Proč Gotu Kola prospívá vašemu zdraví a dlouhověkosti

By | September 8, 2023

LChcete zdravé živiny? Pravděpodobně jste slyšeli, že Gotu Kola představuje další úroveň, pokud jde o prodlužování dlouhověkosti a zdraví mozku. Ale co to vlastně gotu kola je?

“Gotu kola je bylina z rodiny mrkve a souvisí s petrželí, koriandrem a fenyklem,” říká Bill Rawls, MD, spoluzakladatel a lékařský ředitel společnosti Vital Plan. „Jeho listy jsou malé, kulaté a jedlé. Rád roste ve vlhkých oblastech a vyžaduje dlouhé, horké vegetační období.” Z tohoto důvodu Gotu Kola s největší pravděpodobností roste v Austrálii, jižním Pacifiku, jihovýchodní Asii, Indii, Jižní Africe a Jižní Americe – ačkoli Dr. Rawls poznamenává, že již roste v pobřežních vlhkých oblastech Jižní Karolíny.


Odborníci v tomto článku

  • Bill Rawls, MD, spoluzakladatel a lékařský ředitel společnosti Vital Plan
  • Mahmud Kara, MD, lékař funkční medicíny a zakladatel společnosti na doplňky výživy KaraMD

Hlavní výhody Gotu Kola

Gotu kola se po staletí používá k léčbě infekcí, trávicích potíží, hojení ran a dalších stavů, ale v posledních letech byla gotu kola nazývána ,bylina dlouhověkosti‘, protože výzkum ji spojuje se zlepšenými kognitivními funkcemi, zvláště když „to přijde až po učení a paměť,“ říká Mahmud Kara, MD, lékař funkční medicíny a zakladatel KaraMD. “Některé studie navíc naznačují, že gotu kola může pomoci chránit nervové a mozkové buňky před hromaděním plaku, který je často spojován s Alzheimerovou chorobou a dalšími kognitivními chorobami.”

Dalším důležitým přínosem Gotu Kola pro vaše zdraví, podle Dr. Kara říká, že to může pomoci zmírnit stres. „Příliv hormonů a změny, kterým vaše tělo prochází během dlouhodobého stresu, mohou mít v průběhu času významný dopad na vaše zdraví. Chronické zdravotní problémy a nemoci nejvíce přispívají ke zkrácení vašeho života nebo dlouhověkosti – a chronický stres, pokud není pod kontrolou, může zvýšit vaše riziko vzniku chronických zdravotních problémů. Proto je jakákoli metoda snižování stresu, jako je gotu kola, důležitá, pokud jde o zlepšení vašeho zdraví v krátkodobém i dlouhodobém horizontu,“ říká Dr. Kara.

“Gotu kola se po staletí používá k léčbě infekcí, zažívacích potíží, hojení ran a dalších stavů, ale v posledních letech byla gotu kola nazývána “bylina dlouhověkosti”, protože výzkum ji spojoval se zlepšenými kognitivními funkcemi.”
– Mahmud Kara, MD, lékař funkční medicíny

Jak chutná Gotu Kola?

Zatímco někteří říkají, že je hořká, jiní říkají, že Gotu Kola nemá žádnou zvláštní chuť ani vůni. Podle odborníků, se kterými jsme hovořili, však možná budete muset užít terapeutickou dávku byliny jako standardizovaný extrakt – čtěte: v kapsli – abyste dosáhli léčivých účinků. “Bylo by obtížné dosáhnout této úrovně prostřednictvím jídla,” říká Dr. Kara.

“Pokud hledáte terapeutické účinky, zejména přínosy pro zdraví mozku, Gotu Kola je také třeba užívat denně po delší dobu,” říká Dr. Rawls. Zdůrazňuje důležitost nákupu standardizovaných extraktů, které byly také testovány na těžké kovy a další kontaminanty – a před vyzkoušením nových doplňků se poraďte s lékařem.

“Pokud hledáte terapeutické účinky, zejména přínosy pro zdraví mozku, Gotu Kola je také třeba užívat denně po delší dobu.”
– Bill Rawls, MD

Nicméně Dr. Rawls dále poukazuje na to, že gotu kola je relativně bezpečná bylina, kterou lze užívat po dlouhou dobu s minimálním rizikem. „Tady bych si také nejprve promluvil s vaším lékařem. Odtud postupujte podle pokynů k balení produktu, který jste zakoupili. U tobolek je standardní dávka 250 mg až 500 mg dvakrát až třikrát denně. Pokud se jedná o tinkturu, zkuste asi 40 až 60 kapek třikrát denně. Také mějte na paměti, že gotu kola se obvykle nebere jako samostatný doplněk, ale je obvykle kombinována s jinými bylinami, jako je kurkuma, reishi a rhodiola, aby se dosáhlo synergických účinků v celém těle,“ říká Dr. Rawls.

Pokud nejste připraveni na suplementaci, existují další způsoby, jak začlenit gotu kolu do vaší stravy. Přestože nejúčinnějším způsobem, jak bylinku začlenit do své rutiny, jsou doplňky, lze ji přidat také do pokrmů, jako jsou saláty, polévky nebo smažené hranolky. Ve skutečnosti je o bylince známo, že má při konzumaci řadu cenných nutričních vlastností, včetně základních minerálů, karotenoidů a vitamínu C.

“Vezměte hrst listů gotu koly a hrst kapusty, přidejte olivový olej a česnek a vše společně orestujte, než posypete mořskou solí a černým pepřem podle chuti,” říká Dr. Rawls.

Pokud nemáte přístup k čerstvým listům, můžete zvážit přidání prášku do smoothie. Dr Rawls doporučuje následující recept:

Recept na krémové smoothie z jahod a raw kakaa

Ingredience:
1 šálek ořechového mléka (volitelně)
1 lžíce ořechového másla (volitelně)
1 šálek jahod
1/2 banánu
2 lžíce surového kakaového prášku
1 lžička prášku gotu kola

instrukce:
1. Rozmixujte ve vysoce výkonném mixéru a vychutnejte si.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *