Říjnový kámen: Barva, symbolika a význam

By | October 11, 2023

ÓŘíjen značí konec léta a začátek podzimní sezóny, která přináší nejen svetrové počasí a všechno dýňové koření, ale také dva nové kameny: opál a turmalín. Každý říjnový kámen je jedinečný – a to nejen povrchně. Ve světě léčivých krystalů se věří, že jsou obdařeny energetickými silami, které mohou lidé využít bez ohledu na to, zda se narodili v měsíci říjnu.

Abychom porozuměli jedinečným vlastnostem opálu a turmalínu, společnost Well+Good hovořila s odborníkem na krystaly Tiny Rituals Brettem Larkinem a numeroložkou a certifikovanou léčitelkou křišťálů Joy Woodwardovou o říjnových kamenech.

Vlastnosti opálu, říjnového kamene transformace

Foto: Getty Images/Pancro želatina

  • Barva kamene: Duhový
  • Živel: Voda
  • Planeta: Venuše
  • Čakra: Všechny čakry
  • Původ: Pestrý

Opál je vyroben z oxidu křemičitého a dodává se ve dvou hlavních variantách: obyčejné opály a drahé opály, z nichž poslední je často spojován s měsícem říjen, říká Woodward. Podle Larkina mají drahé opály prizmatickou kvalitu, která je odlišuje nejen od jejich protějšků, ale také od všech ostatních drahokamů. Jeho vlastní mikrostruktura – tvořená drobnými a hustě zabalenými křemennými kuličkami – umožňuje kameni lámat bílé světlo do kaleidoskopu barev, které se mění, jak se opál nebo pozorovatel pohybuje.

Tento hranolovitý efekt je také důvodem, proč jsou drahé opály tak ceněné klenotníky, a přestože mohou pocházet z celého světa, jako je Brazílie, Honduras, Mexiko a Spojené státy, většina drahých opálů pochází podle Woodwarda z Austrálie.

Význam a symbolika opálového kamene

Opál je kamenem radosti, ale také „zesilovačem emocí,“ říká Woodward. Ať už jste šťastní, naštvaní nebo smutní, Opal může zesílit váš aktuální emoční stav – kromě toho, že rozzáří emoční energie, které se mohou skrývat pod povrchem. Díky tomu je opál ideální pro práci se stíny, říká, protože kámen vám může pomoci rozpoznat vaše stíny – důležitý krok v procesu léčení.

Navíc dokáže tyto energie a emoce přeměnit v něco pozitivního. „Léčí majitele zesilováním vibrací, aby dosáhl vyšší úrovně blaženosti,“ říká Larkin. Navíc podle ní dokáže svému majiteli přinést harmonii a rovnováhu. Stejně jako čirý křemen se drahý opál spojuje se všemi sedmi čakrami, pracuje na „vyvážení všeho“ a zároveň „vytahuje to, co je třeba odstranit,“ říká Woodward, jako je negativní energie a emoce.

Vlastnosti turmalínu, říjnového kamene soucitu a tolerance

Růžový turmalín – jeden z říjnových kamenů – na bílém pozadí.
Foto: Getty Images/Lermannika

  • Barva kamene: Růžový
  • Živel: Voda
  • Planeta: Venuše
  • Čakra: Srdeční čakra
  • Původ: Pestrý

Turmalín je polodrahokam, který „je v každé barvě,“ říká Larkin. “Některé z těchto kamenů mohou skutečně změnit barvu, pod fluorescenčním světlem se jeví zeleně a pod žárovkovým světlem červeně.” Zatímco každý typ turmalínu je zvláštní svým vlastním způsobem, růžový turmalín je obvykle spojen s měsícem říjen, říká Woodward. “Nachází se hlavně v Brazílii, ale také na Madagaskaru, v Rusku, USA, Africe a na Srí Lance.”

Turmalín kámen význam a symbolika

Obecně platí, že turmalín symbolizuje „radost, štědrost a kreativitu,“ říká Larkin. “Turmalín je také kamenem smíření, který nabízí soucit a schopnost zachovat chladnou hlavu v těžkých časech.” Růžový turmalín proto sdílí některé z těchto vlastností, ale podle Woodwarda vás také může “zahalit do láskyplné energie a poskytnout ochranu a svobodu od starostí a negativity.” Tímto způsobem by se dalo o růžovém turmalínu uvažovat jako o silovém poli poháněném láskou.

„Vždycky si rád myslím, že s růžovým turmalínem se přenesete do bubliny růžového, třpytivého světla,“ říká Woodward. „Dokáže opravit praskliny, trhliny a díry ve vaší auře a poskytnout vám tuto ochranu.“ Stejně jako turmalín může obecně pomoci rozvíjet více soucitu a zachovat chladnou hlavu, může růžový turmalín také pomoci vyvážit energii uživatele, aby se soustředil na laskavost a tolerance a zároveň předcházení impulzivním reakcím.

Protože v jádru růžového turmalínu je láskyplná energie, odpovídá také srdeční čakře. Podle Woodwarda může otevření se přijímání a dávání lásky pomoci vyléčit emocionální zranění a staré problémy, které mohou těžce tížit srdce.

S ohledem na to je jasné, že opál a růžový turmalín mají jedinečné vlastnosti, ale oba mohou být prospěšné pro každého, kdo chce využít své energetické síly. Mohou to být skvělé kameny pro Váhy a Štíra narozené v říjnu, podle Larkina, a opál a turmalín mohou dokonce fungovat synergicky na podporu těchto znamení zvěrokruhu, říká Larkin.

Myslete například na váhy. “Ačkoli Váhy mají mnoho silných stránek, včetně jejich vášně pro to, aby byli lidé kolem nich šťastní, jednou z jejich největších slabin je vyhýbat se konfliktům, kvůli kterým se cítí vyhořelé,” říká. “Schopnost opálu přinášet harmonii ve spojení s usmiřujícími vlastnostmi turmalínu však může Váhám pomoci vypořádat se s konflikty zdravě tím, že jim umožní zůstat v klidu během obtížných rozhovorů a při řešení problémů.”

Podle Larkina je nerozhodnost další vlastností Vah, kterou mohou říjnové kameny uvést do rovnováhy. “Váhy mohou být často nerozhodné, takže jasnost a vedení od Opálu, kromě moudrosti turmalínu, je může držet při zemi a pomáhat jim při rozhodování pod tlakem,” říká.

Pokud jde o Štíra, Larkin říká, že dokáže omezit pomstychtivou stránku znamení zvěrokruhu. “Štíři jsou známí tím, že jsou neuvěřitelně loajální, ale jejich slabost spočívá v jejich silné osobnosti, která je může vést k pomstychtivosti,” říká. „Protože Opal je skvělý balancér, může Štírem pomoci stabilizovat jejich emoce a vypořádat se s nimi spravedlivě, spíše než chovat zášť. Turmalín jim může pomoci najít soucit v době konfliktu a zabránit jim uchýlit se k extrémním opatřením.“

Další vlastností Štíra je tvrdohlavost – a dokážou si uchovat pocity hněvu nebo zášti, když je jim ukřivděno. Opál a turmalín mohou pomoci překonat tyto pocity. „Harmonické vlastnosti opálu a schopnost turmalínu podporovat usmíření mohou Štírem pomoci najít odpuštění a napravit své milované,“ říká Larkin.

Co jsou to rodné kameny?

Narozené kameny jsou drahé kameny, které představují měsíc narození člověka nebo znamení zvěrokruhu. Předpokládá se, že jejich původ sahá až do biblických časů a historik prvního století Flavius ​​​​Josephus přiřadil 12 drahokamů na Áronově náprsníku měsícům v roce a 12 znamením zvěrokruhu v Knize Exodus. Zvyk nosit každý měsíc jediný drahokam však začal až v 15. nebo 16. století v Německu nebo Polsku. Rodné kameny mají také svůj původ ve východní kultuře. Ratna Pariksha, hinduistický text z pátého století, spojoval konkrétní drahokamy s božstvy, nebeskými tělesy a dny v týdnu, zatímco védští astrologové doporučují konkrétní drahokamy jednotlivcům na základě jejich astrologické mapy narození.

V roce 1912 vytvořila American Council Association of Jewelers (nyní Jewelers of America) standardizovaný seznam kamenů ve Spojených státech. Tento seznam byl aktualizován Radou klenotnického průmyslu Ameriky a později Americkou asociací obchodu s drahokamy, aby zahrnoval nové typy kamenů pro určité měsíce v roce.

Přehled kamenů pro každý měsíc v roce

Chcete si vybrat krystal, který odpovídá měsíci vašeho narození? Zde je rychlý přehled kamenů pro každý měsíc v roce:

Říjnové nejčastější dotazy ohledně rodných kamenů

Proč má říjen dva kameny?

Zatímco opál je původní kámen pro říjen, turmalín se stal druhým kamenem pro tento měsíc v pozdějších letech, což lidem umožňuje vybrat si možnost, která vyhovuje jejich preferencím.

Jaký je základní kámen Vah?

Základní kámen obvykle spojovaný s Váhami narozenými v srpnu je peridot, zatímco Váhy narozené v říjnu jsou typicky spojovány s opálem a turmalínem.

Jaký je základní kámen Štíra?

Štíři narození v měsíci říjnu jsou typicky spojováni s měsíčními kameny, jmenovitě opálem a turmalínem, zatímco Štíři narození v listopadu mohou být spojováni s topazem a citrínem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *