Proč cyklus semen nemusí být účinný pro plodnost

By | September 14, 2023

Instagram je nulovým bodem pro wellness trendy, a pokud se pozorně podíváte na některé nedávno zveřejněné duhové smoothie bowls a energetická sousta bez vaření, pravděpodobně uvidíte příspěvky a obrázky propagující něco úplně jiného: cyklistiku semínek.

„Seed cycling je skvělý způsob, jak rozpoznat sílu jídla a jeho vliv na měnící se hormony v průběhu měsíce,“ řekla Alisa Vitti, HHC, členka rady Well+Good, zakladatelka FLOLiving a oblíbená odbornice na hormonální zdraví ze společnosti Women. Dobře + dobře. Tuto praxi také propagovali influenceři, jako je blogger Lee From America Lee Tighlman, a také další populární odborníci na holistické zdraví jako způsob, jak zlepšit hormonální rovnováhu – a tedy zvýšit plodnost.

Ale co přesně je cyklus semen a co mají semena společného s hormonálním zdravím? Zde je vše, co potřebujete vědět o probíhajícím wellness trendu, přímo od odborníků na zdraví.

Seed Cycling 101

„Seed cycling“ je naturopatický koncept konzumace specifických semen ve specifických dávkách a v konkrétních časech během měsíce, aby se reguloval a normalizoval váš menstruační cyklus, říká Chiti Parikh, MD, výkonná ředitelka programu Integrative Health and Wellbeing v NewYork-Presbyterian. Zastánci této praxe říkají, že živiny obsažené v těchto potravinách mohou pomoci vyrovnat hormonální hladiny člověka (zejména estrogen a progesteron, dva hormony, které určují většinu událostí během vašeho cyklu), a tím podpořit zdravou ovulaci a celkové zdraví podpůrných období. .

Během první části menstruačního cyklu, nazývané také folikulární fáze, byste měla jíst jednu až dvě polévkové lžíce lněných semínek a dýňových semínek denně, abyste stimulovali produkci estrogenu (který také přispívá k růstu děložní sliznice během této fáze). zvýšit chuť na sex). Během luteální fáze, posledních 14 dnů vašeho cyklu, byste měli přejít na jednu polévkovou lžíci slunečnicových a sezamových semínek denně, abyste podpořili produkci progesteronu (který pomáhá stabilizovat děložní sliznici a připravit dělohu na možné těhotenství). Nemluvně).

To samozřejmě vyžaduje důkladnou znalost rytmů vašeho individuálního cyklu. Někteří lidé mají například kratší menstruaci než jiní nebo ovulují v mírně odlišných časech cyklu, a proto se mohou rozhodnout jíst semeno v jinou dobu. Fanoušci cyklování semen však říkají, že dodržování takové diety na podporu zdravých hladin hormonů může zlepšit vše od akné a PMS po plodnost a příznaky PCOS.

Co říká výzkum?

Představa, že semínka mohou mít pozitivní vliv na hormonální zdraví (a tedy i plodnost), je jistě oprávněná. Ořechy a semena jsou „velmi bohaté na takzvané fytoestrogeny nebo lignany,“ říká Dr. Parikh. „Pomáhají modulovat a zlepšovat schopnost vašeho těla zvýšit účinek estrogenu. [And] Nedávné studie ukázaly, že hlavní zdravotní přínos mnoha z těchto ořechů a semen ve skutečnosti pochází z jejich prebiotických účinků. Tyto ořechy a semena obsahují různé typy vlákniny, které ve skutečnosti podporují růst určitých dobrých bakterií ve střevech a tyto bakterie ve střevech, jak jsme se dozvěděli, hrají extrémně důležitou roli při modulaci vašich hormonů.“

Semínka mohou mít vliv na vaše hormonální zdraví. Neexistuje však žádný výzkum, který by podpořil cyklistickou část rovnice.

Existuje omezený výzkum spojující semena (a určité sloučeniny, které obsahují) s hormonálními výhodami. Například malá studie z roku 1993 zjistila, že konzumace prášku z lněných semínek byla spojena s větším počtem ovulačních cyklů a delšími luteálními fázemi. Jiný výzkum zjistil, že omega-3 mastné kyseliny (které se hojně vyskytují v mnoha semenech, včetně lněného) podporují sekreci progesteronu u zvířat. Nedávno jedna německá studie z roku 2012 zjistila, že konzumace slunečnicových a dýňových semínek byla spojena s výrazně nižším rizikem rakoviny prsu u žen po menopauze ve srovnání s abstinováním od konzumace.

Takže ano, semínka mohou být faktorem vašeho hormonálního zdraví. Ale nakopnutím – a to je důležité – je, že neexistuje žádný výzkum, který by podpořil cyklistickou část rovnice. “Existuje výzkum o výhodách konzumace určitých semen pro nutriční podporu vašich hormonů, ale ne o spojení mezi navrhovaným protokolem cyklování semen a hormonální rovnováhou,” píše Tracy Lockwood Beckerman, RD a hostitel Well+Good’s. Ty versus jídlo série ve své nové knize, Lepší řešení pro menstruační výživu.

Hledáte další potraviny, které mohou podpořit zdravé období? Podívejte se na tyto tipy na výživu:Vyplatí se cyklování semen?

Jak již bylo řečeno, rozhodně není na škodu zamyslet se nad tím, že byste do svého jídelníčku zařadili pořádné množství semínek. Poskytují živiny, jako jsou bílkoviny, vláknina, vitamín E a zinek, říká Isabel Maples, MEd, RDN, mluvčí Akademie výživy a dietetiky.

Podle stravovacích pokynů pro Američany pro roky 2015-2020 by dospělí, kteří konzumují asi 1 600 nebo 1 800 kalorií denně, měli konzumovat čtyři půluncové porce ořechů nebo semen týdně. A jak zdůrazňuje Maples, průměrný týdenní příjem semínek a ořechů pro ženy ve věku 19 až 30 let zdaleka nedosahuje tohoto doporučení.

„Přidání nutričně bohatého jídla, jako jsou semínka, by byl způsob, jak zvýšit nutriční hodnotu a pak doufejme vytěsnit některé potraviny, které tolik nepotřebujeme, jako jsou potraviny s větším množstvím cukru nebo potraviny s vyšším obsahem nasycených tuků, popř. jen potraviny, které mají více kalorií,“ říká Maples.

Zejména pokud jde o plodnost, středomořská strava, která je bohatá na zeleninu a ovoce, celá zrna, fazole, olivový olej a zejména semínka a ořechy, je spojena s vyšší úspěšností IVF. (A další odborníci na plodnost to milují.)

Dalším vedlejším přínosem cyklu semen je, že vás povzbuzuje k jídlu různých druhů semen a rozmanitost je základním kamenem zdravé celkové stravy, říká Dr. Parikh. “Mícháním,” říká, “získáte úplně jiný profil mikroživin.”

Rozsudek? Cyklování vašich semínek není škodlivé – jen to tak zní hodně Pracovat pro něco bez velkého výzkumu, který by to podložil. Jíte ale doporučené množství různých druhů semínek a ořechů? Naši odborníci tvrdí, že je to problém z řady zdravotních důvodů.

Zajímá vás další mýty o plodnosti? Právě ty už gynekologové a gynekologové neslyší. A zde jsou některé z nejčastějších otázek o plodnosti, na které odpovídali odborníci.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *