Sfoukávání svíček: Jak je to přesně bez choroboplodných zárodků?

By | October 26, 2023

bNarozeniny a narozeninové oslavy jsou radostné chvíle, kdy je můžete oslavit se svými blízkými, zvláště pokud jde o lahodný dort. Pokud vás myšlenka na snězení kousku se zbytky slin ze sfouknutí svíčky úplně neztratí. (Pro ty, kteří nikdy nezpochybňovali, že je to chutné a bezpečné jíst narozeninový dort, ale byli při čtení tohoto článku trochu hákliví, omlouvám se.)

Jistě, může to znít trochu drsně, když si to představíte, ale je to skutečně tak? The špatný? Čtěte dále a zjistěte, jak drsné a dokonce riskantní může být sníst kousek narozeninového dortu poté, co ho vyfouknete – a kolik slin a bakterií se obvykle přenese.

Takže… kolik sliny můžete očekávat na narozeninovém dortu?

Podle Trevora Craiga, odborníka na bezpečnost potravin a podnikového ředitele technického školení a poradenství v Microbac Laboratories, se přesné množství slinů přenesených při sfoukávání svíček liší. Faktory mohou zahrnovat to, co dotyčný v poslední době jedl nebo pil, jak těžce vydechuje, jak se cítí nebo zda jsou jeho slinné žlázy prostě aktivnější.

Jednoduše řečeno, Craig říká, že na otázku je obtížné odpovědět přesnou číselnou hodnotou. “Až donedávna nebylo mnoho studií na toto téma nebo na to, jak se při mluvení atomizuje sliny,” říká. Přesto: „Tvorba tenkých vrstev tekutiny v plicích, horních cestách dýchacích a slinách v ústech jsou rozbity a vypuzovány, když mluvíte nebo vyfukujete vzduch z úst. “Každopádně z tebe vychází mnohem více aerosolové tekutiny, než si myslíš.”

“Tvorba tenkých vrstev tekutiny v plicích, horních cestách dýchacích a slinách v ústech se rozbije a vypudí, když mluvíte nebo vyfukujete vzduch z úst.” “Každopádně z tebe vychází mnohem více aerosolové tekutiny, než si myslíš.”

Kromě toho, jak špatný je přenos bakterií při sfoukávání narozeninových svíček?

Při sfoukávání svíček se nevyhnutelně přenášejí sliny a bakterie. “Existují studie, které ukazují, že plotny s médiem jsou navrženy pro růst bakterií vystavených osobě, která mluví, a kontrole, a změna v růstu bakterií je úžasná,” říká Craig. “Udělali totéž s jídlem a hodnota je o stovky procent vyšší, když na něj někdo foukne.”

Vědci dokonce testovali možné šíření bakterií sfoukáváním narozeninových svíček. Ve studii z roku 2017 vědci rozetřeli polevu na fólii umístěnou na polystyrenové základně, než na ni umístili narozeninové svíčky. Šťastní účastníci snědli pizzu (ostatně šlo o narozeninovou simulaci) a poté sfoukli svíčky. Výsledek? Bylo naměřeno množství bakterií 1 400 procent vyšší než kontrolní list glazury bez vylamování svíčky.

Upřímně řečeno, nechci být osobou, která poskytuje informace, které zajistí, že se už nikdy nebudete dívat na kousek narozeninového dortu stejným způsobem. Ano, všechny ty řeči o plivatech a přenosu bakterií zní jinak než chutně. Než ale propadnete panice a navždy se vzdáte narozeninového dortu, Craig radí, abychom všichni udělali krok zpět a uvedli věci na pravou míru. „Naše těla jsou plná bakterií a naše ústa jich obsahují spoustu, ale ne ze všech bakterií je člověk nemocný,“ vysvětluje. “Ve skutečnosti máme v těle spoustu dobrých bakterií, které jsou důležité pro náš život a přežití.”

Tím nám dává zelenou vyhýbat se Příliš o tom přemýšlím. Mluvíme přece o dortu; Ani odborník na bezpečnost potravin vám nebude stát v cestě, abyste si to užili.

Pro informaci, stále můžeme přenášet bakterie každý den pouhým mluvením. Pokud vás vypískají, líbání bude mít nevyhnutelně stejný účinek. Ale není to tak, že se automaticky bojíte mluvit nebo líbat, že? „Je to nechutné, když o tom přemýšlíte příliš usilovně,“ poznamenává Craig. Tím nám dává zelenou vyhýbat se Příliš o tom přemýšlím. Mluvíme přece o dortu; Ani odborník na bezpečnost potravin vám nebude stát v cestě, abyste si to užili.

Beru to pryč

Pokud osoba, která sfoukává narozeninové svíčky, nemá špatnou náladu nebo není „veselejší“ než průměr, jsou potíže i rizikové faktory spojené s dortem velmi nízké. Pokud slavíte vy – nebo možná vaše dítě – můžete také uspořádat mini narozeninový dort nebo cupcake, abyste sfoukli svíčky podle svého gusta, zatímco pro ostatní budete mít připravený další dort bez plivnutí.

Celkově vzato Craig říká, že si z celého scénáře nedělá starosti – a celkově by to mělo platit i pro nás ostatní. “Ve většině případů není riziko nijak zvlášť vysoké,” potvrzuje. „Nicméně během vrcholu COVID nebo během propuknutí chřipky jsem o tom přemýšlel víc [and] když se snažím neonemocnět na dovolené nebo když jsem v blízkosti imunokompromitovaných lidí.” Za podobných okolností byste se možná také měli zamyslet.

Zatímco narozeninový dort udělá to nejlepší, co může být rozpůlen na skutečném setkání, zbytky mohou v průběhu času obsahovat ještě více bakterií. “Tyto bakterie budou nadále růst a kolonizovat tento koláč; To zvyšuje riziko a velmi pravděpodobně zkracuje trvanlivost dortu,“ vysvětluje Craig. I když se toto riziko zvyšuje, je stále poměrně nízké, ale vždy můžete hrát na jistotu, pokud to znamená, že jste méně vystresovaní. Craig poukazuje na to, že je bezpečnější přijmout druhý kousek dortu na večírku, než si ho odnést domů – dejte tedy na radu odborníka na bezpečnost potravin a dovolte si ho znovu dopřát.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *