Singapur je jmenován modrou zónou 2.0 v Live to 100

By | September 8, 2023

FJiž více než 20 let cestoval výzkumník dlouhověkosti Dan Buettner po světě, aby našel a prozkoumal místa, kde lidé žijí nejdelší a nejzdravější život a daří se jim až do 100. V průběhu času tyto průzkumy vytvořily pět hotspotů dlouhověkosti, kterým říká „modré zóny“: Nicoya, Kostarika; Loma Linda, Kalifornie; Ikaria, Řecko; Sardinie, Itálie; a Okinawa, Japonsko. Buettner napsal pět knih o dlouhověkosti ve svých útocích na živobytí stoletých starců, kteří tam žijí. Ale jeho nejnovější počiny nám dávají dosud nejhlouběji do toho, jak funguje zdravé stárnutí: šestá kniha, Tajemství modrých zón, jak žít déle: Lekce z nejzdravějších míst na Zemi a nový dokumentární seriál Netflix, Live to 100: Secrets of the Blue Zones.


Série, která má premiéru 30. srpna, dává tvářím a jménům nahlédnout do dlouhověkosti spojené s jídlem, cvičením, spánkem a společenským životem, které Buettner zažil v průběhu let po svých rozhovorech s obyvateli každé modré zóny a také Singapuru, který Buettner sdílel nazývá “Modrá zóna 2.0”: místo, kde vláda zavedla politiku výslovně zaměřenou na podporu dlouhověkosti – na rozdíl od místa, kde jsou lidé již dlouho kulturní Převzaté návyky, které jen náhodou podporují zdravé stárnutí (více o tom níže).

Série se zaměřuje na obyvatele Okinawy, kteří si pravidelně pochutnávají na rostlinných jídlech, a na Sardinii, kteří při každodenních procházkách šplhají do téměř svislých kopců a vždy si udělají čas na večeři s rodinou a přáteli, a také na místní obyvatele poloostrova Nicoyan. , o kterém je známo, že objímá a Životní plánnebo specifický účel života jako jejich severní hvězda. Další epizoda zavede Büttnera do včelích domů v Ikarii; a další ho zavede na kurty na nakládačku, kuchyně a uctívající skupiny obyvatel Loma Lindy. Až v posledním díle série se Buettner dostává do Singapuru, který považuje za vzor pro vytvoření dalších modrých zón prostřednictvím infrastruktury a politiky.

„Největší příležitostí tohoto dokumentu bylo využít veškerý vědecký výzkum, který byl o Modrých zónách proveden, a přeměnit jej ve skvělý příběh,“ říká Büttner. Byl nadšený ze spolupráce s režisérem Clayem Jeterem, který režíroval některé epizody Šéfkuchařský stůlpřivést lidi v modrých zónách k životu.

“Našli jsme lidi v modrých zónách a vědecky jsme zjistili, proč se dostali na 100.” -Dan Buettner, výzkumník dlouhověkosti

Buettner doufá, že ti, kteří sledují seriál, lépe pochopí, jak a proč žijí tak dlouho, a budou se cítit inspirováni k přijetí podobných principů tím, že naslouchají přímo lidem, kteří žijí a žijí podle principů dlouhověkosti každý den Chování. “Našli jsme lidi v modrých zónách a vědecky jsme zjistili, proč se dostali na 100,” říká Büttner. Síla série ale skutečně spočívá v tom, že vypráví příběhy kolem této vědy. „Nejlepší způsob, jak dosáhnout lidského mozku, je prostřednictvím srdce a vyprávění krásných příběhů, které ho emocionálně dostanou,“ dodává.

Proč je Singapur v novém roce považován za „modrou zónu 2.0“. Žít do 100 Dokumentární seriál

Když Buettner zpočátku identifikoval každou z pěti modrých zón, zjistil, že jde o místa, kde se život zlepšující návyky předávaly z generace na generaci a zakořeněny v místní kultuře – místa, kde prostředí přirozeně podporuje lidi, kteří tam žijí, a povzbuzuje je k přijetí opatření. které podporují dlouhý život. „Velkým poznatkem Blue Zones bylo, že dlouhověkost přichází v průběhu času,“ říká Büttner. „Není to něco, o čem se musíte snažit přesvědčit lidi, aby to sledovali; spíše se to stává tam, kde je nejzdravější volba tou nejjednodušší.“

Ale v seriálu Buettner odhaluje, že Singapur se stal ohniskem dlouhověkosti velmi odlišným způsobem – prostřednictvím proaktivních změn politik a investic do infrastruktury, která podporuje zdravý životní styl. „Není to stejná třída jako původní Modré zóny, ale co je na ní jedinečné? [Singapore] „Vytvořili modrou zónu navržením svého prostředí tak, aby zdravá rozhodnutí byla nejen snadná, ale v některých případech nevyhnutelná,“ říká Büttner, který poprvé začal zkoumat Singapur ve své zprávě z roku 2017. národní geografie Příběh o štěstí.

Jako příklad Buettner poukazuje na to, že singapurská vláda zavedla omezení na slazené nápoje, jako je soda, a nabízí potravinářským společnostem dotace za zařazení výživných složek, jako jsou celá zrna, do jejich jídelníčku.

Singapur má také univerzální zdravotní péči, jejíž kvalita byla Mezinárodním obchodním úřadem hodnocena jako nejlepší v Asii. Zdravotnická zařízení jsou také často přímo integrována do obytných komplexů, z nichž mnohé jsou určeny k obnově zdraví Kampung, neboli „vesnice“ v malajštině, kde se lidé mohou snadno spojit – další dynamika zvyšující dlouhověkost, kterou Buettner v sérii zkoumá. Vláda také nabízí půjčky až do výše 30 000 singapurských dolarů (asi 22 000 USD) lidem, kteří si kupují dům s rodiči nebo vdanými dětmi nebo v jejich blízkosti, aby podpořili rodinu.

Singapurská dopravní a volnočasová infrastruktura jen přidala na dlouhověkosti země: široce dostupná a levná veřejná doprava usnadňuje každodenní chůzi a mnoho zábavních parků – z nichž mnohé nabízejí vládou sponzorované lekce fitness – usnadňuje a zpříjemňuje utrácení spousty peněz. Věnujte čas tomu, abyste své tělo dostali na čerstvý vzduch, říká Büttner.

Dohromady tyto vládou řízené programy a politiky dokazují, že modrou zónu lze rozvíjet od základů, říká Buettner, což má dalekosáhlé důsledky pro zpřístupnění dlouhověkosti více lidem.

2 další klíčové věci od Live to 100: Secrets of the Blue Zones

1. Romantická partnerství jsou opakujícím se rysem mezi lidmi s nejdelším životem

Buettner dlouho prosazoval silné sociální vazby jako ústřední princip života v Modrých zónách – ale při natáčení seriálu si uvědomil, že zvláště romantika by mohla být jeho zvláště důležitou součástí. „Když jsem tentokrát navštívil Ikarii, měl jsem opravdu velké odhalení o lásce,“ říká Büttner v seriálu. “Síla šťastných a oddaných vztahů se může zdát zřejmá, ale nesmíme podceňovat, jak tento typ spojení může vést k delším a plnohodnotnějším životům.”

Zvláště dojemná viněta v dokumentárním seriálu vyzdvihuje Panagiotise Koulouliase (96) a Aleku Mazariho (81), pár žijící v Ikarii. Ti dva našli lásku později v životě, když byl Kouloulias 73letý vdovec. “Když moje první žena zemřela, ztratil jsem zájem o život,” říká Kouloulias v seriálu. “Nemluvil bych, nesmál bych se, nejedl bych… Rozpadl jsem se na kusy a.” [Mazari] mě přivedl zpět.

Vztahy Kouloulias a Mazari demonstrují sílu romantického partnerství nejen zvýšit vaše štěstí, ale také vás povzbudit k osvojení si zdravých návyků, říká Büttner. Výzkum ukázal, že máme tendenci zrcadlit životní styl našich partnerů. Pokud jsme tedy v romantickém vztahu s někým, kdo se během dne věnuje činnostem prodlužujícím délku života, je pravděpodobnější, že uděláme totéž.

2. Jednoduchá svačina může mít velký vliv na vaši dlouhověkost

Přestože Buettner označil rostlinnou stravu za jeden z původních devíti pilířů modrých zón, v následujících letech zjistil, že jedna společná složka této stravy by mohla hrát mimořádnou roli v dlouhověkosti – a to jsou ořechy, zejména vlašské. . Ve skutečnosti observační studie publikovaná v roce 2021, která zkoumala úmrtnost téměř 100 000 lidí během 20 let, zjistila, že vyšší spotřeba vlašských ořechů byla spojena s delší očekávanou délkou života, pravděpodobně kvůli vysoké koncentraci omega-3 mastných kyselin v ořechu. lze přičíst.

V seriálu se oříšky dostanou do centra pozornosti, když Buettner navštíví Loma Lindu, kde je mnoho obyvatel vyznání adventistů sedmého dne, a proto z náboženských důvodů dodržují rostlinnou stravu – což nepochybně přispívá k jejich dlouhověkosti. Při zkoumání jídelníčku místních obyvatel v epizodě Buettner zjišťuje, že „nejde jen o nedostatek masa, ale o normálnost“. Současnost, dárek z celozrnných výrobků, luštěnin, ovoce, zeleniny a ořechů [that makes a difference].”

Pokud jde konkrétně o ořechy, Büttner zdůrazňuje, že je důležité sníst jich každý den hrst, abyste zvýšili své šance na delší život. A pokud vlašské ořechy nejsou vaše věc, vězte, že všechny druhy ořechů bohaté na bílkoviny a zdravé tuky mají zdravotní přínosy.


Články Well+Good odkazují na vědecké, spolehlivé, aktuální a robustní studie na podporu informací, které sdílíme. Na své cestě za wellness nám můžete věřit.

  1. Liu, Xiaoran a kol. „Spojení konzumace vlašských ořechů s úmrtností a očekávanou délkou života dospělých v USA ze všech příčin a specifických příčin.“ Nutrients, svazek 13, č. 8, srpen 2021, str. 2699. Crossref, https://doi.org/ 10,3390/ nu13082699.

  2. Nakaya, Naoki a kol. „Manželské podobnosti v kardiometabolických rizikových faktorech: Průřezové srovnání mezi holandskými a japonskými daty ze dvou velkých studií biobank.“ Atherosclerosis Vol.334 (2021): 85-92. doi:10.1016/j.aterosclerosis.2021.08.037


Naši redaktoři vybírají tyto produkty nezávisle. Pokud nakoupíte prostřednictvím našich odkazů, Well+Good může obdržet provizi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *