní. „Myslím, že během pandemie každý hledal vědomější způsob života a začleňování nových návyků. Zároveň spousta startupů začala vyrábět bezlepková a rostlinná jídla z domova, a když se vše znovu otevřelo, začali ty recepty přinášet na scénu restaurací a teď je to mnohem větší a rozšířenější než kdy předtím,“ říká Rivadero.

Jak Rivaderova zvědavost a vášeň pro vaření na rostlinné bázi rostly, rychle si uvědomil, že vaření na rostlinné bázi nemusí vypadat nebo chutnat určitým způsobem. Téměř každý recept lze podle něj přeměnit na rostlinnou stravu.

Něco, co Rivadero přiznává, že se naučil až časem experimentováním s bylinnými přísadami. „Jako latinskoamerický přistěhovalec jsem o rostlinné kuchyni zpočátku moc nevěděl. Když jsem poprvé začal vařit, vyučil jsem se v „tradiční“ masové kuchyni. Pak jsem potkal šéfkuchaře založeného na rostlinách a cítil jsem, že chci pomoci s výrobou rostlinných receptů, které jsou tradiční v latinskoamerické komunitě,“ říká Rivadero. Od té doby si dal za úkol vytvářet lahodnou rostlinnou kuchyni s tajnou ingrediencí: svým latinským patrem.

Latinskoamerické veganské jídlo, střízlivé veganské
Foto: SoBe Vegan

Podle Rivadera budou vždy existovat překážky v přesvědčování lidí, aby přijali vegetariánskou stravu – ale neexistuje nic, co by nevyléčilo chutné jídlo nebo dvě. „Dokonce i dnes, když lidem říkám, co dělám, [sometimes] Vaše první otázka je: Kde je protein? „Myslím, že v minulosti si mnoho lidí myslelo, že veganská strava je salát bez chuti a bílkovin, a to kvůli nedostatku znalostí o rostlinných pokrmech a ingrediencích.“ Rivadero však doufá, že tuto běžnou mylnou představu vyřeší. s latinsky inspirovaným, který střídá jedno veganské jídlo za druhým.

„Je to super přátelský a zábavný způsob, jak představit a vzdělávat ostatní v této kulinářské kategorii,“ říká Rivadero. (Naprosto souhlasíme.)

Mezi speciality Rivadera patří: argentinské empanadas s přísadami jako jackfruit, houby, mandle a mrkev (nahrazující maso, které se často vyskytuje v tradičních verzích) nebo jeho lahodné ořechové picadillo (s namočenými a mletými vlašskými ořechy a imitací zeleniny). Chuť a textura mletého masa). „Veganské maso může chutnat dobře, ale není to vždy ta nejzdravější varianta. Vždy se snažím najít podobné textury, které lze vyrobit co nejefektivněji, nejvědoměji a nejzdravěji a zároveň přidávat nové příchutě. „Neustále hledám přísady, které mi k tomu dávají příležitost,“ říká Rivadero.

RD sdílí hlavní zdroje veganských a vegetariánských bílkovin:


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Grummon, Anna H a kol. “Účinky zpráv na zdraví, životní prostředí a dobré životní podmínky zvířat odrazující od konzumace červeného masa: randomizovaný online experiment.” Časopis Akademie výživy a dietetiky svazek 123.3 (2023): 466-476.e26. doi:10.1016/j.jand.2022.10.007

  2. Clem, Julia a Brandon Barthelovi. “Pohled na rostlinnou výživu.” Missouri Medicine svazek 118,3 (2021): 233-238.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *