Potraviny spouštějící psoriázu, od dermatologa a odborníka na výživu| Dobře + dobře

By | September 28, 2023

Pokud máte psoriázu, víte Všechno Je příliš dobré, že léčba je holistický proces. Existují topické léčby a kožní injekční možnosti, které mohou pomoci se vzplanutím, ale velká část léčby zahrnuje optimalizaci vašeho životního stylu, abyste mohli vzplanutí předejít. Zatímco psoriáza je genetický stav (což znamená, že pokud ji máte, je to ne To znamená, že jste udělali něco „špatného“, co to způsobuje.) Některé věci, jako je stres, nadměrná konzumace alkoholu, hormonální změny, kouření a nadměrné teplo, mohou způsobit výkyvy. To platí i pro věci, které jíte.

Podle odborníků je důvodem, proč existují potraviny, které spouštějí psoriázu, spojení střeva a kůže. “Stále více si uvědomujeme vztah mezi střevem a kůží, zejména střevním mikrobiomem a jeho schopností ovlivňovat zdraví kůže,” říká Rachel Nazarian, MD, certifikovaná dermatologka se sídlem v New Yorku. “Předpokládá se, že to souvisí se střevním zánětem, střevní bariérou a změnou střevní flóry u pacientů s psoriázou ve srovnání se zdravými jedinci.”Abychom porozuměli tomu, co se zde děje, je nejprve důležité porozumět tomu, jak funguje střevní mikrobiom – a proč jeho udržování ve zdraví může mít skutečný dopad na vaši pokožku. „Střevní mikrobiom je společenství více než bilionu mikroorganismů, které žijí v tlustém střevě. Má v těle tolik důležitých rolí, od zdraví střev po zdraví mozku, ale co je nejdůležitější, masivně ovlivňuje naše imunitní zdraví tím, že snižuje zánět a moduluje imunitní odpověď,“ říká Christina Manian, RDN. “To je důležité si uvědomit, protože psoriáza je autoimunitní reakce.” Takže čím více budeme podporovat zdravý imunitní systém, tím lépe.“

Dr. Nazarian poukazuje na to, že chápání potravin spouštějících psoriázu se stále vyvíjí – zejména proto, že mnoho pacientů s psoriázou má základní zdravotní stavy, které nesouvisejí s jejich stravou – ale existuje několik věcí, kterým odborníci děkují novým výsledkům výzkumu s jistotou, že znají prostor. I když je důležité vědět, že neexistuje žádná „univerzální“ dieta, která by dokázala udržet psoriázu na uzdě, existuje několik věcí, které by každý měl mít na paměti, pokud jde o vývoj diety, která pomůže propuknout onemocnění.

4 hlavní spouštěče psoriázy jsou potraviny, které mohou způsobit zánět kůže

“Potraviny, které spouštějí psoriázu, jsou považovány za “zánětlivější” nebo mohou při konzumaci vyvolat zánět,” vysvětluje Dr. nazarský. “V souvislosti s psoriázou, zánětlivým kožním onemocněním, je myšlenkou věnovat více pozornosti stravovacím návykům, které mohou zhoršit vzplanutí.”

1. Jednoduché cukry

Dermatolog Hadley King, MD, doporučuje vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem cukru, protože “jednoduché cukry mohou také zvýšit zánět u lupénky.” Když sladké svačiny (jako bonbóny a soda) nebo jednoduché sacharidy (jako rafinovaný chléb a vysoce zpracovaná jídla) zvýší hladinu cukru v krvi, může to vést k zánětlivé reakci. Podle průzkumu z roku 2017 mezi 1 206 pacienty s psoriázou 14 procent respondentů uvedlo, že jejich lupénka se zhoršila konzumací většího množství cukru (10–18 dalších čajových lžiček denně), čímž překonalo ostatní skupiny potravin na tomto seznamu nejběžnějších zdrojů potravy.

2. Alkohol

Ve stejné studii se alkohol umístil na těsném druhém místě mezi potravinami způsobujícími lupénku (včetně nápojů), přičemž 13,8 respondentů hlásilo vzplanutí psoriázy poté, co jej přidali více do svého jídelníčku. Ještě pozoruhodnější je, že 54 procent respondentů zažilo „úplné vyléčení nebo zlepšení psoriázy“, když úplně přestali pít alkohol.

“Alkohol zvyšuje prozánětlivé cytokiny u psoriázy,” vysvětluje Dr. Král. Cytokiny jsou malé proteiny, které spouštějí zánětlivou reakci těla, která může vést k vzplanutí psoriázy.

3. Nasycené tuky

Podle studie z roku 2023 může konzumace velkého množství nasycených tuků – jako jsou ty, které se nacházejí v červeném mase a margarínu – zvýšit koncentraci interleukinů ve střevech. Hlavním úkolem interleukinů je sdělit vašemu tělu, že něco není v pořádku, a spustit zánětlivou reakci, která (jak nyní dobře víte) způsobuje psoriázu.

4. Mléko, lepek a citrusy (…pro některé)

Existují některé skupiny potravin – jako mléčné výrobky, lepek a citrusové plody – o kterých se říká, že způsobují vzplanutí psoriázy, ale neexistuje žádný přesvědčivý výzkum, který by tato tvrzení podpořil. Za zmínku také stojí, že žádný z odborníků, které jsme pro tento článek oslovili, je vůbec nezmínil. Mohou to však být potraviny, které psoriázu spouštějí, protože spouštějí zánět nějaký Lidé, zvláště pokud na ně trpí alergií nebo přecitlivělostí, neexistují žádné důkazy o tom, že by byly problematické pro každého, kdo trpí lupénkou. Pokud si myslíte, že některá z těchto věcí může být příčinou vašich výkyvů, poraďte se před samoléčbou s dermatologem nebo odborníkem na výživu.

“Alkohol zvyšuje prozánětlivé cytokiny u psoriázy.”
– Hadley King, MD, certifikovaný dermatolog

Jak optimalizovat svůj jídelníček pro zmírnění příznaků psoriázy

Zatímco odborníci poukazují na to, že neexistují žádné potraviny, které by mohly lupénce „zabránit“, existují určité věci, které můžete přidat do svého jídelníčku, abyste zabránili vzplanutí. “Určitě existují potraviny, které pomáhají snížit zánět v těle a podporují zdravý imunitní systém, což by mohlo pomoci zmírnit příznaky psoriázy nebo potenciálně snížit výskyt těchto příznaků,” říká Manian. Jak můžete očekávat, klíčové slovo je zde „protizánětlivé“.

“Pro lupénku se doporučují potraviny bohaté na omega-3 a omega-6 polynenasycené mastné kyseliny,” říká Manian. “Doporučují se také další protizánětlivé sloučeniny, včetně vlákniny, polyfenolů, vitamínů A, E, C a D a minerálů, jako je měď, mangan, zinek a selen.”

Obecně to znamená to, co odborníci nazývají vyváženou stravou, která zahrnuje spoustu celozrnných výrobků, ovoce, zeleniny, ořechů a semen, pro srdce zdravé oleje, bylinky a koření, ryby a další nutričně bohaté možnosti bílkovin. Podle studie z roku 2017 respondenti zjistili, že zahrnutí všech těchto prvků do stravy, stejně jako doplňků stravy s rybím olejem a vitaminem D, mělo pozitivní účinky na jejich pokožku. „Tyto potraviny poskytují všechny živiny, které potřebujeme, abychom zůstali zdraví, včetně makroživin, jako jsou komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky, a také mikroživin, jako jsou vitamíny, minerály, fytochemikálie a stopové prvky,“ říká Manian.

Navíc přidání prebiotik a probiotik do vaší stravy může pomoci udržet rovnováhu střevního mikrobiomu a snížit prozánětlivé cytokiny. „Probiotika byla zvažována a úspěšně používána ke zmírnění některých případů psoriázy, pravděpodobně kvůli jejich schopnosti upravit střevní flóru tak, aby napodobovala flóru zdravých lidí,“ říká Dr. nazarský.

Sečteno a podtrženo: „Je důležité si uvědomit, že žádná dokonalá strava nezaručuje snížení onemocnění lupénkou, a naopak ‚nevyvážená‘ strava není v žádném případě zárukou, že se u vás objeví vzplanutí psoriázy,“ říká Dr. nazarský. „Vhodné možnosti léčby založené na důkazech by měly být prodiskutovány se svým dermatologem spolu s dalšími změnami životního stylu, které mohou být prospěšné. Vzhledem ke schopnosti psoriázy ovlivnit zdraví srdce a dokonce i onemocnění kloubů je třeba ji brát velmi vážně a vhodně ji léčit se svým lékařem.“


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Afifi L, Danesh MJ, Lee KM, Beroukhim K, Farahnik B, Ahn RS, Yan D, Singh RK, Nakamura M, Koo J, Liao W. Dietní chování u psoriázy: výsledky hlášené pacienty z amerického národního průzkumu. Dermatol Ther (Heidelb). června 2017;7(2):227-242. doi: 10.1007/s13555-017-0183-4. Epub 2017, 19. května. PMID: 28526915; PMCID: PMC5453925.

  2. Saalbach A, Seitz AT, Kohlmann J, Kalweit L, Vogt L, Selig L, Engel KM, Simon JC. Modulace dietních mastných kyselin v otevřené studii zlepšuje psoriázu a zmírňuje stav aktivace zánětu. Živina. 30. března 2023;15(7):1698. doi: 10.3390/nu15071698. PMID: 37049538; PMCID: PMC10097201.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *