Stejně jako Dr. Sasha Hamdani radí řešit syndrom vyhoření

By | October 4, 2023

Uprostřed pandemie se TikTok stal zdrojem informací pro téměř vše, co by vás mohlo i trochu zajímat. To vedlo k tomu, že uživatelé sociálních sítí museli kontrolovat své zdroje, aby se nestali obětí víry a šíření často nebezpečných dezinformací, které se mohou stát virálními. Ale díky uznávaným profesionálům, kteří aplikaci používají, poskytuje také pocit komunity, povědomí a přístup k informacím o různých zdravotních problémech a stavech.

V roce 2020 se k TikTok připojil Sasha Hamdani, MD, certifikovaný psychiatr a specialista na poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) se sídlem v Kansas City, Missouri, poté, co viděl, že v aplikaci potřebuje více informací podložených důkazy o neurovývojové poruše. Jako poskytovatel a pacient trpící ADHD, Dr. Hamdani má jedinečnou pozici, aby pomohl ostatním zvládnout ADHD a porozumět tomu, jak funguje jejich mozek. S nadšením také pomáhá lidem s ADHD pečovat o sebe a předcházet syndromu vyhoření.

Pod pseudonymem @thepsychdoctormd na Instagramu a TikTok, Dr. Hamdani na svém krmivu často sdílí, jaké je pro ni život a léčba ADHD – vzestupy, pády, vtipné, trýznivé, frustrující a všechno mezi tím. Ale představa, že by se jednoho dne podělila o své osobní zkušenosti, aby pomohla tolika ostatním zvládnout jejich ADHD, se kdysi zdála nemyslitelná.

S Dr. Hamdani byla diagnostikována ADHD ve čtvrté třídě, ale nechápala přesně, co to pro ni znamenalo, dokud nešla na vysokou školu, protože její rodiče kontrolovali její léky a rutiny – ani jí to vlastně neřekli. Co Měla.

“[College was] “Když jsem opravdu začal bojovat s problémem ADHD, protože jsem opravdu nevěděl, jaká je moje diagnóza nebo co to znamená, léky nebo cokoli jiného,” říká Dr. Hamdani. “Snažil jsem se na to přijít a zároveň také přijít na všechny ty normální vývojové fáze, jako: “Jak jím?” a „Jak se dostanu do třídy včas?“ Bylo třeba řešit mentální zátěž a bez pochopení toho, jak funguje její mozek, nebyla schopna rozpoznat mentální vzorce a vzorce chování, které by jí mohly pomoci v nohách. pro úspěch. Byla vyhořelá.

Pomohlo jí to dozvědět se více o ADHD a uvědomit si, že se musí řídit jiným vzorem než její neurotypickí vrstevníci. Kromě léků a s podporou své rodiny a akademického týmu, Dr. Hamdani, aby navrhla své rutiny tak, aby čelila chování, které přispívalo k jejímu vyhoření. To zahrnovalo vytvoření stanovených rutin kolem specifických návyků, které ji celkově udržely soustředěnou a motivovanou, spíše než vyčerpanou, odrazenou nebo vyhořelou. “Naučila jsem se, jak jíst, pít, spát, cvičit a organizovat – všechny základy, o kterých jsem si nemyslela, že by se v mozku s ADHD mohly stát rutinou,” říká.

“To [FocusGenie] Učení se o vašem mozku vám také poskytuje nástroje k implementaci změn, budování návyků a pokračování v tomto tempu.

-Sasha Hamdani, MD, psychiatr

Nyní si dala za své životní poslání dosáhnout osobního a profesního úspěchu jako pacientka s ADHD: Je psychiatričkou, která se specializuje na ADHD a úzkost. autor Péče o sebe sama pro lidi s ADHD: Více než 100 způsobů, jak znovu nabít energii, snížit stres a stanovit priority; a nedávno spustili FocusGenie, komplexní aplikaci pro správu ADHD navrženou tak, aby pomáhala neurodivergentním lidem zvládat, chápat a uklidňovat své mozky. „Učí vás o vašem mozku a pak vám také dává nástroje k implementaci změn, budování návyků a pokračování v tomto tempu,“ říká o aplikaci.

Nedávno jsem mluvil s Dr. Hamdani diskutovala o tom, jak používá různé platformy ke sdílení přesných a užitečných způsobů, jak prosperovat s ADHD, získat účinnou péči o sebe a vyhnout se syndromu vyhoření.

Dr. Sasha Hamdani: TikTok jsem začal používat na konci roku 2020, když jsem během pandemie bral pouze schůzky s telemedicínou. Mám pocit, že během pandemie došlo k obrovskému nárůstu diagnóz ADHD, protože lidé o tom více mluvili a pacienti drželi telefony u kamery a říkali: „Myslím, že proto mám ADHD.“ [TikTok] Video.” Ale to video by bylo často tak hloupé a nezaložené na důkazech. Jeden z mých pacientů zvedl video, že když kýchnete několikrát za sebou, jste neurodivergentní. Pomyslel jsem si: “To je tak směšné.” ale pak si uvědomím, že kýchám několikrát za sebou a jsem neurodivergentní. Přesto to tvrzení nepotvrzuje. Ale to je ten problém, že?

To, co mě původně motivovalo připojit se k TikToku, bylo uvědomění si, že je to místo, kde jsou hrozné informace a jsou sdíleny s velmi mladou a zranitelnou populací. Ale když jsem šel online, zjistil jsem, že tam jsou také opravdu dobré informace. Původně jsem začal přispívat, abych přidal další dobré informace.

SCH: Z čistě pacientské perspektivy je těžké pochopit všechna rozhodnutí, kterými musí lékař projít. Jako poskytovatel, který byl pacientem, si myslím, že vás to skutečně ukotvuje v této empatii a v tomto úhlu pohledu, který je v první řadě o trpělivé advokacii. Chcete, aby se pacienti cítili dostatečně autonomně a pohodlně, aby vyjádřili své potřeby a aby pochopili, že jsou odborníky na své vnitřní prožitky. Nechcete je volat, protože si myslíte, že to víte lépe – protože oni nejlépe vědí, co se děje. Možná nevědí vše o nuancích léčby nebo diagnózy, ale vědí, co se děje [inside of] jim. Takže si myslím, že je to v pohodě.

SCH: FocusGenie je aplikace pro správu chování pro ADHD a neurodivergentní mozky obecně. Je to opravdu pro každý mozek, který potřebuje pomoc s produktivitou a koncentrací, takže nepotřebujete diagnózu [to use it].

Nejvíc se mi na něm líbí, že má vše, co chci, na jednom místě. Dříve jsem měl šest nebo sedm aplikací, které dělaly vše, co jsem chtěl [to help me manage my ADHD]– aplikace Pomodoro pro rozdělení úkolů, aplikace Notes pro sledování úkolů a hudební přehrávač pro zvuk ke zvýšení koncentrace – ale upřímně řečeno, u všech bych ztratil výkon, protože je příliš obtížné spravovat, když jsou informace není na stejném místě. Všechno bych si stáhl, trvalo by to tři dny, pak bych šel dál.

[FocusGenie has] Velmi praktické, užitečné a vzdělávací moduly a nové jsou vydávány každý měsíc, jak postupujete aplikací. Každá lekce trvá asi minutu a je zábavným procházením ve stylu sociálních médií. Existují věci o základech ADHD a o tom, jak funguje váš mozek. Ale pak je to také o věcech jako „Jak se postarám o své finance?“ „Jak udržuji dům čistý?“ „Jak se mám stravovat?“ „Jak se vypořádám s toxickým vztahem?“

Aplikace rozděluje úkoly velmi vizuálně a můžete také použít zaostření zvuku. Můžete pracovat s dvojníkem těla a dokonce můžete pracovat se mnou tak, že vytáhnete předem nahrané video, kde jsem já a já budu pracovat vedle vás, zatímco budete plnit úkol. Existuje také oblast všímavosti.

Moje oblíbená část aplikace je však focus tracker, který mluví o vašem soustředění, impulzivitě, neklidu, jídle, pití a spánku. Své zvyky si můžete v průběhu času vykreslit do grafu. Udělal jsem beta testování [the app] asi osm měsíců a všimla jsem si, že moje impulzivita šla nahoru čtyři dny každý měsíc, těsně před menstruací. Zkontroloval jsem své výpisy z kreditní karty za poslední dva roky a zjistil jsem, že během tohoto čtyřdenního období došlo k nárůstu o 600 USD. S telefonem na gauči se mi ty čtyři dny nedá věřit a já [learned that] od pouhého pohledu a sledování těchto osmi měsíců.

Bylo pro mě důležité vytvořit FocusGenie, protože jsem na vlastní kůži viděl, jak omezující může být ADHD. Chci poskytnout dostupné řešení, aby se lidé mohli začít učit o svém mozku a potenciálně se tak vyhnout letům pochybností a úsudku. Chci jen, aby FocusGenie byl zdrojem dobrých informací a nástrojů, které mohou lidé použít ke změně svého života.

SCH: Vyhoření je opravdu zajímavý fenomén, protože je tak rozmanité. Tento průnik všech těchto věcí mě činí pravděpodobnějším [to be burned out]ale proto je tak důležitá péče o sebe a realistická perspektiva.

Tato realita intersekcionality zhoršující syndrom vyhoření zdůrazňuje, proč je tak důležité najít péči o sebe, která vám vyhovuje. Trvalo mi asi dva roky, než jsem si uvědomil, že nemůžu dělat všechno. Můj první rok praxe jsem vešel a pomyslel jsem si: “Jsem první žena, která se připojila po dlouhé době – ​​byla tu další žena, ale byla navždy partnerkou – a já jim ukážu, že jsem.” Opravdu si zasloužím být tady.” Ale pracoval jsem o víkendech a dva dny jsem nespal, a proč? Vyvíjel jsem na sebe všechen tento vnitřní tlak.

Po identifikaci účinné sebepéče je důležité respektovat a implementovat postupy péče o sebe, které potřebujete, ale také mít realistický pohled na možné „výsledky“. Pro mě, [avoiding burnout] Teď jde o to pochopit, že se nemusím nikomu dokazovat. Potřebuji jen najít způsob, jak si udělat radost – a naučit se to dělat změnilo můj život.

SCH: Péče o sebe je užitečná při prevenci vyhoření a brání vám vstoupit do fáze, kdy potřebujete delší dobu zotavení. Ale nemyslím si, že praktikování sebeobsluhy vás z vyhoření nedostane, když už v něm budete. Jednou z nejdůležitějších věcí, která je daleko za péčí o sebe sama, je porozumět svým vzorcům, takže si můžete dávat pozor, abyste jim nedovolili, aby se uchytily.

S ADHD a syndromem vyhoření, nebo pokud trpíte depresí a úzkostí, jste fyzicky a emocionálně vyčerpaní, takže pokusit se vyhrabat se z díry je obrovskou výzvou.

A pokud jste uprostřed syndromu vyhoření, počkejte, pochopte, co vaše tělo potřebuje, a zaměřte se na základní tréninky. Jezte, pijte vodu a nesnažte se stimulovat mozek k lepšímu výkonu; To, co váš mozek potřebuje, je odpočinek. Díky odpočinku se budete cítit lépe.

SCH: Záleží na situaci, protože mám jinou sadu nástrojů podle toho, co se děje. Jsou chvíle, kdy se cítím poněkud odpojený, například když je práce příliš mnoho a beru si ji s sebou domů, nebo když mám v práci negativní interakce. Odpovědí na to je odejít z práce na krátkou dobu. Jinak se o pacienty starat nemůžu [not taking care of myself].

Tento rozhovor byl z důvodu srozumitelnosti a délky upraven.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *