Proč není bezpečné vyplachovat ústní vodu v láhvi

By | September 9, 2023

SSamozřejmě, že pití ústní vody z láhve samo o sobě nezní jako ideální metoda, ale doslova přichází v láhvi. Význam: Nemá smysl pít přímo z ní…zvlášť v polospánku?

V podstatě říkáme, že pokud pijete přímo z láhve, není zde žádný soud. Ale zároveň si musíme položit otázku: brání to, aby vaše ústa byla tak čistá a svěží?

Co se stane, když ústní vodu vypláchnete přímo z lahvičky?

Bakterie se znovu zavádějí

Řekněme to takto: Zubaři nedoporučují popíjet přímo z nádobky Listerine. „Pít přímo z láhve je jako nechat všechny choroboplodné zárodky ve vašich ústech volně vstoupit do úst pokaždé, když si je znovu vypláchnete,“ říká Nicole Mackie, DDS, MS, FACP, certifikovaná protetika a zubní lékařka specialista na zubní implantáty. “Navádí bakterie a další mikroorganismy z úst zpět do lahvičky s ústní vodou.”

„Pít přímo z láhve je jako dát volný průchod choroboplodným zárodkům ve vašich ústech pokaždé, když je znovu zatočíte. Vede bakterie a další mikroorganismy z úst zpět do lahvičky s ústní vodou.“ – Nicole Mackie, DDS, MS, FACP

To může být zvláště aktuální problém, pokud sdílíte ústní vodu s partnerem nebo dítětem, dodává Nathan Oakes, DMD, majitel praxe Aspen Dental. To může způsobit nepřímé dělení bakterií a částic jídla (ick).


Odborníci v tomto článku

  • Bill Dorfman, DDS
  • Nathan Oakes, DMD Nathan Oakes, DMD, je vlastníkem ordinace Aspen Dental.
  • Nicole Mackie, DDS, MS, FACP Nicole Mackie, DDS, MS, FACP, je certifikovaná protetika, specialista na zubní implantáty a zubní lékařka

Podle známého kosmetického zubaře Billa Dorfmana, DDS, tento zvyk není toxický, ale může zhoršit vaše zdraví ústní dutiny – a vaše celkové zdraví. “Pokud se škodlivé mikroorganismy dostanou do ústní vody, může to zvýšit riziko infekcí úst a krku,” říká. “A když více lidí používá stejnou kontaminovanou ústní vodu, může se stát vektorem přenosu nachlazení, chřipky nebo jiných infekčních onemocnění.”

Čisticí účinek je potlačený

Je také obecně méně účinný. „Oplachování přímo z lahvičky ohrožuje antiseptické vlastnosti, obsah fluoridů a speciálně vytvořenou rovnováhu všech aktivních složek, z nichž většina se zaměřuje na specifické zubní problémy,“ dodává Dr. dodal Mackie.

Možná nedostáváte dostatek ústní vody

Dr. Oakesovi se také nelíbí, že vás tato metoda nechává ve tmě. “Pokud švihnete přímo z lahvičky, nemůžete přesně změřit terapeutickou dávku doporučenou výrobcem,” říká a dodává, že většina ústních vod doporučuje jednu unci po dobu 30 až 60 sekund.

Další tipy na ústní vodu a péči o zuby

Na tomto pozadí Dr. Mackie doporučuje nalít ústní vodu do uzávěru nebo malého šálku dvakrát denně (jednou ráno a jednou před spaním). Dávkování a délka švihnutí se mohou lišit, dodává. Dodržujte proto pokyny na lahvičce.

Nejste si jisti, jakou ústní vodu použít? Zde jsou některé z různých typů a přísad a jak každý z nich funguje, podle Dr. Mackie může pomoci:

  • Ústní vody s bělícími verzemi pomáhají odstranit povrchové skvrny a dodávají zubům světlejší odstín
  • Varianty proti zubnímu kameni snižují tvorbu plaku a zubního kamene, což může předcházet nebo kontrolovat parodontální onemocnění
  • Ústní vody proti zubnímu kazu obvykle obsahují fluor, který může zabránit zubnímu kazu a posílit zubní sklovinu
  • Možnosti sucha v ústech obvykle obsahují zvlhčující přísady, které zmírňují sucho v ústech

Dr. Oakes doporučuje promluvit si se svým zubařem, abyste se ujistili, že dostanete ústní vodu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Obecněji však doporučuje pořídit si takový, který neobsahuje alkohol (takže vám nevysychá ústa) a obsahuje fluor, abyste zabránili zubnímu kazu. Kromě toho doporučuje, abyste si před otíráním vyčistili zuby kartáčkem a nití a 30 minut po otření si nevyplachovali ústa.

Nakonec Dr. Dorfman, důležitost čištění uzávěru lahve (nebo panáka), tzn.

Takže ano, i když je na konci dne snazší pít z láhve, nepřinese vám to výhody, ve které doufáte. Ale naštěstí máte jednoduché řešení.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *