Proč jíst jako výživový poradce není vždy nejlepší

By | September 30, 2023

NNyní více než kdy jindy máte přístup k registrovaným dietním tipům pro zdravé stravování. Jsme aktivní na sociálních sítích a píšeme články, jako je tento, abychom se podělili o naše profesionální poznatky. S tím, jak se naše profese rozrůstá, můžete ve svém okruhu přátel nebo rodiny osobně znát i registrovaného dietologa. To ale neznamená, že je vždy nejlepší jíst jako výživový poradce.

Přístup k bezplatným informacím od registrovaných dietologů, pohled do zákulisí jejich kuchyní a dokonce i letmý pohled do jejich osobních stravovacích návyků může ovlivnit vaše vlastní stravovací návyky. I když to může být skvělý způsob, jak získat znalosti o výživě, může to také vést k problematickému stravovacímu chování, pokud se to vezme přes palubu.

Například videa „Co sním za den“ jsou často sdílena na sociálních sítích a jak název napovídá, ukazují, co jejich tvůrce za den sní. Možná se přistihnete, že sledujete tato videa vytvořená odborníky na výživu a poté se snažíte napodobit jejich stravovací návyky v naději, že zlepšíte své zdraví. Ignorování signálů vlastního těla k tomu však nemusí být pro vás to nejzdravější.

4 důvody, proč jíst jako výživový poradce nemusí být nutně ideální pro každého

1. Každý z nás má jedinečné potřeby

To, co potřebujete k jídlu, se může velmi lišit od toho, co dělám já. I když nás kultura stravování přesvědčila, že bychom všichni mohli mít prospěch z dodržování stejného dietního plánu a dokončení stejné cvičební rutiny, není tomu tak nutně. Dietologové mají bohaté nutriční informace, ale to neznamená, že stravování jako dietolog splní nutriční potřeby každého obecně.

Vaše signály hladu se mohou lišit od mých, vašich přátel nebo kolegů. Možná vám to půjde lépe s malými, častými jídly, zatímco já si polepším se třemi velkými jídly a několika svačinami. Bez svačin vám to možná půjde, ale mně možná ne. Nemluvě o tom, že všechny tyto věci se mohou den ode dne lišit. Kromě toho můžete mít zdravotní stav, který vyžaduje jiné dietní zásahy než odborníci na výživu, které sledujete online.

Když jsou věci široce sdíleny, například na sociálních sítích, je často užitečné vzít to, co vám slouží, a vynechat to, co ne. Budování hlubokého spojení se sebou samým vám může pomoci rozlišit mezi těmito dvěma.

Můžete si například přečíst článek, ve kterém odborník na výživu doporučuje konkrétní jídlo pro zdraví srdce. Možná se zoufale snažíte postarat o své srdce, protože srdeční onemocnění se vyskytuje ve vaší rodině. Ale jídlo, které sdíleli, je plné jídel, která nemáte rádi nebo ke kterým nemáte přístup. Existuje mnoho dalších potravin s živinami prospěšnými pro srdce, které můžete jíst místo jednoho jídla. Místo toho, abyste se striktně drželi doporučeného jídla, přemýšlejte o živinách v jídle a dalších způsobech, jak je získat.

2. Důležitý je kontext

Každý máme jinou každodenní realitu. Často vidíte lidi, kteří jsou zruční ve focení jídla, zveřejňovat krásná jídla na sociálních sítích. Přípravou tohoto obsahu můžete strávit hodiny; Většina lidí však nemá tolik času na přípravu luxusního jídla, a i když uděláte stejné jídlo, nemusí vypadat tak krásně jako na obrázcích.

Možná jste například rodič, který neustále žene své děti od jedné činnosti ke druhé. Vaše schopnost připravovat komplikovaná a časově náročná jídla může být minimální, a to je v pořádku. To neznamená, že se nemůžete dobře stravovat – znamená to jen, že v určitém kontextu musíte mít na paměti, že výživový poradce, kterého sledujete, nemusí. I když zůstanete u odborníků na výživu zaměřených na rodiče, srovnávání se s nimi vám k ničemu nebude. Pamatujte, že jako člověk, který sdílí obsah s tisíci lidí, je nemožné reagovat na různé reality každého a nevíte, jak to pro něj vypadá v zákulisí.

Čtení nebo sledování něčeho online vám o dni tohoto výživového poradce nemůže říct nic jiného. Nevědí, jak jsou aktivní, co ještě jedli, co možná neukázali a jestli dostali druhé nebo třetí místo. Pokud například ten den uběhnete maraton a výživový poradce nevykonává žádné aktivity, vaše potřeby jsou mnohem vyšší než jejich.

Rozhodně neříkám, že výživoví poradci mají potřebu všechny tyto informace o sobě ukazovat a sdílet v médiích. Jde mi o to, že je důležité vzít v úvahu tento kontext (nebo jeho nedostatek), než si idealizovat něčí stravovací návyky na základě malého snímku jeho dne. I když vám ukážou, co všechno za den snědí, stále nemáte úplný přehled o jejich dni nebo týdnu, kromě toho, co jedli.

3. Vaše preference a kultura se mohou lišit od mých

Vaše stravovací preference a kultura hrají roli při rozhodování, co jíst. Ve skutečnosti Dietary Guidelines for Americans uvádí: „Zdravý stravovací vzorec není pevný recept, ale spíše adaptabilní rámec základních prvků přizpůsobený osobním, kulturním a tradičním preferencím.“

Podle Komise pro dietetické registrace je 80 procent odborníků na výživu bílých. Pokud tedy máte kulturní zázemí, které se neshoduje s kulturním zázemím výživových poradců, které sledujete, možná nebudete souhlasit s potravinami nebo metodami přípravy, které sdílejí. To neznamená, že vaše kulturní stravovací návyky jsou špatné nebo špatné. Přesto si mnozí tuto myšlenku osvojují, když odborníci na výživu v médiích nezdůrazňují jejich kulturní potraviny.

Z tohoto důvodu se pro vás může to, co pro vás představuje zdravé stravovací chování, velmi lišit od chování odborníků na výživu, které sledujete. To neznamená, že se musíte vzdát svých kulturních nebo jiných oblíbených jídel. Kdo ví? Dietolog může mít několik oblíbených jídel, které upřednostňuje ve své vlastní stravě. Je to prostě příležitost potvrdit a zvážit své vlastní preference.

4. Umístění něčího jídla na piedestal může vést k nebo zhoršit neuspořádané stravovací chování

Jak u dietologů, tak u lidí, kteří je dodržují, představa, že diety jsou dokonalé a měly by být napodobovány, může vyvolat nebo zhoršit poruchy příjmu potravy. Od odborníků na výživu se od nás někdy očekává, že budeme jíst „dokonalou“ stravu (ať už to znamená cokoli). Někteří z nás si dokonce tuto profesní dráhu vybrali kvůli poruchám příjmu potravy nebo se u nich vyvinuly během vzdělávání.

Dietetika je stále oborem velmi zaměřeným na hmotnost a lidé žijící ve větších tělech mohou rychle překonat odbornost odborníka na výživu, což je vede k záměrnému snižování hmotnosti. Navíc někteří lidé s predispozicí k poruchám příjmu potravy mohou dbát na dietní doporučení naučená ve škole natolik, že trpí ortorexií – běžně definovanou jako nezdravá posedlost „čistým“ nebo „zdravým“ stravováním.

Před několika lety studie zjistila, že dietologové ve Spojených státech mají vyšší prevalenci ortorexie nervosa (ON) a poruch příjmu potravy (ED) než široká veřejnost. Téměř 50 procent příznaků, které dietologové sami uvedli, naznačovalo ortorexii nervosa. Podle nedávné studie existují tyto vysoké míry ON a ED mezi odborníky na výživu také na celosvětové úrovni.

Není jasné, zda je to proto, že lidé s ON a ED si s větší pravděpodobností vyberou obor dietetika, nebo zda tyto problémy s chováním způsobuje samotný trénink. Ať tak či onak, pokračující předpoklad, že stravovací návyky dietologů by měly být považovány za ztělesnění zdraví, může být nezodpovědné a škodlivé jak pro dietology, tak pro lidi, kteří je dodržují.

Neexistuje žádný dokonalý způsob, jak jíst

To, co je „zdravé“, se liší člověk od člověka a srovnání vašich stravovacích návyků s odborníkem na výživu nebo s kýmkoli jiným vás může odvést od vašich vlastních potřeb a preferencí. To neznamená, že od odborníků na výživu nemůžete získat užitečné poznatky a nápady na jídlo. Zejména spolupráce 1:1 s odborníkem na výživu je skvělý způsob, jak získat personalizovaná doporučení šitá na míru vašim preferencím, potřebám a kultuře, ale vždy se nejprve poraďte sami se sebou. Věřte, že víte, co pro vás funguje, a že vaše preference, potřeby a kultura stojí za respektování.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *