Shaz & Kiks mě spojuje s mou jihoasijskou kulturou

By | September 9, 2023

V Well+Good SHOP naši redaktoři využívají své dlouholeté zkušenosti k výběru produktů (od péče o pleť po péči o sebe a dále), které si zamilujete. Zatímco naši redaktoři nezávisle vybírají tyto produkty, Well+Good může získat provizi, pokud provedete nákup prostřednictvím našich odkazů. Příjemné nakupování! Objevte OBCHOD

Jako queer Pákistánka žijící v Americe je těžké cítit se plně spojena s mou kulturou. Prožívám to v maličkostech, jako když nosím desi outfity na svatby nebo jhumky v uších, ale jsem také neuvěřitelně nezávislá, mluvím otevřeně o penězích a finanční svobodě a jsem rozhodnutá pro sebe něco vybudovat – moji předkové by byli překvapený, ale i hrdý. Jedním z hlavních způsobů, jak jsem se spojil se svou kulturou, je prostřednictvím mé babičky, která ztělesňuje bezpodmínečnou lásku tím, jak se o mě stará a často mi vaří moje oblíbená pákistánská jídla jako kitchari nebo kebab chapli. Dodnes, kdykoli mi řekne, že mě miluje, připomíná mi, abych předal vzkaz také své snoubence.

Jako dítě si pamatuji, jak jsem seděl na konci jejího křesla, zatímco mi do vlasů vmasírovala olej – ájurvédská praxe známá jako olejování vlasů – aby byly delší a silnější. I když část mého já věděla, že mě tento proces spojuje s mou kulturou, zpočátku jsem to nenáviděl, protože mi to mastilo vlasy a dělalo mě to „jiným“ v převážně bílých školách, které jsem navštěvoval. V mé počáteční snaze vyhovět eurocentrickým standardům krásy se zdálo, že moje jihoasijské tradice nemají místo.

Až v dospělosti jsem se naučil oceňovat babiččiny metody a s nimi spojené kulturní vazby. Poté, co jsem zažila rychlé řídnutí v důsledku stresu, poškození barvy a příliš utažených culíků, uvědomila jsem si, že je čas dopřát vlasům tolik potřebnou regeneraci. Přestala jsem své prameny zvýrazňovat a začala si užívat jejich přirozenou tmavost, a jakmile odrostla stará barva, měla jsem silný základ, který jsem mohla udržovat maskami. Bylo to přibližně ve stejnou dobu, kdy jsem začal plánovat svou svatbu a pocítil hlubokou touhu vrátit jihoasijské zvyky zpět do mého života.

Zadejte: Shaz & Kiks, řadu ájurvédských produktů vlasové péče s příběhem původu, který napodobuje mou vlastní cestu krásy. Spoluzakladatelky značky, sestry Shaz Rajashekar Kiku Chauduri, objevily maštění vlasů, když trávily léto u své babičky v Himalájích. Tam sestavila domácí masku na vlasy z rostlin a bylin pocházejících z regionu, přizpůsobenou počasí a ročnímu období a vyrobenou podle ajurvédských principů.

Tyto poznatky ovlivnily vývoj přípravku Shaz & Kiks’ Scalp and Hair Prewash (40 USD), který používá tradiční vlasové olejující přísady, ale přehodnocuje je způsobem, který nezanechává mastné zbytky. „Většina ingrediencí má kořeny v ájurvédských rituálech a my jim dáváme nový život v laboratoři, abychom vytvořili finální recepturu, to vše bez použití syntetických barev nebo vůní,“ říká Chaudhuri. “Vůně vás zavede zpět tam, odkud ingredience pocházejí.”

Shaz & Kiks maska ​​na předmytí pokožky hlavy a vlasů – 62,00 $

Mnoho ajurvédských masek na vlasy obsahuje přísady, jako je kurkumový olej, neemový olej a amla olej, které jsou určeny ke zlepšení krevního oběhu, vyrovnání produkce oleje na pokožce hlavy a snížení zánětu bez poškození vlasů nebo pokožky hlavy. Shaz & Kik Scalp and Hair Prewash obsahuje všechny tři a také máslo kokum, které vlasům umožňuje lépe absorbovat všechny tolik potřebné živiny.

Stejně jako vlasové rituály, které jsem dělala se svou babičkou, i tato maska ​​je určena k aplikaci před sprchováním, aby se mohla vstřebat do vlasů před umytím. Často ho nosím ve vlasech při poslední schůzce dne nebo při cvičení doma, aby vydržel alespoň 30 minut sedět. A pokaždé, když to použiji, mám pocit, že do svého současného života vnáším starý rituál. I když nemám čas vytvářet si vlastní recepturu, použití receptury od jihoasijské společnosti vyrobené z jihoasijských ingrediencí mi dalo silnější spojení s mými kořeny.

V sanskrtu je slovo pro olej –Sneha– zhruba se překládá jako „láska“, což je jako přikývnutí na úroveň péče, která je spojena s masáží pokožky hlavy milované osoby masážním olejem. Dělala mi ho babička a já ho teď dělám nejen pro sebe, ale i pro svého snoubence. To je můj způsob, jak jí ukázat svou lásku a zároveň zajistit, aby její vlasy byly zdravé a dobře upravené. Rituál nám oběma pomáhá uvolnit se po dlouhém dni a je to malý způsob, jak jí mohu pomoci postarat se o sebe.

Regenerace vlasového oleje mě hlouběji propojila s mou kulturou způsobem, který odpovídá mému dnešnímu životu. Navíc díky tomu mám vlasy ještě lepší.

Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *