Proč necítím svůj parfém? Odborníci vysvětlují| Dobře + dobře

By | October 12, 2023

AI když najít tu správnou vůni může trvat měsíce (ne-li roky), přesto cítíte určité uspokojení, když narazíte na vůni, která ji dokonale ztělesňuje Vy. Přátelé a kolegové ji poznají jako vaši značku, cizí lidé ve výtahu se na značku ptají a můžete si být jisti, že budete vždy skvěle vonět. Ale pak se jednoho dne probudíte a vystříknete si svůj oblíbený džus, abyste zjistili, že už vůbec nevoní. Je láhev rozbitá? Cítíte, že váš nos obzvlášť nespolupracuje? Ne. Vaše nově objevená nosní slepota je pravděpodobně způsobena jemným procesem nazývaným „nosní slepota“. čichová adaptace.

O čem je čichová adaptace?

Váš nos a mozek jsou propojeny složitým systémem čichových receptorů a chemických reakcí, což vysvětluje, proč pachy mohou vyvolat vzpomínky a další psychologické a fyziologické reakce. Ale „stále existují studie, které tomuto spojení plně porozumí,“ říká Linda Song, senior parfumérka Givaudan.

Víme však, že toto spojení je mnohem silnější než to mezi vaším mozkem a vašimi ostatními smysly. A když je váš nos přeexponován určitému pachu, „nastává dlouhodobé období zotavení s čichem, který se nezdá, že by nastal, když ho slyšíte nebo vidíte,“ říká Pamela Dalton, PhD, MPH, kognitivní psycholožka z The Monell. Center, neziskový institut, který zkoumal chuť a vůni.

Jako důkaz tohoto konceptu poukazuje na experiment, ve kterém byli lidé vystaveni vůni, když spali po dobu dvou týdnů. Po odstranění zápachu trvalo další dva týdny, než na něj účastníci byli stejně citliví jako na začátku procesu. Pokud tedy často cítíte určitou vůni – svůj parfém, neustálou vůni vašeho bytu, popelnici – můžete si na ni časem vyvinout čichové přizpůsobení.

Co se mi děje v hlavě?

Molekuly vůně mohou vstupovat nosem, ale způsob, jakým je vnímáte, je mnohem složitější proces.

“Chemická reakce nastane, když jsou tyto jednotlivé organické molekuly izolovány v nose a zachyceny těmito čichovými receptory,” říká Song. „Tato chemická reakce pak spustí v našem mozku elektrickou reakci, která putuje do prefrontálního kortexu.“ Není náhodou, že tato oblast je spojena i se vzpomínkami a emocemi, a proto mohou určité vůně vyvolat tak silnou reakci.

Dalton však vysvětluje, že čichový systém je navržen tak, aby detekoval změny. “Takže pokud budete neustále používat vůni, nejenže budou vaše receptory méně citlivé, ale váš mozek také řekne: ‘Už tomu nemusím věnovat pozornost’,” říká.

Jinými slovy, pokud v pozadí neustále vane vůně – ať už je to osobní vůně na vašem těle nebo něco v místnosti kolem vás – váš mozek si na ni v podstatě tak zvykne, že si jí už nebude všímat.

Kromě toho jsme všichni zvyklí, že zrak a sluch se s věkem zhoršuje a náš čich je také náchylný ke změnám souvisejícím s věkem. „Citlivost čichů je na vrcholu ve věku 20 a 20 let,“ říká Dalton. “Potom nastanou změny, ale skutečný pokles je patrný až po 50 letech.” Nemůžete to změnit [since] Je to biologický proces.”

Některé životní styly, jako je kouření, mohou navíc snížit vaši citlivost na pach (další důvod, proč přestat kouřit) a probíhající nemoci, jako je chronická sinusitida, mohou potenciálně ovlivnit váš čich. Song i Dalton vysvětlují, že ačkoli existuje podezření, že život ve vysoce znečištěných oblastech by mohl vést k problémům se zápachem, v současné době chybí výzkum, jak se to může stát nebo jak to napravit.

S ohledem na to existují dobré důvody k pravidelnému „trénování“ čichu, abyste zabránili jak této nevyhnutelné ztrátě čichu, tak adaptaci vašeho těla na určité vůně.

Trénujte svůj čich

Jak Song, tak Dalton ukazují, že lidé v zaměstnáních, která vyžadují bystrý nos, jako je šéfkuchař nebo parfumér, si dokážou zachovat čich až do 70. a 80. let.

“Podobá se to velmi detailním vzorům,” říká Song. “Vzhledem k elektrickému přenosu do mozku vytváříme podrobnější vzorce pro vnímání těchto vůní.” Takže čím více znáte a zažíváte různé vůně, tím přesněji můžete popsat, co je vůně.” Vysvětluje, že tato souvislost vysvětluje, proč parfuméři dokážou rozeznat rozdíl mezi určitými surovinami, jako je růžový absolut a růžový esenciální olej, ale průměrný spotřebitel to nedokáže.

I když nechcete mít kariéru blízkou vůni, Song doporučuje být aktivnější kolem vůně, abyste zabránili adaptaci čichu a poklesu. “Vůně je nejprimitivnější formou našich smyslů a vůně můžete vždy rozpoznat, i když to nezbytně nechcete,” říká. “Ale když o tom aktivně přemýšlíte, vytvoříte spojení mezi tím, co cítíte, a zapamatováním si toho pro příště.”

Protože pachy jsou skutečné fyzikální molekuly (na rozdíl od světelných nebo zvukových vln), Dalton vysvětluje, že je důležité odstranit skutečné molekuly z vašich receptorů, abyste se na ně znovu stali citlivými – a existuje několik způsobů, jak to udělat. .

První, říká Dalton, je rozproudit krev. “Některé molekuly jsou distribuovány do krve malými kapilárami v nose, takže zvýšený průtok krve je může vyplavit,” vysvětluje a dodává, že zná některé parfuméry, kteří během pracovního dne běhají po schodech nahoru a dolů. nos. Tato metoda je zvláště užitečná u pižmových, jantarových a dřevitých vůní, které jsou podle Songa náchylnější k čichové adaptaci (pravděpodobně kvůli jejich větší molekulární velikosti, ale výzkum k potvrzení této hypotézy stále chybí).

Dalším způsobem, jak vyčistit molekuly vůně, je jednoduše je vydechnout nebo spolknout hlen, který se pohybuje čichovou oblastí (což je hrubé, ale účinné). Takže pokud máte pocit, že vaše vůně vyprchává, nastříkejte si ji po intenzivním tréninku – zvýšená srdeční frekvence a těžké dýchání, které pot doprovázejí, čistí vaše čichové receptory, takže jej můžete cítit jasněji.

Hlavně si pamatujte, že i když vaše oblíbená vůně už možná ničím nevoní nebo je tak silná, jak si ji pamatujete, na lidi kolem vás to pravděpodobně neplatí. Jak varuje Dalong: „Pamatujte si, že i když vůně časem vybledne, na všech ostatních nevymizí tak rychle jako na vás.“ Pokud tedy někdy pocítíte nutkání vykoupat se ve svém oblíbeném parfému, v zájmu svého přátelé a sousedé nosy, buďte opatrní a věřte, že stále opravdu voníte. Opravdu Dobrý.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Srdce RS. Úloha paměti vyvolané pachem v psychickém a fyziologickém zdraví. Věda o mozku. 19.07.2016;6(3):22. doi: 10.3390/brainsci6030022. PMID: 27447673; PMCID: PMC5039451.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *