Porovnání zdravotních přínosů

By | October 21, 2023

AJak se nakládaná hra stala stále populárnější, získala si reputaci jako „tenis pro staré lidi“. Vzhledem k tomu, že hra je pomalejší a odehrává se na menším hřišti než tenis, pikleball si rozhodně získal příznivce mezi seniory a staršími dospělými. Ale pravdou je, že to může být skvělé cvičení pro lidi všech věkových kategorií.

Chtěli byste důkaz? V rámci probíhající studie Apple Heart and Movement Study Apple and Brigham and Women’s Hospital (pobočka Harvard Medical School) právě zveřejnila některé statistiky porovnávající zdravotní skóre 4 799 piklových a 7 780 tenistů starších 30 let Před 250 000 zápasy byly zaznamenány na jejich Apple Watch v průběhu 32 měsíců.

Co ukazují statistiky mezi pikleballem a tenisem?

Celkově byla většina metrik mezi hrami poměrně podobná, pouze s několika malými rozdíly mezi těmito dvěma.

Doba trvání: Výzkumníci zjistili, že průměrná délka tréninku nakládačky byla o něco delší než u tenisového tréninku (90 minut oproti 81 minutám) a viděli větší variabilitu v odehraném čase.

Intenzita: Při analýze údajů o tepové frekvenci z Apple Watch vědci zjistili, že maximální tepová frekvence pro tenis je v průměru 152 tepů za minutu, ve srovnání se 143 tepy za minutu u pikleballu, což je rozdíl devět tepů za minutu. Tenisté také strávili o devět procent více času v zónách vyšší intenzity tepové frekvence.

Konzistence: Počet odehraných tenisových zápasů v průběhu roku více sezónně kolísal, zatímco počet pikleballových tréninků se během sledovaného období neustále zvyšoval (a překonal počet tenisových her k červenci 2023).

Foto: Apple

Dopad na duševní zdraví: Všichni účastníci studie byli čtvrtletně požádáni, aby dokončili průzkum duševního zdraví, který zahrnoval nástroj pro screening deprese. Průměrné skóre jak častých nakládaček, tak hráčů tenisu ukázalo, že měli menší pravděpodobnost, že budou trpět depresí než běžná populace ve studii.

Co tedy tyto rozdíly znamenají pro zdraví?

Intervenční kardiolog Nadim Geloo, MD, hlavní lékařský ředitel společnosti Abbott’s Structural Heart, říká, že fyzické aktivity, jako je tenis a pikleball, jsou skvělými způsoby, jak zvýšit srdeční frekvenci, což může zlepšit vaše celkové kardiovaskulární zdraví.

„Zatímco lidé v průměru dělal “Pokud jsme hráli pikleball o několik minut déle než ti, kteří hráli tenis, měli lidé, kteří hráli tenis, vyšší srdeční frekvenci, což může mít větší zdravotní přínosy, včetně spalování více kalorií a snižování cholesterolu,” říká Dr. Geloo. Nicméně upozorňuje, že tyto rozdíly jsou nakonec spíše malé.

“V praxi může být mírný rozdíl v srdeční frekvenci mezi těmito dvěma aktivitami pro většinu lidí jedno,” říká. “Důležitá zpráva zní: vypadni a převlékni se!”

Důslednost, s jakou se na ní pikabalisté drželi, rozhodně získává bod na hřišti. Dr. Geloo vysvětluje, že největší rozdíl v rozsahu přínosů, které vidíme z cvičení, je, když porovnáme někoho, kdo cvičí velmi málo nebo vůbec necvičí, s někým, kdo splňuje požadavky na fyzickou aktivitu spočívající v dostatečném cvičení každý týden při střední intenzitě.

Nakonec, Dr. Geloo, že oba sporty mohou poskytnout skvělé kardio cvičení. „Jak krátké, intenzivní cvičení, tak delší, trvalejší úsilí mají své zdravotní přínosy, ale která možnost je pro vás správná, bude záviset na vašem aktuálním zdraví a úrovni aktivity a také na vašich dlouhodobých cílech,“ říká Dr. Geloo. Pokud si nejste jisti, který z nich je pro vás ten pravý, doporučuje poradit se s lékařem primární péče nebo kardiologem.

Jak můžete udělat okládané a tenisové tréninky ještě více zdraví prospěšné?

Pokud chcete těžit ze zdravotních výhod pikleballu a tenisu, můžete udělat toto:

Nejprve se zahřejte

Lékaři po celé zemi hlásí zejména nárůst úrazů způsobených nálevem. „Stejně jako u jakékoli jiné fyzické aktivity je důležité se před sportem protáhnout, aby se tělo připravilo,“ říká Dr. Geloo. Cvičební fyzioložka Carmen Van Rensburgová dříve pro Well+Good řekla, že doporučuje pěti až desetiminutové zahřátí před zápasem, které sestává z malého běhání a následného protažení všech hlavních svalových skupin, které budete na hřišti používat: lýtka, kvadricepsy, hamstringy, vnitřní strana stehen, spodní část zad, ramena, lokty a zápěstí.

Udržujte svůj srdeční tep

„Během krátkých přestávek mezi body zvažte lehké běhání na místě, abyste si udrželi zvýšenou srdeční frekvenci,“ doporučuje Dr. Geloo pro ty, kteří chtějí skutečně vyzvat svůj kardiovaskulární systém a aerobní vytrvalost. Budete vědět, že jste ve správné zóně srdeční frekvence, když můžete snadno mluvit v krátkých větách a váš dech je trochu těžký, ale ne přehnaný, říká.

Poté odpočívejte

Stejně důležité jako je mít dostatek pohybu a hrát okládaný míč nebo tenis s dostatečnou intenzitou, abyste si dobře zacvičili, říká Dr. Geloo, že je také nutné dopřát tělu čas na odpočinek a regeneraci po hraní.

„Učinit odpočinek pravidelnou součástí vaší cvičební rutiny – a udržovat tuto aktivní rutinu – vám může pomoci provozovat oba sporty déle a intenzivněji, což může přispět k dlouhodobým zdravotním přínosům,“ říká Dr. Geloo. “Každý je jiný: ať už jste ve sportu nováček nebo ostřílený profík, určitě věnujte pozornost svému tělu a sledujte známky toho, kdy je čas dát si pauzu nebo se posunout vpřed.”

jen tak dál

„Pokud už je to nějaký čas, co jste trénovali, neberte si toho příliš rychle; Místo toho jděte pomalu a rostli!“ říká Dr. Geloo. „Ať už si vyberete tenis, pikleball nebo jiný sport, vyberte si takový, který vás baví a který vám umožní dlouhodobě dodržovat konzistentní rutinu. Klíčem je, aby to pokračovalo!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *