Proč ohřívání probiotických potravin snižuje zdravotní přínosy

By | October 19, 2023

DZvedne se vám při pouhé pomyšlení na probiotické potraviny ústa očekáváním? Vím, že to je určitě můj případ. Kimchi, Kraut, Kombucha: Co si jen vzpomenete, já to chci (stejně jako jejich výhody pro posílení střev a ochranu zdraví, TYVM).

Některé věci však mohou bránit maximalizaci probiotických účinků některých potravin, nápojů a doplňků stravy – zejména pokud jde o stabilitu. S ohledem na to se ukazuje, že zvýšení teploty není tak dobré pro dobré nebo špatné bakterie.

Abychom zjistili, jak bychom se měli obávat ohřívání probiotických potravin, obrátili jsme se na Biancu Tamburello, RDN, nutriční specialistku z New Yorku.

Zabíjí ohřívání probiotických potravin dobré bakterie?

Tamburello jde přímo k věci. „Ano, ohřívání potravin bohatých na probiotika zabíjí prospěšné bakterie, které pomáhají udržovat vaše střeva zdravá,“ začíná (k mému zděšení jakožto milovnice korejského kimchi dušeného masa a lahůdek, jako jsou roztavené sendviče Reuben s extra kysaným zelím). „Probiotika je těžké najít v potravinách. „Pokud je tedy před konzumací ohřejete, přicházíte o příležitost vyvážit střevní bakterie a poskytnout zdravotní výhody, jako je lepší trávení, zdravý imunitní systém a snížení zánětu,“ říká Tamburello.

V tuto chvíli se možná ptáte, zda existuje teplotní práh předtím, než začnou bakterie příznivé pro střeva odumírat. Je například rozdíl mezi poléváním čerstvě ohřáté quinoy kysaným zelím a vařením toho kysaného zelí ve vydatné polévce? Jedním slovem: ano.

“Všechny kmeny živých probiotik (jsou jich stovky!) mohou přežít při různých teplotách, ale většina probiotik začíná umírat při teplotě kolem 115 stupňů Fahrenheita a vyšší,” říká Tamburello.

To znamená, že teplo a probiotické potraviny nejsou *vždy* neslučitelné – a odborník na výživu nabízí rychlý tip, jak zajistit, aby vaše probiotika měla větší šanci zůstat naživu, jakmile si začnete pochutnávat na jídle a jíst ho. „Při podávání teplého jídla nebo svačiny je nejlepší přidat studené potraviny bohaté na probiotika Že jo před jídlem,“ vysvětluje Tamburello. “Například při servírování naplňte svou ohřátou obilnou misku zelím nebo kimchi místo smíchání této ingredience s pikantními proteiny nebo zeleninou.” Pokud je tedy vaším hlavním cílem zásobit se probiotiky stimulujícími střevní flóru, možná byste se tomu měli vyhnout. , začleňování probiotických potravin přímo do prostředí, které je příliš horké na to, aby si s ním mohly poradit dobré bakterie – například na sporáku v pánvi nebo v hrnci s vařící polévkou.

Samozřejmě existují určitá jídla a recepty, které vyžadují ohřívání potravin, které jsou přirozeně bohaté na probiotika. Jako jakousi útěchu Tamburello říká, že jejich zahřívání zcela nepopírá další výhody, takže byste se rozhodně neměli bát, že by jim chyběly živiny. “Například zahřáté kimchi a kraut stále poskytují vlákninu pro trávení a živiny pro celkové zdraví,” vysvětluje. (Všimněte si zvuku mého kručení v žaludku *a* obrovského povzdechu úlevy.) Navíc si tyto pokrmy můžete vychutnat kdykoli, ale zkuste si probiotika získat jinde, například prostřednictvím jogurtu nebo fermentovaných nápojů, jako je kefír a kombucha.

Jsou syrové probiotické potraviny lepší než pasterizované?

U všech těch řečí o horku a probiotikách se Tamburello ujišťuje, kde jinde hraje teplota roli: v syrových a chlazených potravinách oproti pasterizovaným probiotickým potravinám. „Syrové, nepasterizované fermentované potraviny – ty, které najdete v chlazené části [at grocers]„obsahují výrazně více zdravých probiotik než pasterizované, skladovatelné varianty,“ říká. “Proces pasterizace zahrnuje zahřívání potravin na vysoké teploty, které zabíjejí střevní bakterie.” Ačkoli tento proces neodstraňuje všechny nutriční vlastnosti konkrétní potraviny, taková strava by neměla být vaší první volbou, pokud přijímáte většinu pouze probiotika ze stravy chtějí konzumovat výživu.

“Proces pasterizace zahrnuje ohřívání jídla při vysokých teplotách, které zabíjejí střevní bakterie.” -Bianca Tamburello, RD

Místo toho Tamburello doporučuje při nákupu nakupovat chlazené probiotické potraviny. V ideálním případě budou jasně označeny jako syrové a nepasterizované. Pokud nejste příliš obeznámeni s probiotickými potravinami a/nebo se chcete ujistit, že vybíráte ty nejlepší možnosti pro vaše střeva a zdraví, doporučuje Cleveland’s Kraut and Kimchi (stejně jako nakládané okurky, které jsou fermentované, ale nemusí být nutně probiotické) konkrétně Kuchyně. „Pokud s fermentovanými potravinami začínáte, je to skvělá značka, se kterou můžete začít svou cestu zdraví střev,“ říká. “Nabízejí lahodné příchutě jako pečený česnek a červená řepa a dokonce i nové jemné kimchi, což je skvělý úvod do světa kimchi, protože chuť je méně intenzivní.” Také milujeme Goshen kimchi, které je ručně vyrobené a bohaté na probiotika a je bez konzervantů. Jezte kimchi samotné, v salátu nebo jako přílohu k vyváženému talíři. Pamatujte: čím méně vystavení teplu, tím lépe.

Celkově ale Tamburello zdůrazňuje, že byste se neměli příliš stresovat teplotou. „Pokud vaše oblíbené recepty kombinují teplo s probiotickými potravinami, není třeba se obávat. Jen se ujistěte, že jíte nějaké potraviny bohaté na probiotika i za studena, abyste získali co nejvíce přínosů pro zdraví střev,“ uzavírá.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *