Recept na smoothie s ostružinovým avokádem šetrným ke střevům

By | September 9, 2023

SHledáte nutričně vyvážený a extrémně chutný způsob, jak podpořit trávení a podpořit zdraví střev? Pak je pro vás toto smoothie s ostružinovým avokádem z papáji jako stvořené. Oblíbenec certifikovaného gastroenterologa Kennetha Browna, MD. Čtěte dále a zjistěte, proč dostává pečeť schválení gastrointestinálního lékaře a jak si ji můžete vyrobit a upravit sami.

Proč je toto ostružinové avokádové smoothie dobré pro trávení a zdraví střev

ICYMI, Dr. Brown se dříve podělil o svůj oblíbený recept na šťávu šetrnou ke střevům, která také zahrnuje tropické ovoce a bobule. Připomíná však, že ideální je konzumovat produkty vcelku nebo ve formě smoothies, aby obsah vlákniny zůstal neporušený, usnadnilo trávení a podpořilo rozkvět dobrých střevních bakterií. Vláknina hraje v tomto receptu rozhodně hlavní roli, ale je doplněna o pár dalších živin, které také prospívají vašim střevům a celkovému zdraví.„Toto smoothie je vynikajícím zdrojem vlákniny a bílkovin, zdravých tuků, omega-3 mastných kyselin a vitamínu C,“ říká Dr. Hnědé s. On *upozornění* se zhroutí Nutriční hodnoty jeho oblíbeného smoothie jako takového:

 • Vláknina: 15,5g
 • Bílkoviny: 22 gramů
 • Celkový tuk: 23 gramů
 • Omega-3 mastné kyseliny: 1,6 g
 • Vitamín C: 120 miligramů
 • Kalorie: 370

Podle statistik Americké společnosti pro výživu z roku 2021 konzumuje dostatek vlákniny každý den pouze 9 procent žen a 5 procent mužů ve Spojených státech. Naštěstí toto ovocné smoothie bude mít velký vliv na přiblížení se k doporučení 25 až 38 gramů denně. Vysoký obsah vlákniny a bílkovin, které jsou velmi syté, šetrné ke střevům a prospěšné pro srdce, také pomáhají stabilizovat hladinu energie díky přirozenému obsahu cukru v ovoci. Zdravé tuky z avokáda, řeckého jogurtu a chia semínek doplňují profil makroživin smoothie a dělají z něj vyvážené mini-jídlo nebo svačinu.

Na zdraví střev příznivě působí i omega-3 mastné kyseliny, jejichž hlavním zdrojem je v tomto receptu lněné semínko. Podle recenze z roku 2017 v International Journal of Molecular SciencesStudie na lidech ukazují, že omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) mají pozitivní vliv na osu střevo-mozek. Studie na zvířatech navíc ukazují, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají udržovat integritu střevní stěny.

V neposlední řadě papája obsahuje papain (řekněme, že pětkrát rychlý), trávicí enzym, který dokáže pomoci při nadýmání a zácpě. A většina řeckých jogurtů obsahuje probiotika, má méně gramů přidaného cukru a má vyšší obsah bílkovin než jiné druhy jogurtů.

Tipy na výrobu, úpravu a vychutnávání tohoto receptu na smoothie s ostružinovým avokádem

 • Přestože je papája jedním z hrdinů tohoto trávicího smoothie, v případě potřeby ji můžete nahradit. „Pokud není k dispozici papája, je mango skvělou alternativou pro podobnou tropickou chuť a je také bohaté na vitamíny A a C,“ poznamenává Dr. Hnědý.
 • Ovoce už obsahuje slušné množství přírodního cukru: kolem 18 gramů, odhaduje gastro. Chcete-li omezit přidaný cukr, který může vyvolat zažívací potíže a záněty, doporučuje zvolit neslazené druhy řeckého jogurtu.
 • Zkuste použít mleté ​​lněné semínko. „Pokud jsou vaše lněná semínka celá, nejprve je umelte v mlýnku na kávu nebo v mixéru, abyste získali plnou nutriční hodnotu,“ radí Dr. Hnědý.
 • Pokud nejste zvyklí přijímat ve stravě hodně vlákniny, zvyšte příjem vody, abyste snížili riziko zažívacích potíží.

Recept GI Doctor’s Papaya Blackberry Avocado Smoothie

Ingredience

1 šálek zralé papáji, nakrájené na kostičky
1/2 šálku ostružin
1/2 zralého avokáda
3/4 šálku řeckého jogurtu
1 lžíce lněného semínka
Šťáva z půlky citronu
med (volitelné)

 1. Vložte všechny přísady do mixéru. Mixujte na nejvyšší stupeň, dokud se vše zcela nepromíchá a smoothie nebude mít krémovou konzistenci.
 2. Zkuste smoothie. Pokud dáváte přednost extra sladkosti, přidejte kapku medu.
 3. Smoothie nalijte do sklenice a ihned si vychutnejte. „Citronová šťáva má zabránit oxidaci avokáda, ale toto smoothie si nejlépe vychutnáte čerstvé,“ říká Dr. Hnědý.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *