Proč jsou zranění kolena u žen tak častá

By | September 11, 2023

KBolest kolen a zranění kolena se může stát každému v jakémkoli věku, ať už jste fyzicky aktivní nebo ne. Ve skutečnosti podle Americké akademie rodinných lékařů (AAFP) asi 25 procent dospělých ve Spojených státech pociťuje chronickou bolest kolene v důsledku zranění, osteoartrózy nebo jiných příčin. “Studie však ukázaly, že ženy mají zvýšené riziko poranění kolene ve srovnání s muži,” říká Struan Coleman, MD, ortopedický chirurg v nemocnici pro speciální chirurgii (HSS), spoluzakladatel společnosti Motive Health a bývalý týmový lékař New York Mets. “Zejména trhliny v křížovém vazu jsou mnohem častější u sportovkyň než u mužů – až pětkrát častěji, zejména ve sportech, jako je fotbal a basketbal.”

Odborníci v tomto článku

  • Struan Coleman, MD, Struan Coleman, MD, ortopedický chirurg v nemocnici pro speciální chirurgii (HSS), spoluzakladatel Motive Health a bývalý lékař týmu New York Mets.

Proč jsou ženy náchylnější k poraněním ACL než muži?

Dr. Coleman říká, že i když stále neexistují žádné přesvědčivé důkazy pro konkrétní důvod, existuje několik faktorů, které pravděpodobně přispívají k rozdílu. “Mužská a ženská těla mají jedinečné rozdíly ve svalech, vazech a kostní struktuře,” říká. “Ženy mívají širší boky než muži, což ovlivňuje síly na kolenní kloub.” SStudie ukázaly, že ženské kolenní vazy jsou ochablé, stejně jako jiné části těla a změny v hladinách hormonů a menstruačním toku mohou hrát roli v laxitě vazů.“

Dalším důležitým faktorem, který zvyšuje riziko poranění ACL u žen ve srovnání s muži, podle Dr. Coleman souvisí s rozdíly ve vzorcích aktivace svalů a relativní síle kolem kolena při skoku a přistání, což může mít za následek vyšší síly na přední zkřížený vaz u žen.

“Klíčovým faktorem, který vede ke zranění zkřížených vazů u sportovkyň, je slabost čtyřhlavého svalu nad kolenem,” říká. “Posílení čtyřhlavých svalů u atletek může pomoci chránit kolenní kloub před zraněním.”

Jaké činnosti a rizikové faktory způsobují nejvíce poranění kolene u žen?

Existují určité aktivity nebo sporty, které mohou způsobit, že ženy jsou náchylnější k poranění zkřížených vazů než jiné, a to především kvůli pohybovým vzorcům a namáhání kolenního kloubu. “Ženy, které hrají sporty, které zahrnují řezné a kroutivé pohyby, jako je fotbal, basketbal, lyžování a lakros, jsou zvláště ohroženy zraněním kolene, protože tyto pohyby působí velkou silou na vazy kolena,” vysvětluje Dr. Coleman.

Kromě toho: “Jakákoli opakující se činnost, která způsobuje trvalé namáhání kolena, vás vystavuje riziku zranění kolena a následné bolesti. Patří mezi ně běh, skákání, hluboké ohýbání kolen nebo dřep.” To neznamená, že byste tyto činnosti neměli dělat. by neměl provádět. Cvičení se zátěží, jako je běh a silový trénink, jsou ve skutečnosti jedny z nejlepších způsobů, jak chránit své klouby – jen se chcete ujistit, že cvičíte ve správné formě a nepřetrénujete se.

Zajímavé je, že Dr. Coleman řekl, že mohou existovat také vnější faktory životního stylu, které dále zvyšují riziko zranění kolene, jako je natržení zkříženého vazu. Vysvětluje: “Únava a dehydratace jsou také hlavními rizikovými faktory pro zranění kolena, protože oba mohou způsobit oslabení svalů, které podporují koleno, což může vést k poranění vazů nebo chrupavek v kolenním kloubu.”

Co mohou ženy udělat, aby ochránily svá kolena před zraněním?

Dr. Coleman je velkým zastáncem prevence jako první linie obrany při léčbě zranění kolen u žen. Abyste předešli bolestem kolen a natržení zkřížených vazů, musíte se nejprve ujistit, že vaše svaly a klouby mají dostatečnou sílu a flexibilitu (aka mobilitu) pro cvičení a tréninky, které provádíte.

“Mnoho studií ukázalo, že silné a flexibilní kvadricepsy a hamstringy – zejména u žen – jsou nejlepším způsobem, jak předcházet zraněním kolen, zejména natržení zkříženého vazu,” radí Dr. Coleman. „Je důležité začlenit silový trénink do každé cvičební rutiny. Kromě posilování svalů nohou, jako jsou kvadricepsy a hamstringy, byste se měli zaměřit také na větší svaly jádra.“

S ohledem na posílení vašeho jádra, které je v konečném důsledku rozhodující pro stabilizaci vašeho těla při jakémkoli druhu fyzické aktivity, Dr. Coleman Pilates. “Navíc jednoduchá, proaktivní domácí terapie, jako je použití zařízení Motive Knee, specificky zaměřeného na koleno, je skvělým nástrojem pro zvládání bolesti, který můžete přidat do vaší wellness rutiny,” říká. „Je založen na aplikaci a lze jej použít doma k posílení čtyřhlavého svalu nad kolenním kloubem [through electrical stimulation therapy]. Naše klinické důkazy ukazují, že silnější svaly kvadricepsu snižují síly na kolenní kloub, což má za následek menší bolest kolena, lepší zdraví kloubů a zvýšenou pohyblivost.“

Dr. Coleman říká, že Motive Kee je jediným stimulačním zařízením schváleným FDA, které léčí bolesti kolen a zvyšuje pohyblivost tím, že řeší hlavní příčinu bolesti – nedostatek síly čtyřhlavého svalu – a je bezpečné pro každého.

Mohu zůstat aktivní, když mě bolí koleno?

Zatímco mnoho lidí má postoj, že pokud mají bolesti kolena, musí přestat cvičit a/nebo užívat léky proti bolesti, podle Dr. Coleman ve skutečnosti udělal pravý opak. „Když je bolest kolena způsobena svalovou slabostí, je důležité posílit svaly kolem kolena, zejména čtyřhlavý sval stehenní. Kromě toho mohou pomoci léky, ale léky neléčí základní problém – klíčem je udržet svaly kolem kolena co nejsilnější, aby se snížila bolest kolena a zabránilo se zranění.”

Nakonec, Dr. Coleman věří, že pro mnoho lidí se bolest kolena často může stát životní křižovatkou: „Jedním ze způsobů je být proaktivní a diagnostikovat a léčit základní příčinu bolesti kolen,“ říká. „Druhá cesta.“ To, co mohou lidé s bolestí kolen dělat, je, že se stanou méně aktivní a vyhýbají se činnostem, které jsou zábavné, ale bolest kolena zvyšují. Druhá cesta vede do začarovaného kruhu, ve kterém se člověk stává méně aktivním, svaly kolem kolena ochabují a bolest se zvyšuje.“

To znamená, že silový trénink je někdy cestou nejmenšího odporu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *