Proč tak miluji podivné vůně jako benzín?

By | September 11, 2023

FMoje první práce na střední škole byla práce plavčíka v bazénu místního komunitního centra. Kromě snadného přístupu do bazénu, peněz navíc a skvělého opálení musím přiznat, že já Opravdu Ráno jsem si užíval zvláštní vůni čerstvého chlóru.

Vůně chlóru je zvláštní potěšení. Chlór může být pro člověka neuvěřitelně toxický; Inhalace velkých dávek může způsobit plicní edém. Jeho chemické vlastnosti jsou tak silné, že dokáže zezelenat blond vlasy a zbavit pokožku jejích přírodních olejů, a přesto každý rok, když přijde jaro, toužím po jeho vůni.

Vnímání podivných pachů se zdá být univerzálním zážitkem. Kravský hnůj, čerstvé tenisové míčky, benzín a dokonce i spodek psích nohou (fritos někdo?) jsou jen některé z podivných pachů, o kterých lidé říkají, že se jich nemohou nabažit. Odkud pochází naše náklonnost k podivným, někdy až škodlivým pachům? Ví nos něco, co my ne?


Odborníci v tomto článku

  • Mandy Naglich, Mandy Naglich je certifikovaná Advanced Cicerone, učitelka piva, food stylistka a autorka knihy How to Taste: A Guide to Discovering Flavor and Savouring Life.
  • Phil Riportella, Phil Riportella je spoluzakladatelem Snif, luxusní nezávislé značky vůní, která využívá jedinečné profily vůní k vytváření nostalgických parfémů.

Proč tak miluješ zvláštní vůně?

Než se ponoříme do toho, proč milujeme podivné vůně, je důležité porozumět vztahu mezi vůněmi a lidským mozkem. Jak pachy putují naším nosem, nakonec zasáhnou čichový nerv, který se nachází v malém kousku tkáně vysoko v nosní dutině. Tento nerv obsahuje receptory, které detekují molekuly vůně a přenášejí tyto informace do čichového bulbu v mozku. Tato žárovka je součástí našeho mozkového limbického systému, části našeho mozku, která řídí tvorbu a načítání paměti.

Paměť

Pokud máte rádi zvláštní zvláštní vůni, je velká šance, že je přímo spojena s vaší pamětí. Podle Mandy Naglich, expertky na chuť piva a autorky Jak ochutnat: Průvodce objevováním chuti a užíváním si života, říká, že čich, podobný chuti, má schopnost vyvolat dlouhodobé autobiografické vzpomínky způsobem, který ostatní smysly nedokážou. Studie prokázaly, že zapamatování dobré paměti vám může přinést dobrou náladu. Pokud tedy máte hezké vzpomínky na hraní tenisu s rodinou v dětství, pravděpodobně si užijete vůni tenisových míčků.

„Vědci přemýšlejí o těchto částech mozku [limbic system] jsou zodpovědní za přiřazení emocionálního významu událostem,“ říká Naglich. „Autobiografické vzpomínky, které jsou vyvolány vůněmi, musí přirozeně také vyvolat emoci. Emoce a paměť nejsou simultánní vzpomínky, ale jsou neodmyslitelně spojeny do jednoty.“

Máte to v genech

Lidé se velmi liší, pokud jde o naši vůni, kterou máme a nemáme rádi. Každý z nás má kolem 400 čichových receptorů a mezi dvěma lidmi je pravděpodobné, že se funkce čichových receptorů liší o 30 procent. Náš čich je jedinečný a je zcela na nás, což může vysvětlovat, proč někteří lidé vůni pilin z Home Depot milují, zatímco jiní si toho zřejmě vůbec nevšímají.

kontext

I když máte rádi vůni benzínu za chladného zimního večera nebo vůni skunka při jízdě po celé zemi, pravděpodobně ji nechcete cítit ve svém vlastním domě. Je to proto, že kontext vůní určuje, zda se nám v tuto chvíli líbí nebo ne. Protože čich je přímo spojen s naší pamětí, je pravděpodobnější, že na vůni zareagujeme pozitivně, když ji cítíme v kontextu, ve kterém jsme si vytvořili dobré vzpomínky.

Běžné divné vůně a proč je máte rádi

benzín

Sladká vůně benzenu, chemického rozpouštědla, které se nachází v ropě, může být zodpovědná za naši společnou posedlost pachem benzínu. Cigarety a ohně také obsahují stopy aromatické sloučeniny, což může vysvětlit, proč je vůně táboráků a tabáku tak oblíbená i mezi nekuřáky.

Naše láska k čichání zvláštních pachů, zejména benzínu, je tak rozšířená, že je začaly používat jako inspiraci pro nové vůně luxusní parfémové značky jako Snif. Snif je známý svými experimentálními vůněmi „tam venku“ a vytvořil vůni pro své tajné menu NoNoses s názvem „Dead Dino“, které má profil vůně založený na silné vůni benzínu.

„Chtěli jsme, aby naše první vůně vyvolala určitou nostalgii, a když jsme zkoumali naši komunitu, vůně benzínu se neustále objevovala, a tak se zrodil Dead Dino,“ říká Phil Riportella, spoluzakladatel Snif. “Skutečně jsou to vzpomínky spojené s těmito nostalgickými vůněmi, které je činí tak zajímavými.”

chlór

To je trochu hrubé. Silný zápach bazénového chlóru je způsoben chloraminy, těkavými látkami vznikajícími v bazénové vodě, když se chlór váže na nečistoty ve vodě, jako je pot a moč (ew). Ze zkušenosti vyplývá, že surový chlórový prášek a pelety voní velmi silně, ale pravděpodobně ucítíte chloraminy ve vodě, protože chlór je skladován ve vzduchotěsných nádobách skrytých v místnosti údržby bazénu.

Stejně jako u všech podivných pachů záleží na kontextu a naše láska k vůním bazénu je úzce spjata se vzpomínkami z dětství na plavání s rodinou a přáteli.

Podpaží vašeho partnera

Pokud máte rádi vůni podpaží svého přítele, nejste sami. Vysvětlení pro to je vlastně docela romantické. Za prvé, tělesný pach vašeho partnera vám může poskytnout pocit pohodlí nebo vzrušení; Vůně přetrvávají, a když zachytíte závan jejího špinavého trička, připomenete si ji.

Za druhé, vědci mají podezření, že naše jedinečné hlavní histokompatibilní komplexy (MHC), soubory genů, které kódují proteiny, které podporují náš imunitní systém, mohou určovat naši biologickou přitažlivost k potenciálním romantickým partnerům. V jedné studii byly ženy požádány, aby ohodnotily příjemnost tělesného pachu šesti různých košil, které měli na sobě různí muži dva po sobě jdoucí dny. Nakonec skupina dala přednost vůni košil, které nosí muži, jejichž MHC make-up se liší od jejich vlastního, což naznačuje, že protiklady se *přitahují*.

Nos ví

Pokud vám stále připadá odporné, že někteří z nás mají rádi vůni skunku, chápeme to. Jakkoli *hnusné* mohou být, silné vůně chlóru, skunku, benzínu a zpoceného podpaží nás mají moc přenést zpět v čase. Nádherná spolupráce mezi naším čichovým systémem a naším mozkem – komplikovaná kombinace, která je zcela jedinečná pro každého z nás – se nesmí vysmívat.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *