Překvapivé příčiny suchých očí, které potřebujete vědět

By | October 23, 2023

WKdyž jsem vstoupil do perimenopauzy, spolu s návaly horka, změnami nálady a dalšími příznaky, začal jsem pociťovat záchvaty rozmazaného vidění a podráždění očí, skoro jako by mi někdo kopl písek do očí. Jak příznaky přicházely a odcházely, nedělal jsem s nimi nic, dokud nezačaly zasahovat do mého každodenního života. V té době jsem viděl optika, který mi diagnostikoval suché oko, stav, který nastává, když oči neprodukují dostatek slz nebo se slzy odpařují příliš rychle. Kdybych znala příčiny suchých očí nebo varovné příznaky nemoci, vyhledala bych léčbu dříve.

Dnes asi 16 milionů Američanů trpí onemocněním suchého oka, které je častější u žen než u mužů, zejména mezi těmi z nás nad 50 let – přibližně ve věku, kdy jsem si začal všímat symptomů. Asi 90 procent případů suchého oka je způsobeno dysfunkcí mazových žláz očních víček (nazývaných meibomské žlázy), která způsobuje, že sekrece mazu jsou příliš husté nebo obtížně dosažitelné na povrch oka. Olej je nezbytnou součástí slz. Bez dostatečného množství oleje se slzy odpařují příliš rychle a povrch oka se vysuší a zanítí, což vede k příznakům suchého oka, jako je rozmazané vidění, pocit cizího tělesa v očích, citlivost na světlo a pálení, štípání nebo zarudnutí. , říká Cheryl Chapman, OD, optometrista se sídlem v Nebrasce specializující se na stavy suchého oka.

Důvodem, proč jsou ženy ve středním věku náchylné k suchým očím, je dvojitá rána změn v produkci slz souvisejících s věkem a hormonální horská dráha. “Hormonální výkyvy, zejména u žen v menopauze, mohou vést ke změnám v produkci a složení slz, takže jsou náchylnější k suchým očím,” říká Dr. Chapman.

To však neznamená, že mladší dospělí nemusí sledovat příznaky, symptomy a příčiny suchého oka – ve skutečnosti případy suchého oka v posledním desetiletí prudce vzrostly napříč všemi věkovými skupinami. nemocí přibývá. Podle Dr. Chapman dlouhé sezení před obrazovkou – zírání na obrazovky snižuje frekvenci mrkání a přispívá k příznakům suchého oka – environmentálním podmínkám, jako je znečištění ovzduší a suchý vzduch v místnosti, a také některým zdravotním potížím, jako je cukrovka a autoimunitní onemocnění a onemocnění štítné žlázy.

“Užívání léků s vedlejšími účinky suchého oka se také stalo běžnějším,” říká Dr. Chapman. “Antihistaminika, dekongestanty, antidepresiva, léky na krevní tlak a léky na akné jako Accutane jsou některé příklady.” Dokonce i oblíbené kosmetické procedury, jako jsou botoxové injekce, mohou narušit normální produkci slzného filmu a vést k suchým očím, dodává.

Předcházíte tak onemocnění suchého oka

Suché oči se mohou objevit postupně a někdy si symptomy nevšimnou, dokud již nedošlo k poškození. Proto je nejlepší nemoci v první řadě předcházet. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je praktikovat hygienu očních víček (něco, co bych věděla před 20 lety), abychom podpořili správnou činnost očních mazových žláz, radí Dr. Chapman. Berte to jako ekvivalent čištění očních víček, abyste zabránili pozdějšímu rozvoji zubního kazu.

„Hygiena očních víček je soubor postupů zaměřených na udržení čistoty a zdraví očních víček a okolních oblastí,“ říká Dr. Chapman, spoluzakladatel Peeq Pro, předplatitelského programu přímo pro pacienty s produkty speciálně navrženými pro zpřístupnění hygieny očních víček. „Správná hygiena očních víček je zásadní pro celkové zdraví očí a může hrát zásadní roli v prevenci a léčbě syndromu suchého oka. Hygiena očních víček je důležitou součástí celkové léčby suchého oka, zvláště když k onemocnění přispívá dysfunkce meibomských žláz a zánět očních víček nebo blefaritida.“

Dr. Chapmanovy tipy pro dobrou hygienu očních víček

  1. Pravidelně si čistěte oční víčka, abyste odstranili nečistoty, oleje a bakterie. (Dr. Chapman doporučuje používat chlorné roztoky, přípravek na čištění očních víček a obličeje Peeq Pro nebo sadu na čištění očních víček Peeq Pro Waiva.)
  2. Aplikujte teplé obklady na oční víčka, abyste změkčili mazové sekrety a zabránili odpařování slz
  3. Masírujte oční víčka teplými obklady, které pomohou odčerpat a odstranit sekrety mazových žláz
  4. Odstraňte oční make-up správně a jemně a vyhněte se použití drsných čisticích prostředků na oční okolí

Co dělat, když vám byla diagnostikována suchost očí?

I když bych si přál, abych věděl o prevenci suchého oka dříve, než se u mě nemoc rozvine, nyní udělám vše pro to, abych nemoc udržela na uzdě tím, že péče o oční víčka bude stejně pravidelnou součástí mé každodenní rutiny. Dělám rutinu, jako je čištění zubů. starat se o zuby a mýt si obličej, protože pokud se neléčí, suché oči mohou vést k infekcím, zhoršenému vidění a poškození rohovky nebo zjizvení.

“Suché oko je typicky chronický stav a nemusí být trvale vyléčen v tradičním smyslu,” říká. “Příznaky a nepohodlí spojené se suchým okem lze však často účinně léčit a progresi onemocnění lze zpomalit nebo v některých případech dokonce zastavit.” Cílem léčby je zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu slzný film a zlepšit celkové zdraví očí.”

Suché oko může oční lékař při vyšetření snadno diagnostikovat. Mohou také diskutovat o dalších terapiích, včetně umělých slz, léků na předpis a ošetření v ordinaci k uvolnění ucpaných mazových žláz.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Reza, Dana et. al. Odhadovaná prevalence a incidence onemocnění suchého oka na základě analýzy kódování velkého zdravotnického systému USA napříč všemi věkovými skupinami. svazek 202, American Journal of Opthamology2019, https://doi.org/10.1016/j.ajo.2019.01.026.


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *