Proč se myokiny nazývají „molekuly naděje“?

By | September 16, 2023

Je fakt, že cvičení vám dělá radost a šťastní lidé své muže jen tak nestřílí, prostě to nedělají. (No, “faktem” máme na mysli fantastický právní argument od Elle Woods, ale to jsme odbočili…) Ale proč má cvičení tento účinek na zvýšení štěstí? Vědci stále více chápou odpověď na tuto otázku a může jít až o typ molekuly zvané myokiny.

Doposud byly endorfiny hvězdou show, pokud jde o spojení mezi cvičením a náladou: dobré pocení uvolňuje endorfiny, což jsou neurochemikálie produkované v hypofýze, které reagují s opiátovými receptory, což znamená, že se cítíte opravdu dobře. Trénink také stimuluje produkci serotoninu a norfenylefrinu, což jsou také neurotransmitery podporující štěstí, pohodu a potěšení.Tyto stimulace zlepšující náladu by pravděpodobně stačily k tomu, aby vám dodaly ten post-jógový lesk. Ale děje se toho víc.

Vědci zjistili, že když se naše svaly stahují, produkují látky, které jsou distribuovány po celém těle. Některé z nich jsou řetězce aminokyselin nazývané myokiny a mohou procházet hematoencefalickou bariérou – což znamená, že mohou působit na váš mozek. A když se tam dostanou, zlepšují funkci mozku.

„U několika myokinů – irisinu, hydroxybutyrátu atd. – bylo prokázáno, že stimulují funkci neuronů a usnadňují synapse, způsob, jakým mezi sebou neurony komunikují,“ říká Mychael Vinicius Lourenco, PhD, odborný asistent neurovědy na Federální univerzitě v Rio de Janeiru. , Spoluautor nedávného přehledu výzkumu myokinů a mozkových funkcí, dříve řekl Well+Good.

To může zahrnovat „zprostředkování pozitivních účinků cvičení na mozek,“ píší Lourenco a jeho spoluautoři v recenzi. Jako možný příklad by podpora neuronové komunikace mohla znamenat, že myokiny pomáhají zajistit, aby byly slyšet dobré zprávy vysílané endorfiny, serotoninem a norfenylefrinem.

Kromě toho, že pomáhají vašemu mozku dělat svou práci lépe, vědci se také domnívají, že myokiny mohou být ve skutečnosti hrází proti depresi. To vedlo k tomu, že látky dostaly název „molekuly naděje“.

V roce 2016 napsali do časopisu výzkumníci z oblasti fyzikální terapie a psychiatrie fyzikální terapie zhodnotili výzkum o spojení mezi cvičením a depresí. Poukázali na studii z roku 2014 na myších, ve které myši s nižší hladinou určitého typu myokinu vykazovaly nižší odolnost při stresu než myši s vyšší hladinou myokinů.

„Po značné míře stresu se zdálo, že myši ‚ztratily naději‘, o čemž svědčí jejich snížené úsilí o přežití během nuceného plavání (indikátor deprese),“ píší autoři. “Celkově tyto výsledky naznačují, že uvolňování “molekul naděje” z kosterních svalů hlodavců ovlivňuje příznaky poruchy nálady.”

Ačkoli nemůžeme nutně extrapolovat poznatky ze studií na myších na lidi, oba druhy sdílejí společný biologický základ, který by mohl způsobit, že myokiny budou fungovat podobným způsobem. Konkrétně by tyto myokiny mohly inhibovat dráhu neurotransmiterů, která je při nadměrné aktivitě spojena s depresí.

To bylo dostatečně přesvědčivé pro psycholožku Stanfordské univerzity Kelly McGonigalovou, autorku knihy Radost z pohybuupozornit na studium a uvést termín ve známost. “Molekuly naděje,” řekla dříve McGonigalová v podcastu Rich Roll, by mohly být jako “nitrožilní dávka naděje.”

“Není to jen příval endorfinů,” říká McGonigal v podcastu. „Když chodíte, běháte nebo zvedáte závaží, vaše svaly se stahují a vylučují tyto proteiny do vašeho krevního oběhu. Dostanou se do vašeho mozku a překročí hematoencefalickou bariéru. A ve vašem mozku mohou působit jako antidepresivum. Jako Irisin [a myokine] může učinit váš mozek odolnějším vůči stresu. Zvyšují motivaci. Pomáhají vám učit se ze zkušeností. A jediný způsob, jak absorbovat tyto chemikálie, je používat svaly.“

Přestože se výzkum toho, jak přesně cvičení zlepšuje náladu a duševní zdraví, stále vyvíjí, spojení mezi cvičením a pohodou nebylo nikdy jasnější. Dvě nedávné metaanalýzy účinků cvičení u dospělých a dětí zjistily, že cvičení je účinnou hrází proti depresi.

Vzhledem k našemu rostoucímu chápání myokinů a nepopiratelným výhodám cvičení nebyl nikdy přesvědčivější důvod, proč užívat svůj lék: dávka cvičení.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *